Witam serdecznie! Mam kolejny problem, tym razem natury historycznej. Poszukuję informacji, zapisów i dokumentów na temat wsi Stary Jaromierz (Alt Hauland) w gminie Kargowa, na skraju woj. lubuskiego. Posiadam tymczasowe dokumenty świadczące o 300- letniej historii tej wsi. Wiem jednak, że ta wieś powinna by co wiele starsza, świadczy o ty ten zapis:
Stary Jaromierz - wieś, której początki sięgają wczesnego średniowiecza. W 1394 roku Jan i Mikołaj z Jaromierza ofiarowali na rzecz klasztoru w Obrze jaz "Ujściem zwany na jeziorze Orchowem". W 1580 roku stał się własnością Zofii Jaromierskiej. W XIX wieku zamieszkiwało go około 480 mieszkańców. Stary Jaromierz sygnował się herbem, który wyobrażał konia z długim zakręconym ogonem. Koń otoczony był wieńcem plecionych gałęzi. Stary Jaromierz powrócił do Polski w 1945 roku.
Tyle wspomniany zapis. Jak można go prawidłowo zinterpretować? Czy chodzi tu o wieś Stary Jaromierz czy też o Jaromierz koło Kopanicy? Wiem, że Stary Jaromierz był wsią olęderską założoną podobno w 1709 roku. W związku z tym,że nie mam w tej materii żadnego doświadczenia, to czy możliwe jest założenie osady olęderskiej w miejscu już istniejącej? Prosiłbym was o poradę, czy to możliwe? Jest to dla mnie bardzo ważna kwestia, gdyż wspólnie z panem Fabisiem, wiceburmistrzem Kargowej mamy co do tego wątpliwości. Prosiłbym was o pomoc. Pozdrawiam serdecznie Józek
_________________ miłośnik genealogii i historii.
|