Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Rodzina Frąckowiak z Boguszyna k.Śmigla

03 cze 2015, 18:39

Witam serdecznie!

Dotychczas korzystałam z tego forum biernie i czytałam tylko posty dotyczące
pewnych nazwisk i miejcowości w nadziei, że mogłyby dotyczyć moich krewnych.
Niestety, muszę zacząć sama być aktywną.
Moja „ślepa uliczka” to rodzina Frąckowiak z Boguszyna.
Przodkowie mojego dziadka, Franciszka Frąckowiaka (1923-1992) pochodzą z
Boguszyna k.Śmigla. Jego ojciec, także Franciszek, był kolejarzem i do końca swojego
życia mieszkał w Inowrocławiu. Dlatego „ojcowiznę” przejęła jedna z jego sióstr,
Józefina i jej mąż Stanisław (?) Poniży.
Ojciec mojego pradziadka (także Franciszek) zginął w wypadku na kopalni w
NRW – to sa przekazania rodzinne. Jego żona, Konstancja z Mikołajczaków,
zabrała dzieci (Marię, Franciszkę, Józefinę i mojego pradziadka, Franciszka) i
wrociła z Herne do Boguszyna. Było to w latach 1900-1905.
Kiedy dziadek żył nie interesowała mnie genealogia a teraz nie mam kogo pytać.
Szukam potomków owej Józefiny Poniży, córki Konstancji Mikołajczak i Franciszka
Frąckowiaka pochodzących/zamieszkałych w Boguszynie k. Śmigla.
Inne powiązane nazwiska to: Kuś, Rozwalka, Mikołajczyk, Szojer.

Proszę o udzielenie pomocy w odnalezieniu informacji na temat:
Franciszek i Konstancja Mikolajczak (ślub 1893-5?)
ich dzieci: 1. Maria i jej mąż, Leon Kuś
2. Franciszka
3. Józefina i jej mąż, Stanisław (?) Poniży
4. Franciszek (1900 – 1981) i jego żona Marianna Chodziak (1900 – 1951)
ich syn Franciszek (1923 – 1991), mój dziadek ze strony mamy.
Nie znając dat urodzin czy ślubu Franciszka i Konstancji szukanie ich śladow w archiwach niestety nie funkcjonuje.
Z góry serdecznie dziękuję!

Yvonne
(moja mama to rodzona Frąckowiaczka)

Re: Rodzina Frąckowiak z Boguszyna k.Śmigla

04 cze 2015, 11:39

Boguszyn należał do parafii w Bronikowie - skany do roku 1874 są dostępne na szukajwarchiwach.pl, większość została już też zindeksowana na http://basia.famula.pl
W Projekcie Poznań wpisy z tej parafii są tylko do roku 1874, więc dlatego wyszukiwarka nie pokaże wpisu Twoich przodków z lat 90. XIX wieku.

Jeżeli chodzi o Urząd Stanu Cywilnego - wpisów z Boguszyna należy szukać w USC Bronikowo (do roku 1885), a od roku 1886 - w zespole USC Sokołowo (właściwie - Sokołowice). Roczniki z lat 1877-1888 zostały zeskanowane i są dostępne w internecie na szukajwarchiwach.pl. Roczniki z lat 90. XIX wieku znajdziesz w Archiwum Państwowym w Lesznie.

Zwróć także uwagę na wpis:
Parafia katolicka Śmigiel, wpis 35 / 1895
Franciscus Frąckowiak (22 lat)
Marianna Mikołajczak (22 lat)

Może to ktoś z rodziny?

Ponadto: w aktach zespołu Starostwo Powiatowe w Lesznie, w aktach Starostwo Powiatowe w Lesznie (1919-1939) oraz w zespole Akta gminy Włoszakowice w Archiwum Państwowym w Lesznie zachowały się księgi meldunkowe i księgi dusz, a także formularze meldunkowe Polaków z Boguszyna - kopalnia wiedzy. Może warto zacząć od tego?

Re: Rodzina Frąckowiak z Boguszyna k.Śmigla

04 cze 2015, 15:10

Właśnie tak zapoczątkowałam moje szukanie!

- Boguszyn to chyba „gniazdo“ Frąckowiaków. W księgach parafii Bronikowo znalazłam 6 Franciszków Frąckowiak w latach 1870-1875. Ktory mój????

- Projekt Poznań: myślałam, że ktoś z indeksujących zmienił imię Konstancja na Marianna – w akcie urodzenia mojego pradziadka imię jego matki to Konstancja. Zamowiłam ten wpis, ale Marianna została Marianną. Błedny zaułek!


- Od stycznia czekam na odpowiedź z archiwum w Lesznie – kopie wpisów z ksiąg dusz. W maju ponowiłam moje podanie. Nie wiem jak długo przyjdzie mi jeszcze czekać.

- W archiwum w Herne niestety nie znaleziono wpisu z datą śmierci mojego Franciszka, tylko akt urodzenia jego syna, mojego pra. Ksiąg meldunkowch z tych lat nie ma.


Czuję się jak chomik w kojcu. Moje recherche ogranicza sie tylko na online-archiwa.
Dziękuję serdecznie za chęc pomocy!

Yvonne

Re: Rodzina Frąckowiak z Boguszyna k.Śmigla

29 cze 2015, 16:53

Właśnie otrzymałam odpis z ksiąg dusz Boguszyna.
Dla tych, którzy mnie szukają:

Rodzina Frąckowiak zamieszkała w Boguszynie (nr. domu 30 B):
Franciszek 31.08.1870 Boguszyn – 14.06.1904 Sodingen
Jego żona, Constantia (Konstancja) Mikołajczak 22.10.1872 Śniaty - ?
1. córka Maria 11.04.1897 Horsthausen – 1982, po mężu Kuś
2. córka Franciszka 11.05.1898 Sodingen - ?
3. syn Franciszek 04.03.1900 Horsthausen – 1981
4. córka Pelagia 26.08.1902 Śniaty – 14.01.1904 Śniaty albo Boguszyn
5. córka Józefa 18.02.1905 Boguszyn - ?, po mężu Poniży.
Mam kontakt z rodziną Marii Kuś.

Yvonne

Re: Rodzina Frąckowiak z Boguszyna k.Śmigla

22 sie 2015, 22:03

Moje dalsze Recherche wykazały, że rodzice Franciszka to Jan i Rozalia Mareck (też Marech / Marach / Harado?). Oni zawarli związek małżeński w Mórkowie w 1865 roku. Rodzeństwo Franciszka to:
Marianna 1865 – 1867
Antonina 1867 –
Franciszek 1870 - 1904
Andrzej 1872 –
Jan 1874 –
Rodzice Jana (urodzony ok. 1840) to Michał (ca. 1800) i Marianna (ca. 1801) Walkoska (też Walkowska / Walachowska?), ślub odbył się 23.11.1823. Michał pochodził z Lipna a Marianna z Boguszyna. Pierwsza trójka ich dzieci (wiecej indeksów jeszcze nie znalazłam) przyszła na świat w Lipnie:
Józef 1825 – 1825
Franciszek 1829 –
Elżbieta 1826 – 1828
Jan także? Indeksu jego ślubu nie znalazłam. Projekt Poznań: 1865 – wpis w księgi kościelne.

Natomiast, I TO JEST BARDZO CIEKAWE! rodzice Rozalii Mareck to Walenty i Teresa Frąckowiak.

Ciekawe: ile rodzin o nazwisku Frąckowiak mieszkało w XIX w w Boguszynie? W jaki sposób byli ze sobą spokrewnieni? Kto jest „Adamem i Ewą“? Przyjdzie mi dalej szukać. A w szczególności powiązania z rodziną Wincentego Frąckowiaka (Boguszyn ca. 1816) i jego żony Marcjanny Wańskiej…
Odpowiedz