Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

archiwa leśnictw

11 gru 2014, 15:41

Moi drodzy,

czy możecie podzielić się doświadczeniami w pozyskiwaniu materiałów osobowych z leśnictw lub ich centralnych archiwów (mam na myśli ich siedzibę w Poznaniu ). O ile stawiając się tam osobiście wydaje mi się że nie było by to kłopotem o tyle pozyskanie archiwalnych akt nieżyjących już pracowaników w formie skanu/ksera stanowi barierę którą ów instytucja rozstawia w formie ustawy o ochronie danych osobowych itd. Zanim zaczne stąpaać na drodze prawa i pisać do dyrektorów może ktoś zna lepszy sposób? Niestety nie będę w Poznaniu zbyt prędko stąd akurat skan teczki mojego pradziadka w którym jest jego życiorys wraz ze zdjęciem byłby nieocenionym prezentem pod choinkę.

Pozdrawiam
Kuba

Re: archiwa leśnictw

11 gru 2014, 21:41

Witaj. Z lesnictwami jest ten problem, ze często zdarzają sie łączenia lub likwidacje na poziomie leśnictw i nadleśnictw, to rzutuje na przynależność do danej dyrekcji. Niektóre nadleśnictwa posiadają swoje izby historyczne i archiwa, jednak większość zdaje to do regionalnych dyrekcji. Ja potrzebowałem życiorys mojego dziadka i podanie do pracy z 1946 roku, i udało mi się otrzymać ksero w siedzibie nadleśnictwa. Mój kuzyn z kolei potrzebował coś na jego temat i znalazł to w siedzibie rdlp. Myślę, ze w dużej mierze jest to kwestia życzliwości drugiej strony. Spróbuj osobiście, to najlepsza metoda. Tylko ustal czy faktycznie jego dokumenty są w Poznaniu a nie np. w Pile. Pozdrawiam

Re: archiwa leśnictw

11 gru 2014, 22:32

Archiwa nadleśnictw źródłem wiedzy o ich funkcjonowaniu i pracujących w nich ludzi

Archiwów leśnictw nie znajdziesz. Są archiwa nadleśnictw, a jeżeli nadleśnictwa zostały połączone to znajdziesz wszystko w archiwum nadleśnictwa wchłaniającego obszar przyłączony. Dotyczy to szczególnie akt osobowych leśniczych i personelu administracyjnego. Teczki osobowe nadleśniczych znajdują się we właściwej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, łącznie a aktami zatrudnionych w nich pracowników. Dokumentację techniczną, finansową i kontrolną znajdziesz zarówno w nadleśnictwach, jak i właściwych RDLP. Specyfika prowadzenia gospodarki leśnej przez kilkadziesiąt do 120 i więcej lat, wymaga trzymania dokumentacji, tzw. "operatów", by móc diagnozować poszczególne obręby leśne oraz analizować i planować nowe nasadzenia.

Faktem jest, że zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych zgromadzone informacje podlegają ochronie ustawowej. W celu pozyskania tych danych należy złożyć odpowiedni wniosek, będący załącznikiem do przepisów wykonawczych niniejszej ustawy i przedstawić w nim własny cel prawny, który uzasadnia pozyskanie tych danych.

Ja pisząc dwie książki - N. Miradz wydana, N. Gołąbki oczekuje na decyzje wydawcy - o dziejach tych dwóch nadleśnictw cały zasób wiedzy o funkcjonowaniu tych nadleśnictw znalazłem w ich archiwach oraz w różnych wydawnictwach zwartych i ciągłych wydawanych od początków XIX wieku po współczesność - jest tego ogromna liczba tytułów. Pisząc zaś biogramy nadleśniczych i osób zasłużonych dla poszczególnych nadleśnictw korzystałem właśnie ze źródeł zgromadzonych w teczkach osobowych, jak i z wyżej wymienionych wydawnictw, szczególnie ciągłych: periodyków i gazet.

Pozdrawiam i radzę skontaktować się osobiście z nadleśniczymi, to bardzo mili i sympatyczni ludzie.

Marian Przybylski - Słowianin

Re: archiwa leśnictw

12 gru 2014, 00:46

Czy mój przedmowca zajmuje się tylko nadleśnictwami z rdlp Toruń, czy ma szerszy zasięg zainteresowań? Pozdrawiam Andrzej Szambelanczyk

Re: archiwa leśnictw

15 gru 2014, 14:44

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Wygląda na to że czeka mnie wizyta w Poznaniu :)

Pozdrawiam
JaKub
Odpowiedz