Teofil Wolicki (ur. przed 30 października 1768 w Doruchowie - zm. 21 grudnia 1829 w Poznaniu) - arcybiskup poznańsko-gnieźnieński. Jego rodzicami byli ziemianin Ignacy Wolicki i Józefa (Barbara) z domu Wesiołowska. Ukończył seminarium księży misjonarzy w Warszawie przyjmując święcenia kapłańskie. Następnie studiował prawo i teologię na Akademii Wileńskiej i w Rzymie. Po powrocie do kraju pracował w kancelarii koronnej i bibliotece Stanisława Augusta Poniatowskiego pod kierownictwem bp. Jana Chrzciciela Albertndiego. W 1792 roku został proboszczem w Barcicach. W 1794 Ignacy Raczyński, który właśnie został biskupem poznańskim mianował go swoim audytorem nadwornym, nadając mu prepozyturę kolegiaty w Środzie Wielkopolskiej. Raczyński wyjednał mu także prowizję papieską z datą 2 sierpnia 1794 roku na kanonię poznańską przypisaną do Rogoźna, na której został instalowany 1 grudnia 1794 roku. Natomiast 29 lipca1805 obronił doktorat obojga praw na Uniwersytecie Jagiellońskim. 16 czerwca tego samego roku został archidiakonem poznańskim, a w 1807 prepozytem kapituły gnieźnieńskiej. Pozostając głównym doradcą biskupów Raczyńskiego i Gorzeńskiego, napisał kilka dzieł teologicznych i pasterskich. W okresie Księstwa Warszawskiego był posłem na Sejm z powiatów poznańskiego i śremskiego. Gdy powstało Wielkie Księstwo Poznańskie, począwszy od 1816 roku był radcą w Rejencji Poznańskiej. Gdy zmarł abp. Gorzeński kapituły wybrały go w 1825 roku wikariuszem kapitulnym, co wiązało się z funkcją zarządcy archidiecezji aż do swego wyniesienia na arcybiskupa. Jako zarządca troszczył się o szkoły parafialne, był również inicjatorem budowy nowego mauzoleum pierwszych władców Polski w katedrze poznańskiej. W 1828 został wybrany arcybiskupem. Wybór ten jeszcze w tym samym roku zatwierdził papież. Po chorobie zmarł w 1829. Pochowano go w krypcie pod kaplicą Szołdrskich w katedrze poznańskiej, zaś upamiętnił go pomnikiem w katedrze jego świecki współpracownik hr. Edward Raczyński. - zaczerpnięto z Wikipedii.
Nie zaznaczono tutaj Jego funkcji jako proboszcza dusznickiego! Jak i tego, że faktycznie posiadał także tytuł prymasa - co jest wątkiem spornym ponieważ zaborca zniósł ten urząd - tytuł.
Ze strony genealogii... Dziś usłyszałem iż tenże Wolicki był spowinowacony z Fryderykiem Chopin'em - o czym de facto dowiedziałem się dopiero z Teleskopu. "...Koncert nawiązuje do odwiedzin Chopina u arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego Teofila Wolickiego w październiku 1828 roku. Kompozytor jechał wówczas z Berlina do Warszawy dyliżansem. W liście do rodziny w Warszawie, pisanym jeszcze w Berlinie, zaznaczył: ,,W Poznaniu zostaniemy dwa dni, in gratiam obiadu, na który nas zaprosił arcybiskup Wolicki". Wybrany w maju 1828 roku na urząd arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego Wolicki, był spowinowacony z rodziną Skarbków, a Anna ze Skarbków, hrabianka z Żelazowej Woli, była matką chrzestną Chopina. Sam Fryderyk bywał w Warszawie w domu starszego brata arcybiskupa i był zaprzyjaźniony z jego bratem stryjecznym. Chopin dotarł do Poznania we wtorek, 30 września o godz. 13.00. 1 i 2 października udał się do rezydencji prymasowskiej na obiad. Wyjazd do Warszawy nastąpił w piątek, dnia 3 października o godz. 15.00...". - zaczerpnięte z dzisiejszej Gazety Wyborczej.
- JEŚLI ktoś posiada jakieś wywody odnośnie bliższych powiązań rodzinnych Wolickiego z Chopinem to będe za ich przekazanie bardzo wdzięczny - doda to 'smaczek' memu opracowaniu (oczywiście z zachowaniem autorstwa i źródeł).
pozdrawiam JacoL
_________________ poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?
|