Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Mapy katastralne z XIX wieku

15 kwi 2015, 22:38

Witam wszystkich,

Przeszukiwałem ostatnio SzwA pod kątem miejscowości w jednostkach kartograficznych. Okazało się że jest całkiem sporo map katastralnych z XIX wieku, szczególnie z pierwszej połowy XIX wieku, z czasów przeprowadzania separacji gruntów. Według opisów w SzwA, na takich mapach często oznaczano nazwiskami przynależność gruntów.

Ponieważ zdjęcie cyfrowe w AP Poznań kosztuje tylko 2 złote, postanowiłem zrobić eksperyment i zamówiłem zdjęcia prawie 30 map interesujących mnie miejscowości. Zapłaciłem jedynie za zdjęcia (usługa reprograficzna), kwerendy nie było potrzeby przeprowadzać ponieważ SzwA podaje dokładnie zespół i i sygnaturę jednostki inwentarzowej. Część z map okazała się nieprzydatna do naszych celów, były to szkice bądź plany geodezyjne, bardzo uproszczone. Pozostałe są jednak bardzo interesujące, z nazwiskami właścicieli gruntów, z zarysami budynków mieszkalnych i gospodarczych, itp. Minusem jest niestety jakość zdjęć, robionych na podłodze cyfrówką bez dodatkowego oświetlenia. Nie wszystkie mapy są czytelne, szczególnie gdy wyblakł tusz którym robiono opisy map. Jednak zdjęcie map pozwala na wybór tych które chcielibysmy zeskanować i uzyskać lepszą jakość (przy skanie ceny wahają się od 20 do 60 złotych, format od A3 do A0).

Poniżej lista map które zamówiłem. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to chętnie się podzielę.

1. Reklin 1849r - Plan von den zu theilenden Gemeine Hütungen der Feldmark Rekliner-Hld, Kreis Bomst
Zespół: 53/314/0 Starostwo Powiatowe w Babimoście » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Babim. 57

2. Wojciechowo 1832r - Charte von der im Bomster Kreise belegenen und zum Behuf der Regulierung Vermessen Feldmark Wojciechowo
Zespół: 53/314/0 Starostwo Powiatowe w Babimoście » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Babim. 75

3. Nądnia 1833r - Plan von Nandel, Kreises Meseritz, behufs Separation -- speciell vermessen
Zespół: 53/313/0 Starostwo Powiatowe w Międzychodzie » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Międz. 80

4. Chobienice 1830r - Charte von den bänerlichen Grundstücken zu Chobienice
Zespół: 53/314/0 Starostwo Powiatowe w Babimoście » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Babim. 10

5. Chobienice 1844r - Karte von bänerl. Separations - Pläne zu Chobienice, Kreis Bomst
Zespół: 53/314/0 Starostwo Powiatowe w Babimoście » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Babim. 12

6. Chobienice 1840r - Croqnis von dem bänerlichen Separations Plane zu Chobienice Kreis Bomst.
Zespół: 53/314/0 Starostwo Powiatowe w Babimoście » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Babim. 11

7. Pakosław 1846r - Karte von der bäuerlichen Feldmark Pakoslaw Kreis Buk
Zespół: 53/318/0 Starostwo Powiatowe w Grodzisku » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Gr.17a 17

8. Wojnowice 1830r - Karte von Woynowic, Kreis Buk
Zespół: 53/318/0 Starostwo Powiatowe w Grodzisku » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Gr. 27

9. Wojnowice 1830r - Karte von Woynowic, Kreis Buk
Zespół: 53/318/0 Starostwo Powiatowe w Grodzisku » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Gr. 26

10. Zakrzewo (koło Zbąszynia) 1846r - Karte der Feldmark Zakrzewo Bomster Kreises
Zespół: 53/314/0 Starostwo Powiatowe w Babimoście » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Babim. 77

11. Godziszewo 1832r - Charte von der bänerlichenFeldmark Godziszewo, Bomster Kreis
Zespół: 53/314/0 Starostwo Powiatowe w Babimoście » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Babim. 21

12. Niegolewo 1822r - Karte von der bäuerlichen Feldmark Niegolewo, Kreis Buk
Zespół: 53/318/0 Starostwo Powiatowe w Grodzisku » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Gr. 14

13. Opalenica miasto 1832r - Karte von der Stadt-Feldmark Opalenica, Buker Kreis
Zespół: 53/318/0 Starostwo Powiatowe w Grodzisku » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Gr. 17

14. Sędzinko 1834r - Karte von demjenigen Theil der Feldmark Sędzin und Sędzinko welche die baeuerlichen Wirthe daselbst in Folge der regulierung als Abfindung erhalten haben
Zespół: 53/3229/0 Starostwo Powiatowe w Szamotułach » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Szam. 64

15. Komorniki 1849r - [Domena] Charte von dem Königliche Amts Dorfe Komornik
Zespół: 53/291/0 Rejencja w Poznaniu » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: Rej.Poz.II/ 757

16. Plewiska 1805r - [Domena] Charte von dem Domainen Dorfe Plewiska Königliche Amts Komornik
Zespół: 53/291/0 Rejencja w Poznaniu » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: Rej.Poz.III/ 1

17. Plewiska 1822r - [Domena] Situations - Plan von dem Dorfe Plewisk Domainen Amts Komornik nach der neuen Eintheilung
Zespół: 53/291/0 Rejencja w Poznaniu » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: Rej.Poz.I/ 17

18. Grzebienisko 1832r. - Karte von der Feldmark Grzebienisko
Zespół: 53/3229/0 Starostwo Powiatowe w Szamotułach » Seria: bezpośrednio w zespole » Jednostka: L.Szam. 20
Ostatnio edytowano 16 kwi 2015, 21:23 przez kochu7, łącznie edytowano 1 raz

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

16 kwi 2015, 12:34

Witaj Kuzynie! :-)

Oczywiście jestem bardzo zainteresowany tymi mapami, a konkretnie:
8. Wojnowice 1830r
9. Wojnowice 1830r
12. Niegolewo 1822r
13. Opalenica miasto 1832r
14. Sędzinko 1834r
18. Grzebienisko 1832r

Będę Tobie wdzięczny za ich przesłanie.
Pozdrawiam!
- Leszek

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

16 kwi 2015, 13:44

Może nie za mądre pytanie, ale co to jest SzwA?

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

16 kwi 2015, 14:04

Witam, mogę prosić o Nądnie 1833 i Pakosław 1846 ?
Pozdrawiam Teresa

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

16 kwi 2015, 20:14

wiwisniewski napisał(a):Może nie za mądre pytanie, ale co to jest SzwA?


Witam.
To skrót strony internetowej " szukaj w archiwach ", na których to znajdują się zdigitalizowane zbiory z Archiwów.
http://szukajwarchiwach.pl/

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

16 kwi 2015, 22:01

Cześć,

@ Manag, Młynarka, L_Maik - wybrane przez Was mapy już wysłałem.
@ terenia - proszę o adres email na który mogę wysłać zdjęcia.

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

16 kwi 2015, 22:23

Mój adres : teraw@wp.pl
Pozdrawiam Teresa

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

16 kwi 2015, 22:44

Cześć Tereso,

Zdjęcia map i wiadomość wysłane na podany adres.

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

16 kwi 2015, 23:51

Eluś napisał(a):
wiwisniewski napisał(a):Może nie za mądre pytanie, ale co to jest SzwA?


Witam.
To skrót strony internetowej " szukaj w archiwach ", na których to znajdują się zdigitalizowane zbiory z Archiwów.
http://szukajwarchiwach.pl/

Dzięki :) Długo mógłbym się zastanawiać.

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

17 kwi 2015, 06:10

Witam
Czy mogę prosić o komplet map z Chobienic i mapę z Wojciechowa.

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

17 kwi 2015, 19:36

Szukam w szukajwarchiwach map katastralnych dla:
* Brudzew (powiat Turek),
* Kiełczew Górny (gmina Koło).

Nie wiem, czy ja coś źle robię, czy po prostu nie ma takich map w zasobie. Czy ktoś mógłby mi pomóc i ew. nieco mnie oświecić?

Pozdrawiam i z góry dziękuję
Witold

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

17 kwi 2015, 22:27

Witold,

Wpisz w wyszukiwarkę SzwA nazwę miejscowości, i z prawej strony zaznacz "dokumentacja kartograficzna" w "Opcjach Przeglądania".

Konieczne jest też wpisanie nazwy miejscowości która obowiązywała w XIX wieku, oraz możliwe jej odmiany. Dla przykładu, wspóczesne Wojnowice w opisach map katastralnych występują jako Woynowice, Wojnowize lub Wojnowicew. Nie zawsze w uwagach wymieniono nazwę współczesną, więc wyszukiwarka może nie znaleść tego co poszukujesz.

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

18 kwi 2015, 11:16

kochu7 napisał(a):Witold,

Wpisz w wyszukiwarkę SzwA nazwę miejscowości, i z prawej strony zaznacz "dokumentacja kartograficzna" w "Opcjach Przeglądania".

Konieczne jest też wpisanie nazwy miejscowości która obowiązywała w XIX wieku, oraz możliwe jej odmiany. Dla przykładu, wspóczesne Wojnowice w opisach map katastralnych występują jako Woynowice, Wojnowize lub Wojnowicew. Nie zawsze w uwagach wymieniono nazwę współczesną, więc wyszukiwarka może nie znaleść tego co poszukujesz.

Dziękuję - od razu wyniki wyglądają inaczej.

Jak wygląda zamawianie zdjęć map w AP Poznań (nie mogę znaleźć cennika na stronie)? Wystarczy napisać maila z prośbą na ogólny adres? Jak mogę zapłacić za wykonane usługi?

Pozdrawiam
Witold

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

18 kwi 2015, 11:32

Witam,

Byłbym wdzięczny za przesłanie mi mapy Sędzinka.


Pozdrawiam,
Piotr

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

18 kwi 2015, 21:07

Serdeczne dzięki za przysłane mapy

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

18 kwi 2015, 22:22

Cennik faktycznie jest dobrze ukryty, ale istnieje (u dołu): http://www.poznan.ap.gov.pl/index.php?o ... &Itemid=82
Zdjęcia cyfrowe kosztują 2 złote. Przy mapie dużych rozmiarów mogą być dwa zdjęcia. Kwerendy nie ma, zamawiasz "usługę reprograficzną".

Zamówienie mailem, na adres: archiwum@poznan.ap.gov.pl .



wiwisniewski napisał(a):
Jak wygląda zamawianie zdjęć map w AP Poznań (nie mogę znaleźć cennika na stronie)? Wystarczy napisać maila z prośbą na ogólny adres? Jak mogę zapłacić za wykonane usługi?

Pozdrawiam
Witold

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

19 kwi 2015, 11:17

kochu7 napisał(a):Cennik faktycznie jest dobrze ukryty, ale istnieje (u dołu): http://www.poznan.ap.gov.pl/index.php?o ... &Itemid=82
Zdjęcia cyfrowe kosztują 2 złote. Przy mapie dużych rozmiarów mogą być dwa zdjęcia. Kwerendy nie ma, zamawiasz "usługę reprograficzną".

Zamówienie mailem, na adres: archiwum@poznan.ap.gov.pl

Super, dziękuję za pomoc.

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

20 kwi 2015, 10:54

Witam!
Czy mogę prosic o zdjęcia map dotyczących Wojnowic?
Mój adres e-mail: maxaugust@wp.pl
Z góry dziękuję!

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

31 lip 2015, 20:28

Jak długo czekacie na odpowiedź z Archiwum? Jak na razie od kwietnia nie dostałem żadnej odpowiedzi :(

Pozdrawiam
Witold

Re: Mapy katastralne z XIX wieku

31 lip 2015, 20:40

Mapy powiatów
https://www.facebook.com/groups/1437525526560297/
https://www.facebook.com/groups/774479675969582/
oraz linki od Pana Maksymilian Fedde
Odpowiedz