Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 wrz 2024, 10:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 paź 2008, 20:04 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Witam!
Znalazłam link http://genealogy.drefs.net a w nim nazwiska mnie interesujące. Cóż z tego,kiedy jestem "niedouczona" i nie wiem jak te dane wykorzystać, co one mi mówią ważnego. Powinnam przeczytać komentarz do strony, ale...nie znam angielskiego ( rozumiem tylko podstawowe słowa używane w komputerach).
np.1772 Netze Land Records
Last Name First Name(s) Town/prowincja Government Office
Tomitzky Thomas Pielatowo Labischin 6 - 215 (co to znaczy 6-215 )
inne
· 1793 - 1794 Land Records of South Prussia
Last First Vol. Town/prowincja Page /stronica District/ obwód County Kammer Deanary Parish/parafia,gmina Remarks/uwagi
Tominsky Walentin 13 Docktorowa 457 Kosten Posen Grodzesker/Gratzerchen Grodzisko November 1793

Czy mógłby mi ktos te zapisy objasnić ?. Genowefa

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2008, 23:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Witaj, Bożenko!

Po I i II rozbiorze Polski władze pruskie przeprowadziły "spis powszechny", będący pewnego rodzaju inwentaryzacją majątków i gospodarstw w poszczególnych miejscowościach na zajętych terenach. Wyniki tej inwentaryzacji zostały umieszczone w tzw. tabelach prestacyjnych.
Drefs sporządził indeks nazwisk, pozwalajacy na szybkie zorientowanie się w którym z 83 tomów/vol tabel znajdują sie interesujące nas informacje.
Umieszczono tam nazwisko i imię głowy rodziny wraz ze szczegółowym wykazem stanu posiadania (lub dzierżawy) gruntów, zwierząt itd.
Tajemnicze numerki odpowiadają prawdopodobnie liczbom porządkowym, pod którymi zapisano daną miejscowość w dwóch odrębnych skorowidzach. Ponadto indeks zawiera nazwę dekanatu i parafii w której położona jest dana miejscowość. Tabele prestacyjne stanowily w późniejszym okresie (1819-23) podstawę do przeprowadzenia procesu uwłaszczenia chłopów w zaborze pruskim.
Pozdrawiam serdecznie.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2008, 00:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Porównaj też ten materiał: http://www.oledry.nekla.pl/news/arch1_05.php i przeanalizuj zapisy dotyczące mieszkańców Nekli i Nekielki (Nekla Hauland).
Jest to znacznie szerszy zapis, niż pojawiajacy się na stronie internetowej Drefsa.
Przypuszczam, że szczegółowe tabele, dotyczące poszczególnych właścicieli/dzierżawców zamówić można za odpowiednią opłatą u właściciela strony internetowej pod wskazanym adresem e-mail.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2008, 07:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2007, 12:10
Posty: 41
Lokalizacja: Głogów / Wroniawy
Przejrzyj wątek http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=103&start=0&st=0&sk=t&sd=a&hilit=drefs

Są tam namiary do Stanów, gdzie możesz zamówić skany ze spisów.

Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL