Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Chłapowscy

29 sty 2009, 22:51

Witam!
Czy ktoś może wie gdzie znajdują się dokumenty z majatku w Turwii gen. Chłapowskiego? Wiem, że podobne dokumenty tyle, że należące do Skórzewskich znajdują sie w Czerniejewie, w palacu. W Turwii tego raczej nie ma. Jeśli ktoś wie, proszę o pomoc. Dziekuje i pozdrawiam.

Re: Gdzie znajdują sie dok. lub pamiątki gen. D. Chłapowskiego?

30 sty 2009, 14:34

W roku 1983 została wydana książka młodego, dziś już nieżyjącego historyka, pochodzącego z Gębic w pow. mogileńskim, Jacka Tupalskiego „Generał Dezydery Chłapowski 1788-1879”. Jest to kompendium wiedzy o tym znakomitym Wielkopolaninie z przebogatymi przypisami i bogatą bibliografią, która niewątpliwie naprowadzi Pana na miejsca, w których przechowywane są dokumenty i pamiątki po Generale.

Przed laty postać gen. Dezyderego Chłapowskiego zafascynowała mnie, a szczególnie jego metody zapobiegania stepowieniu Wielkopolski. Do tych ciekawych metod winniśmy z wielką intensywnością powrócić dzisiaj w praktyce rolniczej.

Książka liczy sobie 404 strony, jest ilustrowana i została wydana w nakładzie 20 000 egz. Przez Wydawnictwo MON, Warszawa 1983. Niewątpliwie znajdzie ją Pan w bibliotekach wielkopolskich, lub w antykwariatach. Jeden egzemplarz znajduje się w moich zbiorach prywatnych, których niestety nie udostępniam, a to z uwagi na poszanowanie słowa drukowanego.

Słowianin

Re: Gdzie znajdują sie dok. lub pamiątki gen. D. Chłapowskiego?

30 sty 2009, 14:40

Witam,

jest w tej chwili na allegro - http://allegro.pl/item543401301_tupalsk ... _1879.html
Cena niewygórowana... :)

Re: Gdzie znajdują sie dok. lub pamiątki gen. D. Chłapowskiego?

30 sty 2009, 14:52

Dzieki p. Maćku, sprawdziłem to. pozdrawiam

Re: Gdzie znajdują sie dok. lub pamiątki gen. D. Chłapowskiego?

30 sty 2009, 15:08

Dziękuje panie Marianie. Mam w swoich zbiorach biografie gen. autorstwa Grota i ostatnio nabylem "Wspomnienia z Turwii" K. Morawskiego. Ja postacią generała zainteresowalem sie w momencie kiedy moja Mama zaczela mi opwiadac historie mojej rodziny, wiele lat temu. Wtedy dowiedziałem sie, że mój antenat (4*pradziadek) Tomasz Sitkowski był rezydentem generała. Wnuk generała Dezydery z Kopaszewa (po wojnie miszkał w Krakowie),pisał, że Tomasz zajmował sie tez końmi wyjazdowymi. Mało wiem o Tomaszu, oprócz tego co z listow i krótkiej wzmianki w książce o ks. Piotrze Wawrzyniaku. W Wyskoci k. Turwii znajduje sie grób Tomasz gdzie na płycie nagrobnej znajduje się napis : "Tu leży Tomasz Sitkowski, urodzony w Łagiewnikach w woj. krakowskiem, wierny sluga i towarzysz jenerałowi Chłapowskiemu, uczestnik wojny 1831, zmarł w Turwii 7 grudnia 1877 roku, dwa lata przed swym ukochanym panem którego we wdziecznej pamięci synowie i wnukowie kamień ten położyli. R.I.P" Dlatego szukam wszelkich materiałów, a kiedy skończy sie sesja egzaminacyjna chcę pójść do archiwum, z tym że prosiłbym o wskazówke do którego. pozdrawiam

Re: Gdzie znajdują sie dok. lub pamiątki gen. D. Chłapowskiego?

31 sty 2009, 15:19

Proponuję w pierwszej kolejności odwiedzić Archiwum Państwowe w Poznaniu, następnie Bibliotekę Czartoryskich w Krakowie, Bibliotekę Działyńskich w Kórniku, Bibliotekę im. Ossolińskich we Wrocławiu, Bibliotekę PAN w Krakowie, Bibliotekę Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, a szczególnie Zbiory Rodziny Chłapowskich w Krakowie, gdyż tam i w Warszawie zamieszkują potomkowie Generała.

Znalazłem taką oto informację, która powinna naprowadzić Pana na trop potomków gen. Dezyderego Chłapowskiego:

12:00 BIOGRAFIE - CHŁAPOWSCY

Reportaż, 29 min, Polska, 1994
Reżyseria: Jadwiga Nowakowska
Scenariusz: Jadwiga Nowakowska

Chłapowscy - rodzina znana już w XIV wieku - wywodzą się z Chłapowa koło Środy Wielkopolskiej. Piastowali wysokie urzędy ziemskie i senatorskie. Najbardziej znany przedstawiciel rodu to Dezydery Chłapowski - uczestnik powstania listopadowego, napoleończyk, który w 1809 roku otrzymał od cesarza Francuzów tytuł barona, i pionier postępowej gospodarki rolnej. Zachowało się wiele pałaców i dworów należących dawniej do rodziny. Pamiątki rodzinne gromadzi Dezydery Chłapowski z Krakowa, historię rodu opracowuje Krzysztof Chłapowski z Warszawy. W programie wystąpią potomkowie rodu mieszkający w kraju.

Owocnych poszukiwań!
Pozdrawiam!
Słowianin

Re: Gdzie znajdują sie dok. lub pamiątki gen. D. Chłapowskiego?

31 sty 2009, 18:32

Dziękuje bardzo! pozdrawiam

Re: Gdzie znajdują sie dok. lub pamiątki gen. D. Chłapowskiego?

07 paź 2011, 12:40

Witam
Można jeszcze spróbować rozmowy z właścicielem Centrum Hipiki w Jaszkowie koło Śremu (Poznań), który jest potomkiem Dezyderego
pozdrawiam

http://www.centrumhipiki.com/getdoc/fd7 ... 22f0a6/cel

Re: Gdzie znajdują sie dok. lub pamiątki gen. D. Chłapowskiego?

13 paź 2011, 14:42

Witam, tak się składa, że znam p. Antka, i od niego wiem iż część z nich znajduje się u p. Morawskiego z Warszawy, potomka ostatnich włałścicieli Turwii. Dziękuje za zainteresowanie i pozdrawiam

Re: Gdzie znajdują sie dok. lub pamiątki gen. D. Chłapowskie

23 kwi 2013, 10:27

Witam,

poszukuję kontaktu (email/telefon lub adres pocztowy) do pani Izabeli Chłapowskiej. Czy ktoś może ją zna lub ma kontakt?

Re: Chłapowscy

27 kwi 2013, 14:37

Witam
Szukam potomków Alfred Chłapowski, ambasador we Francji i Mikoszki właściciela. Mój dziadek urodził się i mieszkał przez kilka lat w swojej posiadłości. Szukam starych zdjęć.
Dziękuję za odpowiedzi.
Momo

Re: Chłapowscy

03 lut 2015, 18:06

Dzien dobry
Dopiero teraz przeczytałam ten post Nie wiem czy to aktualne ale w Ossolineum jest świetny maszynopis Dezyderego Chłapowskiego z konca lat 70. XXw. -który jest kompletną wersją monografii "Kronika rodzinna -Chłapowscy" tegoż Dezyderego Chłapowskiego

Re: Chłapowscy

03 lut 2015, 18:15

Witam
Szukam potomków Alfred Chłapowski, ambasador we Francji i Mikoszki właściciela. Mój dziadek urodził się i mieszkał przez kilka lat w swojej posiadłości. Szukam starych zdjęć.
Dziękuję za odpowiedzi.
Momo

Znalazłem to:
http://nieobecni.com.pl/index.php?s=cmentarz&id=1241

Re: Chłapowscy

03 lut 2015, 19:47

Dziękuję bardzo za te zdjęcia.
Byłem tam kilka lat temu. Widziałem ten grób.

Momo (Monique)
Odpowiedz