Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lis 2012, 19:24 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Witam Wszystkich uprzejmie ponownie.
Jako, że mieszkam daleko od Poznania i nie mam możliwości tam teraz jechać,poproszę o ukierunkowanie mnie na możliwość znalezienia informacji o zlikwidowanym przez poprzednie władze w latach 1960tych XX w.cmentarzu św.Jana Maltańskiego.
Czy istnieją nadal jakiekolwiek dokumenty n/t tego, kto tam został pochowany w końcu XIX wieku (1895-1900) i jeżeli tak,to - gdzie?
Parafia tamtejsza obecnie niczego nie ma,byłem tam.
Firma cmentarna, bodaj "Uniwersum", też nie jest za bardzo skłonna do współpracy,ta, co zawiaduje (nie wiem, czy jeszcze?) cmentarzem,gdzie spoczywają szczątki ekshumowane z w/.w cmentarza.
Mam niejasny temat zmarłej małoletniej krewnej,wg tradycji tamże pochowanej(Malta).
Brak śladu w archiwum miejskim.Sprawdzałem.

Dziękuję"z góry"za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam Wszystkich.
"gerszewski".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2012, 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Witaj Gerszewski (zgrabniej byłoby "po imieniu" - wszyscy się tu tak zwracamy do siebie)
Znalazłam to: viewtopic.php?f=5&t=925&p=53406&hilit=cmentarzu+%C5%9Bw.Jana+Malta%C5%84skiego#p53406
wykorzystując opcję "Szukaj", co serdecznie polecam przy zakładaniu nowego wątku.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2012, 13:26 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Dziękuję serdecznie,Basiu,
na razie tak "na szybko" i "od ręki".
Wieczorem wrócę do samej sprawy, t.j.Twojego linku.

Życzę Ci dobrego dnia.
I oczywiście - całego weekendu.:-)
Jacek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2012, 23:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012, 17:07
Posty: 111
Lokalizacja: Poznań
Witaj!
Moja babcia oraz jej córka były (są) pochowane na cmentarzu przy jeziorze maltańskim w Poznaniu. Były tam 2 cmentarze obok siebie położone odgrodzone jedynie płotem. Jeden z nich był bodajże cmentarzem Św. Jana. Chodziłam tam z moim tatą przez wiele lat na grób jego matki i siostry. Potem te cmentarze zlikwidowano. Pytano wtedy mojego tatę i innych czy chcą ekshumować bliskich. Wielu ludzi się na to zdecydowało, ale inni, jak mój tata- nie. Jego mama została pochowana w 1922 roku a cmentarze rzeczywiście jakoś w latach 60-tych zostały zlikwidowane. Powstał tam park, gdzie jeszcze niektórzy zapalają tam znicze ( chociaż coraz rzadziej). Nie wszyscy okoliczni mieszkańcy mają te świadomość, że chodzą po stosunkowo niedawno zlikwidowanym cmentarzu. Cmentarze położone były przy ulicy Komandoria, a przeniesienia odbywały się na różne cmentarze w Poznaniu. Decydowała o tym rodzina.
Zawsze mnie frapowało, że nie wspomina się tych cmentarzy. Były pięknie położone z pięknymi starymi nagrobkami. Może ktoś ma szerszą wiedzę na ten temat.
Pozdrawiam

_________________
BARCZEWSCY > okolice Wolsztyna BUKOWIECCY > okolice Kościana KUBISIOWIE, FIGLOWIE, ŚWITALSCY > okolice Czarnkowa JANKOWSCY > okolice Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2012, 01:02 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
maria203 napisał(a):
...... przy jeziorze maltańskim w Poznaniu. Były tam 2 cmentarze obok siebie położone odgrodzone jedynie płotem. Jeden z nich był bodajże cmentarzem Św. Jana. ....
Powstał tam park, gdzie jeszcze niektórzy zapalają tam znicze ( chociaż coraz rzadziej). Nie wszyscy okoliczni mieszkańcy mają te świadomość, że chodzą po stosunkowo niedawno zlikwidowanym cmentarzu. Cmentarze położone były przy ulicy Komandoria, a przeniesienia odbywały się na różne cmentarze w Poznaniu. .....

Zawsze mnie frapowało, że nie wspomina się tych cmentarzy. Były pięknie położone z pięknymi starymi nagrobkami. Może ktoś ma szerszą wiedzę na ten temat.

Czy na jakimś starym planie miasta te cmentarze są oznaczone? Nie mogę nigdzie znaleźć takiej mapki. Może porównując stary plan ( sprzed wojny lub chociaż z lat 50-tych) z dzisiejszym udałoby się uściślić, która część cmentarza stała się parkiem a która została zalana. Od dawna próbuję to ustalić i nic. :(

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2012, 04:11 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Witam Wszystkich.
Dziękuję za oba powyższe przyczynki,ale nadal nikt nie odniósł się do uzyskanej przeze mnie informacji o ekshumacji przeniesieniu wtedy w latach 1960tych bodaj na Miłostowo pod auspicjami firmy "Universum",lub być może firma ta dopiero po zmianie systemu się tym cmentarzem zajmuje?Nie jestem zamieszkały w Poznaniu i dlatego może popełniam tu nieścisłość.Z góry przepraszam za możliwą dezinformację co do ostatniej sugestii.
Pozdrawiam Wszystkich."gerszewski"
PS:czy może istnieć spis ekshumowanych wtedy i przeniesionych?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2012, 04:22 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Może w uzupełnieniu tego,co poprzednio napisałem:
Może napisałem nieściśle,wtedy przepraszam,nikogo nie chciałem urazić.
Analizując odpowiedzi domyślam się,że albo po prostu tylko usunięto na Komandorii nagrobki,a pozostawiono zmarłych nie zadekretowanych do przeniesienia tam, gdzie zostali pochowani,albo ich gdzieś tam pochowano,pozostawiono we wspólnej, nie zaznaczonej mogile?
Nie wiem,czy moi wtedy żyjący w Poznaniu krewni się wtedy określili co do ekshumacji.
Teraz już tego nie ustalę.
(Podczas studiów w latach 1970tych mieszkałem w akademiku na Winogradach i widziałem ekshumację z cmentarza cholerycznego tamże.To była na pewno specyficzna ekshumacja,pakowano szczątki do skrzynek i zabierano).

Dziękuję raz jeszcze za wspominek i wzmiankę,że są jeszcze tacy, co tam stawiają znicze...
Pozdrawiam Wszystkich.
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2012, 09:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
gerszewski napisał(a):
(Podczas studiów w latach 1970tych mieszkałem w akademiku na Winogradach i widziałem ekshumację z cmentarza cholerycznego tamże.To była na pewno specyficzna ekshumacja,pakowano szczątki do skrzynek i zabierano).


To nie był cmentarz choleryczny, tylko jeden z parafialnych cmentarzy par. św. Wojciecha. Może osoby niezorientowane puściły plotkę, że "choleryczny" i to się rozniosło, a może chodziło o to, żeby mniej gapiów się gromadziło? :)

Genowefa napisał(a):
Czy na jakimś starym planie miasta te cmentarze są oznaczone? Nie mogę nigdzie znaleźć takiej mapki. Może porównując stary plan ( sprzed wojny lub chociaż z lat 50-tych) z dzisiejszym udałoby się uściślić, która część cmentarza stała się parkiem a która została zalana. Od dawna próbuję to ustalić i nic. :(


Można manipulując warstwami mapy dzisiejszej i pruskiej na serwerze http://www.zamki.pl/?dzial=mapa ustalić, że teren cmentarza przynajmniej w granicach z ok. 1900 roku pokrywa się z dzisiejszym parkiem, czyli żadna jego część nie znajduje się obecnie pod jeziorem Maltańskim. Natomiast nie można wykluczyć, że w międzyczasie cmentarz poszerzono w kierunku południowym i ta południowa część została "zalana". Ale to tylko hipoteza, wystarczyłoby spojrzeć na plan miasta z lat 1950-tych - tylko nie mam go akurat pod ręką.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2012, 18:49 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Łukaszu, dziękuję za ciekawy link...a mapka jest świetna.
Porównując obie mapki widzę, że na miejscu cmentarza jest park.Nadal jednak mam wątpliwości-cmentarz w latach 1930-1939 był chyba już poszerzony, bo nie wierzę, że mój Tata się myli co do miejsca grobów swoich rodziców a i po wojnie bywał tam czasami. Dokładnie nie pamiętam w którym roku tych mogił nie znalazł i oznajmił, że są pod wodą. Być może tylko w tym się myli-nie zalano terenów nim nie przeniesiono szczątków zmarłych na Miłostowo.Pozostaje nadal szukać map z lat późniejszych a może się wyjaśni czy część cmentarza pokrywa Malta.Zmiany "w terenie"jakie Tata zastał w pewnym momencie mogły sugerować, że cmentarz jest pod wodą, ale mogły też wprowadzać w błąd tak były ogromne.
Sama -chociaż przemierzałam wielokrotnie w latach 60-75 Śródkę-mam dzisiaj wielkie trudności, by pewne miejsca, dla mnie ważne, dokładnie "osadzić" w terenie, bo tych miejsc po prostu nie ma.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2012, 03:27 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Dziękuję Łukaszowi.
Wygląda,że tak było, jak On napisał,a robotnicy tam wtedy pracujący "straszyli"gapiów.
Tam chyba teraz jest stacja benzynowa.Już mi od lat 1970tych wyleciała nazwa ulicy w Poznaniu,
(nie mieszkam w nim),którą jedzie tramwaj w górę obok cytadeli,boiska w kierunku akademików Winogradzkich
tuż za skrzyżowaniem z początkiem Obornickiej.Tam,jadąc Obornicką w kier.na Piątkowo,w lewo w głąb był cmentarz,
opisywany przeze mnie niesłusznie widać,jako"choleryczny". Wtedy usuwany.Czy ta ulica w kier.wejścia do cytadeli na jakby przedłużeniu Obornickiej, to nie Armii Poznań?Piszę "z głowy" teraz,bez planu miasta,proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.Ale ciekawy temat wyszedł dla mnie przy okazji,bo tradycja ustna mi coś przekazała o jakichś przodkach z par. Św.Wojciecha...Po co oni mieli takie rozproszone cmentarze?
Genowefie dodam to:Cmentarz na Komandorii,u św.Jana Maltańskiego, pamiętam jako zaniedbany z lat 1960tych przed 1968.Niestety nigdy nie dotarłem tam na konkretny grób pradziadków.Byłem wtedy sam za mały i czasu zawsze było mało...Wpadaliśmy do krewnych na krótko,czas naglił,obowiązki zawodowe dorosłych tego wymagały.Ale był raczej za wysoko,aby był zalany.Mogło tam podsiąkać z jeziora,ale nie zalewać.
Pozdrawiam Wszystkich.
Jacek.
PS:chętnie dowiem się czegoś n/t tych rozproszonych cmentarzy par. Św.Wojciecha.
I jak znaleźć dane o zmarłej ciotce,tam pochowanej,zmarłej jako niemowlę,po której zostało tylko malutkie rodzinne zdjęcie i tradycja o jej pochówku na Malcie. "Kopałem" w tej sprawie w Archiwum Miejskim w Poznaniu,bezskutecznie. Przedzial czasowy 1895 do 1910.Czy mozna by to sprawdzic gdzie indziej przez internet.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2012, 21:15 
Offline

Dołączył(a): 02 maja 2009, 23:04
Posty: 41
Lokalizacja: Poznań
PS:chętnie dowiem się czegoś n/t tych rozproszonych cmentarzy par. Św.Wojciecha.

Jacku,

Na blogu "e-poznan" podano taką informację, która może Cię zainteresuje:

http://epoznan.pl/blogi-blog-19-185

Cmentarze na poznańskiej Cytadeli

„Do lat 30. XIX wieku, Wzgórze Winiarskie znajdowało się pod jurysdykcją parafii św. Wojciecha. Część jego powierzchni zajmowała wieś Winiary z kościołem św. Leonarda wraz z przysiółkiem Bonin i cmentarzem parafialnym. W 1828 roku rząd pruski podjął decyzję o przekształceniu Poznania w twierdzę, którego głównym i najważniejszym elementem miała być cytadela. Wojskowi upatrzyli sobie właśnie Wzgórze Winiarskie, jako miejsce jej lokalizacji. Na mocy ugody między władzami wojskowymi a parafią św. Wojciecha, tereny parafii na wzgórzu wraz ze wsią Winiary, zostały przekazane wojsku, w zamian za ziemię w dolinie Wierzbaku po zachodniej stronie drogi prowadzącej w kierunku Obornik. W ciągu kilku lat przeniesiono zabudowania gospodarcze właśnie tam. Na wzgórzu pozostawiono, rzecz oczywista, jedynie cmentarz. Na pustym już wzgórzu rozpoczęto wznoszenie fortyfikacji. Pochówki na cmentarzu parafialnym trwały do 1892 roku, kiedy to okazał się on za mały. Otwarto więc nowy, na zachód od niego.”

Źródło:
Hanna Hałas, Janusz Karwat, Nekropolia wojskowa na Cytadeli, w: Za mundurem..., „Kronika Miasta Poznania”, nr 1, 2005"

W sprawie zmarłej cioci, pochowanej kiedyś na terenie byłego cmentarza na Malcie możesz zwrócić się do biura cmentarza na Miłostowie, gdzie są księgi ze spisem nazwisk zmarłych przeniesionych znad Malty oraz lokalizacją ich pochówku na Miłostowie. Na cmentarzu należącym do św. Jana Jerozolimskiego na Malcie chowano okoliczną ludność Śródki i Głównej, a także Żegrza i Rataj.


Przez internet możesz dowiedzieć się i załatwić w Urzędzie Stanu Cywilnego w Poznaniu:

https://www.um.poznan.pl/mim/eurzad/doc ... poznan_usc

Urząd Stanu Cywilnego w Poznaniu
Załatw przez internet

W siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego na ul. Libelta 16/20, 61-706 Poznań znajdują się:
1. Oddział Ksiąg Stanu Cywilnego-Archiwum, parter, sala obsługowa. Oddział wydaje odpisy aktów stanu cywilnego z lat ubiegłych.
2. Oddział Urodzeń, Małżeństw i Transkrypcji Zagranicznych Aktów Stanu Cywilnego, I piętro. Oddział wydaje odpisy aktów urodzeń i małżeństw z roku bieżącego.
3. Oddział Zgonów znajduje się na ul. Woźnej 15. Oddział wydaje odpisy aktów zgonów z roku bieżącego.
Urząd Stanu Cywilnego w Poznaniu przechowuje akty stanu cywilnego potwierdzające zdarzenia (urodzenia, małżeństwa, zgonu), które miały miejsce na terenie miasta Poznania.
Zamawianie dokumentów drogą internetową możliwe jest tylko w przypadku, jeżeli odbiór dokument(u/ów) nastąpi osobiście lub przez pełnomocnika.

Pozdrawiam

Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2012, 14:17 
Offline

Dołączył(a): 02 maja 2009, 23:04
Posty: 41
Lokalizacja: Poznań
Jeszcze chcę dodać, że ten nowy cmentarz otwarty w1892 roku to tzw. młodszy cmentarz parafii św. Wojciecha:

http://www.przewodnik-katolicki.pl/?pag ... &art=18586

"Stary cmentarz winogradzki
Jeszcze niedawno takich miejsc wiecznego spoczynku było w Poznaniu znacznie więcej. Z biegiem lat były one jednak likwidowane ze względu na gwałtowny rozwój miasta oraz modyfikację jego koncepcji urbanistycznej. Starsi mieszkańcy z pewnością pamiętają te miejsca. Jednym z nich jest teren u zbiegu ulic Winogrady i Obornickiej. Tutaj znajdował się niewielki tzw. młodszy cmentarz parafii św. Wojciecha, założony w 1892 roku, tzn. w latach, gdy parafia swym zasięgiem obejmowała jeszcze Bonin, Sołacz oraz Winiary. Wspomnieniem z tych czasów mogą być fotografie z archiwum rodzinnego przedstawiające ostatnią drogę mieszkanki ulicy Źródlanej, parafianki kościoła pw. św. S. Kostki, której pochówek odbył się na tym cmentarzu. Uroczystości pogrzebowe, które odbyły się 5 stycznia 1933 r., poprzedzono, zgodnie z ówczesnym zwyczajem, wielogodzinnym czuwaniem i modlitwami przy zmarłej. Następnie po wyniesieniu trumny i jej ułożeniu na powózce konnej uformowano orszak pogrzebowy, który z domu rodzinnego kierował się ulicą Źródlaną oraz Drogą Urbanowską na cmentarz parafialny przy ulicy Obornickiej.

Cmentarz ten został zlikwidowany stosunkowo niedawno, tzn. w latach 70. XX wieku, a doczesne szczątki zmarłych ekshumowano. Obecnie w tym miejscu znajduje się obszar zieleni z dorodnym drzewostanem, który niegdyś otaczał mogiły. 1 listopada można jeszcze dostrzec światełka kilku zniczy migoczących między drzewami, wspomnienie tych, których tutaj niedawno żegnano."

Pozdrawiam

Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2012, 14:37 
Offline

Dołączył(a): 02 maja 2009, 23:04
Posty: 41
Lokalizacja: Poznań
Genowefo, podaję link do strony Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, z której wynika, że na miejscu byłego cmentarza parafii św. Jana Jerozolimskiego są tereny zielone:

http://www.mpu.pl/studium/index.php?studium=34

„STREFA ZE
wschodni klin zieleni otwartej
ZE1 Malta
Teren ograniczony krawędziami dolin rzek Cybiny i Warty, ulicą Warszawską, torami kolejki wąskotorowej, ulicami Wileńską, Czekalskie, Ziemowita, Browarną, Piwną, Stalową, abpa. Dymka, abpa. Baraniaka (część szczegółowa - mapa S/30).
Tereny zieleni
• Parki:
o Tysiąclecia,
o Maltański.
• Ogrody:
o Wielkopolski Park Zoologiczny.
• Zieleń towarzysząca ulicom i placom, zabytkowym fortyfikacjom: Fort III.
• Zieleń towarzysząca zabudowie w tym: park przy zespole folwarcznym Kobylepole przy ulicy Majakowskiego oraz zieleń towarzysząca inny funkcjom:
o przy ulicy Świętojańskiej– miejsce pocmentarne byłego cmentarza parafii Św. Jana Jerozolimskiego Za Murami,
o przy ulicy Wileńskiej - miejsce pocmentarne byłego cmentarza parafii Archikatedralnej,
o przy ulicy Wileńskiej - miejsce pocmentarne byłego cmentarza parafii Najświętszej Marii Magdaleny.”


Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2012, 22:53 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dziękuję.Danko. Zatem uważam sprawę za zakończoną. Przyjmuję, że szczątki moich dziadków zostały przeniesione jako NN i już nigdy się nie dowiem gdzie naprawdę jest mogiła.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2012, 00:17 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Dziękuję Wszystkim, i Dance szczególnie, za odpowiedź.
Dopiero teraz tu dotarłem.
Ciekawe,że nie ma żadnej dokumentacji z przenosin i ekshumacji cmentarza na Malcie.
A geodezja nie ma archiwalnych planów sprzed 1968roku,gdy był tam cmentarz?
Czarna dziura w planach?Nie chce mi się wierzyć.
Tak sobie robotnicy przyszli z łopatami i skrzynkami,wykopali i wywieźli nie wiadomo dokąd?
Żadnej ewidencji?Nawet jakiegoś podziału terenu"stąd -tam",a "stąd -gdzie indziej,bo tam już nie ma miejsca"?
Nałożyłoby się to może na jakieś dokumenty pruskie,które być może są jeszcze gdzieś w Niemczech albo i w Poznaniu
i może chociaż w przybliżeniu by się coś dowiedziało.
Czy na Miłostowie nie ma jakiegoś planu cmentarza z zapisem np.zbiorowa mogiła po ekshumacji z Malty?
Wiem,że tam chowali po tej ekshumacji.
Nie chce mi się wierzyć,żeby nikt nad tym nie panował.
Teraz groby stały se towarem, więc może przy tej okazji coś by się dało wyjaśnić?
Polecam temat Poznaniakom, mogącym coś się dowiedzieć na miejscu.
Pozdrawiam Wszystkich.
Jacek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2012, 00:35 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
W uzupełnieniu mej poprzedniej odpowiedzi:
moje sugestie odnoszą się głównie do innych miejsc pochówku ekshumowanych z cmentarza Maltańskiego,bo miałem informację,że nie tylko na Miłostowie ich pochowano.
Jeżeli jest to nieprawdziwe(stąd nie mogę tergo sprawdzić) i sprawdzę możliwość ustalenia pochówku ekshumowanych w Biurze na Miłostowie.to moje poprzednie sugestie mogą okazać się niesłuszne. Jestem także i tego świadomy.
Pozdrawiam Wszystkich.
Jacek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2012, 10:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Dzień dobry,

Myślę, że Jacek ('gerszewski') pisząc:
Cytuj:
(Podczas studiów w latach 1970tych mieszkałem w akademiku na Winogradach i widziałem ekshumację z cmentarza cholerycznego tamże.To była na pewno specyficzna ekshumacja,pakowano szczątki do skrzynek i zabierano).

miał na myśli nie cmentarz św. Wojciecha na stokach Cytadeli (istniejący do dzisiaj), lecz cmentarz św. Wojciecha u zbiegu ulic Winogrady i Ks. Mieszka, obok hotelu Vivaldi.
( http://goo.gl/maps/lrMLI

Pozdrawiam,

Adam

damari napisał(a):
...Na blogu "e-poznan" podano taką informację, która może Cię zainteresuje:
http://epoznan.pl/blogi-blog-19-185
Cmentarze na poznańskiej Cytadeli
„Do lat 30. XIX wieku, Wzgórze Winiarskie znajdowało się pod jurysdykcją parafii św. Wojciecha. Część jego powierzchni zajmowała wieś Winiary z kościołem św. Leonarda wraz z przysiółkiem Bonin i cmentarzem parafialnym. W 1828 roku rząd pruski podjął decyzję o przekształceniu Poznania w twierdzę, którego głównym i najważniejszym elementem miała być cytadela. Wojskowi upatrzyli sobie właśnie Wzgórze Winiarskie, jako miejsce jej lokalizacji. Na mocy ugody między władzami wojskowymi a parafią św. Wojciecha, tereny parafii na wzgórzu wraz ze wsią Winiary, zostały przekazane wojsku, w zamian za ziemię w dolinie Wierzbaku po zachodniej stronie drogi prowadzącej w kierunku Obornik. W ciągu kilku lat przeniesiono zabudowania gospodarcze właśnie tam. Na wzgórzu pozostawiono, rzecz oczywista, jedynie cmentarz. Na pustym już wzgórzu rozpoczęto wznoszenie fortyfikacji. Pochówki na cmentarzu parafialnym trwały do 1892 roku, kiedy to okazał się on za mały. Otwarto więc nowy, na zachód od niego.”
...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2012, 10:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
a propos map - więcej możliwości daje mapa: http://hgis.cartoninjas.net/

są też mapy WIG-owskie, współczesne itp. możliwość sterowania przeźroczystością warstw, mierzenie odleglości i powierzchni.
Przy pierwszym uruchomieniu należy odhaczyć w pionowym menu znacznik 'v' Indeksach Map Historycznych - zniknie wtedy różowa przeźroczysta nakładka i wybać sobie jakieś mapy z MAP HISTORYCZNYCH lub innych. Przeźroczystością steruje się klikając na opcje przy danej mapie, czuli kółko zębate .

Pozdrawiam,
Adam
Cytuj:
...
Można manipulując warstwami mapy dzisiejszej i pruskiej na serwerze http://www.zamki.pl/?dzial=mapa ustalić, że teren cmentarza przynajmniej w granicach z ok. 1900 roku pokrywa się z dzisiejszym parkiem, czyli żadna jego część nie znajduje się obecnie pod jeziorem ....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2012, 10:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Polecam nową książkę o likwidowanych cmentarzach.
Jest tam Komandoria (stary świętojański i archikatedralny), Malta (nowy świętojański i archikatedralny przy ul. Krańcowej), nowy św. Wojciech, Wiatraczna, św. Ducha. Mogiły przeniesiono na Miłostowo.
W książce jest 3000 nazwisk

Ł. Jastrząb, "Likwidacje cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 r.", Wydawnictwo Rys, Poznań 2012


Pozdrawiam,
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2012, 11:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
adsk napisał(a):
Polecam nową książkę o likwidowanych cmentarzach.
Jest tam Komandoria (stary świętojański i archikatedralny), Malta (nowy świętojański i archikatedralny przy ul. Krańcowej), nowy św. Wojciech, Wiatraczna, św. Ducha. Mogiły przeniesiono na Miłostowo.
W książce jest 3000 nazwisk

Ł. Jastrząb, "Likwidacje cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 r.", Wydawnictwo Rys, Poznań 2012

Ale to jeszcze chwilę, jeszcze nie ma jej w sprzedaży.


Pozdrawiam,
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2012, 11:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Adam,

a gdzie Ty znalazłeś tę książkę?
Na stronie wydawnictwa jej nie widzę, namierzyć w sieci też nie mogę :(

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2012, 11:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Uprzejmie donoszę, że informacje otrzymałem od właściwego kontaktu, czyli z pierwszej ręki :) :wink:

TW "Adam" :wink:


Asiek napisał(a):
Adam,

a gdzie Ty znalazłeś tę książkę?
Na stronie wydawnictwa jej nie widzę, namierzyć w sieci też nie mogę :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2012, 11:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2009, 13:42
Posty: 140
Witam
Kiedy wspomniana książka ma się ukazać?
A czy może Pan sprawdzić nazwisko Sienicki/a.
Pozdrawiam
Joanna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2012, 12:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
adsk napisał(a):
Ale to jeszcze chwilę, jeszcze nie ma jej w sprzedaży.



Umknął mi ten post!
Przepraszam i dzięki za informację - zakupię ją na pewno!

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2012, 20:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Niestety, nazwiska Sienicki nie ma.
Nie znam jeszcze daty.

Adam

szczesna napisał(a):
Witam
Kiedy wspomniana książka ma się ukazać?
A czy może Pan sprawdzić nazwisko Sienicki/a.
Pozdrawiam
Joanna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2012, 07:40 
Offline

Dołączył(a): 17 maja 2012, 14:22
Posty: 213
Lokalizacja: Vechta/Bremen
Witam serdecznie!!

Czy mozna prosic o sprawdzenie nazwiska Mikolajczak.

Dziekuje i pozdrawiam!!

Iwona


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2012, 09:30 
Offline

Dołączył(a): 23 paź 2011, 13:07
Posty: 209
Lokalizacja: Poznań
Witam,
proszę o sprawdzenie nazwisk: Łagoda i Kaźmierczak

Z góry dziękuję!

_________________
Pozdrawiam!

Jakub Mizerny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2012, 13:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Dzięki uprzejmości autora przedstawiam poniższe informacje.
Pozdrawiam,
Adam
===============================================================
Nie ma Tomickich, dokumentacja jest niepełna. Lista pochowanych na całej Komandorii to tylko 507 osób, a na samym cmentarzu archikatedralnym znajdowało się ponad 1300 mogił, z samego Żegrza brakuje 800 osób



Mikołajczak Marcin (zm. 1915), Mikołajczak Pelagia (z,/ 1926) - cmentarz świętojański/katedralny na Komandorii, Mikołajczak Leon (1939-1938) - stary cmentarz świętojański na Komandorii
Mikołajczak Leokadia, Mikołajczak Magdalena, Mikołajczak Maria, Mikołajczak Pelagia - nowy cmentarz św. Wojciecha
Rybarczyk Katarzyna z d. Mikołajczak - św. Rocha na Żegrzu (1876-1964) (rodzice: Michał, Antonina z d. Mikołajczak)
Franciszek, Janina z d. Mikołajczak - rodzice Stanisława Witkiewicza (1940 - dziecko zmarło przy porodzie)

Łagoda Pelagia (1902-1952), cmeNtarz św. Rocha Żegrze
Łagoda Maria, Łagoda M., Łagoda W. - nowy św. Wojciecha
Kaźmierczak Józef [matka Maria Kaźmierczak], (1900-1941), Stanisław, Antonina z d. Kaźmierczak [rodzice Michała Piotrowskiego 1900-1951, pochowany cmentarz św. Rocha Żegrze], Tadeusz, Helena z d. Kaźmierczak [rodzice Tadeusza Talkowskiego 1911-1946, pochowany cmentarz św. Rocha Żegrze], Czesław, Helena z d. Kaźmierczak [rodzice Wandy Wojciechowskiej 1952-1954, pochowanej cmentarz św. Rocha Żegrze], Kaźmierczak Władysław - nowy św. Wojciecha; Jakub, Agnieszka z d. Kaźmierczak [rodzice Katarzyny Ślusarz 1864-1946, pochowanej na cmentarzu Ducha Świętego w Antoninku


Ostatnio edytowano 18 gru 2012, 08:41 przez adsk, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2012, 13:30 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Witam.
Proszę o sprawdzenie nazwiska Janiszewska - nowy cmentarz św.Wojciecha.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2012, 13:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 kwi 2010, 03:28
Posty: 84
Witam serdecznie!
Proszę o sprawdzenie nazwiska Weinrauder i Chojnacki.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Leszek

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2012, 20:13 
Offline

Dołączył(a): 17 maja 2012, 14:22
Posty: 213
Lokalizacja: Vechta/Bremen
Panie Adamie,dziekuje!!

Iwona


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2012, 20:24 
Offline

Dołączył(a): 23 paź 2011, 13:07
Posty: 209
Lokalizacja: Poznań
Również bardzo dziękuję !

_________________
Pozdrawiam!

Jakub Mizerny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 gru 2012, 22:08 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Dziękuję.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2012, 08:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Poprawiam błąd w jednym z poprzednich postów:
Cytuj:
Lista pochowanych na całej Komandorii to tylko 507 osób, a na samym cmentarzu archikatedralnym znajdowało się ponad 1300 mogił, z samego Żegrza brakuje 800 osób
.

Dzięki uprzejmości Autora przekazuję dalsze informacje:

Janiszewska- brak

Weinrauder - brak

Chojnacka Lidia (1935-1944), Komandoria, przeniesiona na Miłostowo


Pozdrawiam,
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 gru 2012, 10:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witam
Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska DUSZYŃSKI-DUSZYŃSKA
Dziękuję.Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2013, 19:58 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 13:30
Posty: 7
Witam

Panie Adamie, bardzo proszę o sprawdzenie nazwisk: Lisiecki, Lisiecka, Błażejewski, Błażejewska, Mechliński, Mechlińska

Serdeczne pozdrowienia

_________________
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2013, 21:59 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Czy ta książka już się ukazała? Jeśli ktoś ją posiada proszę o sprawdzenie nazwiska Podpoliński.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2013, 22:35 
Offline

Dołączył(a): 07 mar 2010, 22:09
Posty: 81
Lokalizacja: Kórnik
Witam,
Dla zainteresowanych tym wydawnictwem informacja jest tutaj:
http://www.universum-poznan.com.pl/

pozdrawiam

_________________
Sławek
_____________________________________
Rajkowski, Polak - Buk, Opalenica, Gniezno
Paluszkiewicz - Jarocin,
Twardowski - Jarocin, Pleszew
Dąbkiewicz - Pleszew, Gniewkowo

Poszukuję: Walenty Rembowski/Rębowski i Nepomucena Kicińska ślub przed 1833


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2013, 22:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
http://www.universum-poznan.com.pl/

"Likwidacje cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 roku dodano dn. 2013-03-20
Szanowni Państwo,
Od kwietnia w sprzedaży ukaże się nowa książka, której autorem jest dr Łukasz Jastrząb. Najnowsza książka dotyczy likwidacji cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 roku.
...
Książka jest dostępna w biurze Universum przy ul. Woźnej 15a"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2013, 00:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2011, 08:15
Posty: 157
Lokalizacja: Wrocław
wspomnienia3 napisał(a):
Witam
Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska DUSZYŃSKI-DUSZYŃSKA
Dziękuję.Beata


Te nazwiska niestety nie występują w książce.
Ewelina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2013, 00:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2011, 08:15
Posty: 157
Lokalizacja: Wrocław
szymon napisał(a):
Witam

Panie Adamie, bardzo proszę o sprawdzenie nazwisk: Lisiecki, Lisiecka, Błażejewski, Błażejewska, Mechliński, Mechlińska

Serdeczne pozdrowienia


Lisiecka: Anna, Franciszka, Franciszka, Helena, Józefa, Rozalia
Lisiecki: Franciszek, Józef, Marcin, Michał, Stanisław, Zygmunt
Błażejewski: brak
Błażejewska: Czesława
Mechliński: brak
Mechlińska: brak

Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami to moge przesłać na PW lub zamieścić tutaj:)
Ewelina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2013, 00:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2011, 08:15
Posty: 157
Lokalizacja: Wrocław
Genowefa napisał(a):
Czy ta książka już się ukazała? Jeśli ktoś ją posiada proszę o sprawdzenie nazwiska Podpoliński.


Sprawdziłam, niestety brak osób o tym nazwisku.
Ewelina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2013, 07:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Wysłałem odpowiedź na priv.

A.K.

wspomnienia3 napisał(a):
Witam
Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska DUSZYŃSKI-DUSZYŃSKA
Dziękuję.Beata


szymon napisał(a):
Witam
Panie Adamie, bardzo proszę o sprawdzenie nazwisk: Lisiecki, Lisiecka, Błażejewski, Błażejewska, Mechliński, Mechlińska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2013, 09:16 
Offline

Dołączył(a): 10 lut 2009, 13:30
Posty: 7
Dziękuję bardzo za wiadomość o książce i pozdrawiam

_________________
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 maja 2013, 09:39 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Ewelino, dziękuję.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2013, 16:58 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
adsk napisał(a):
http://www.universum-poznan.com.pl/

"Likwidacje cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 roku dodano dn. 2013-03-20
Szanowni Państwo,
Od kwietnia w sprzedaży ukaże się nowa książka, której autorem jest dr Łukasz Jastrząb. Najnowsza książka dotyczy likwidacji cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 roku.
...
Książka jest dostępna w biurze Universum przy ul. Woźnej 15a"


Ksiązka liczy 314 stron, miękka oprawa, cena 27 zł
Oto co zawiera:
Wstęp
1. Zamykanie i likwidacje cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 r.
1.1 - cmentarze Parafii Archikatedralnej i parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami (Komandoria, Malta)
1.2 - cmentarz parafii pw. Bożego Ciała przy ul. Bluszczowej i cmentarz górczyński (parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej)
1.3 - cmentarz starofarny (cm. parafii pw. Marii Magdaleny/cm Zasłużonych Wielkopolan
1.4 - cmentarz parafii pw. Ducha Świętego przy ul. Leśnej (Antoninek)
1.5 - cmentarz parafii pw. św. Rocha przy ul. Wiatracznej (Żegrze)
1.6 - "Nowy" cmentarz parafii pw. św. Wojciecha przy ul. Księcia Mieszka I (dawniej Obornicka)
Na 180 stronach wykazy osób pochowanych na "starych" cmentarzach i i ekshumacje.
Książka nie zawiera planów sytuacyjnych, na których pokazana była by lokalizacja wymienionych nekropoli.
Pozdrawiam
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2013, 18:15 
Offline

Dołączył(a): 17 kwi 2008, 09:41
Posty: 28
Lokalizacja: z Poznania
Witam
Panie Adamie, bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska; STYLO


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 maja 2013, 22:12 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Dziękuję bardzo Krysi za informację.
Pozdrawiam.
Jacek"gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2022, 20:45 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 16:46
Posty: 5
Lokalizacja: Poznań
Witam
Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Tomaszewska-Tomaszewski, Matylla
Dziękuję.Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2022, 23:13 
Offline

Dołączył(a): 02 maja 2018, 10:30
Posty: 79
Dzień Dobry, czy ktoś, kto ma dostęp do książki o likwidacji cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945, byłby tak uprzejmy i sprawdził nazwisko Marcin Krajewski? Z góry bardzo dziękuję. Anna
Informacja z ostatniej chwili: już dostałam odpowiedź, post nieaktualny, a nie umiem go usunąć....


Ostatnio edytowano 04 mar 2022, 22:24 przez ankahanka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 72 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL