Witam wszystkich!
Szukam przodka Olędra, ewangelika, urodzonego w prawdopodobnie w Wyssogotowie w latach 80tych XVIII wieku. I tutaj mam mały problem. Według bazy Pradziad, z tego okresu mamy następujące parafie ewangelickie:
- Akta stanu cywilnego Parafii Ewangelickiej św. Piotra Poznań ewangelicko-reformowane Urodzenia 1780-1877
- Akta stanu cywilnego Parafii Ewangelickiej św. Krzyża Poznań (Kreuzkirche) ewangelickie Urodzenia 1779-1791 (i inne przedziały czasowe również)
Oprócz tego jest jeszcze (ale dopiero od 1834 roku):
- Akta stanu cywilnego Parafii Ewangelickiej Kościoła Luterańskiego Poznań ewangelicko-augsburskie Urodzenia 1834-1877
Czy ktoś może mi powiedzieć kiedy zbudowano kościół św. Piotra? Bo według tego co w internecie znalazłem, to ukończono go w 1841 roku, a rozebrany został całkowicie w 1945r. To w takim razie skąd akta urodzeń rozpoczynające się od 1780 roku (małżeństwa od 1788, zgony od 1787)? Gdzie mieściła się parafia św. Piotra w XVIII wieku?
Kolejne pytanie dotyczy różnic pomiędzy wyznaniami:
- ewangelickie - ewangelickie-reformowane - ewangelicko-augsburskie - luteranie
Czy posiadanie wyznania ewangelickiego w tamtych czasach automatycznie znaczyło iż nie jest się wyznania ewangelicko-reformowanego, augsburskiego bądź luterańskiego? Czy też było to zmienne, zmarły zapisany w parafii ewangelickiej mógł być urodzony i zapisany w księgach parafii ewangelicko-reformowanej, bądź innej?
Jestem mocno skołowany ilością wyznań ewangelickich w tamtych czasach, będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi.
_________________ Pozdrawiam, Grzegorz
----------------------------
Poszukiwane nazwiska: Koch (Wysogotowo, Wygoda, Cieśle, Paczkowo, Świerczewo, Komorniki, Wierzeja), Knoll (Glinno i okolice Nowego Tomyśla), Barthold (Wysogotowo), Trzciński (Szreniawa i Marienberg)
|