Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Kajetan Metelski i Augustyn Metelski

27 sie 2015, 17:50

Dzień Dobry! Poszukuję Kajetana Metelskiego (Matelskiego) ur. ok.1804 r.,który zawarł ślub z Katarzyną Lewendoską w 1840r.w Jarząbkowie k/Gniezna. Kajetan zmarł w Żydowie w 1858r. Akta te widziałam osobiście. Problem polega na tymże nie wiem gdzie urodził się Kajetan. :( Podejrzewam,że w okolicach Bnina lub Kórnika o czy świadczą wizyty jego wnuków, pewno u krewnych w tych okolicach ( z wpisów meldunkowych z AP w Gnieźnie). Z rodzinnych opowieści wiem tylko,że Kajetan brał udział w Wiośnie Ludów i nie powrócił zaraz po skończonych działaniach zbrojnych do domu. Katarzyna wyszła po raz drugi za mąż za Mateusza Wojciechowskiego w Jarząbkowie w 1850 r. ( miała dwoje małych dzieci z Kajetanem). A Kajetan jednak powrócił i zastał żonę z innym mężem. (Kiedy powrócił nie wiadomo, ponoć z sakiewką pełną pieniędzy :D ). Zmarł w Żydowie w 1858 r. Jego brat Augustyn ur. ok. 1813 r. ożenił się również w Jarząbkowie w 1835 r.z siostrą Katarzyny - Marianną i tu również brak jakichkolwiek danych, brak krewnych.

Moja wielka prośba gdyby koś z państwa przeglądał księgi urodzeń z Kórnika lub Bnina za okres 1790 -1815 i natrafił na Kajetana będę bardzo wdzięczna i za wszelkie informacje również.

Wykorzystują fakt,że wreszcie napisałam na forum- to bardzo, bardzo chciałabym podziękować wszystkim, którzy dzielą się swoją wiedzą, dzięki Wam pozyskałam ogromną wiedzę nie tylko genealogiczną ale i historyczną. ( "podsłuchuję " Was od kilku lat :D . Pozdrawiam i dziękuję Klaudia

Re: Kajetan Metelski i Augustyn Metelski

29 sie 2015, 15:31

Witaj!

Ze źródeł dostępnych w internecie możesz przejrzeć "Tablicę genealogiczną miasta Bnin" z 1824 roku (link). Nazwisko Matelski/Metelski tam się pojawia i są tam wymienione osoby urodzone do mniej więcej 1807 roku.

Poza tym w pierwszym tomie książki "Z dziejów Kórnika i Bnina" pod red. Jerzego Fogla znajdziesz "Tabellę Ludności całey Parochii Kórnickiey" z 1809 roku. Tam nazwisko Matelski/Metelski również się pojawia.

Przejrzę również swoje notatki. Jeśli coś znajdę, odezwę się na PW ;)

Re: Kajetan Metelski i Augustyn Metelski

29 sie 2015, 21:29

Witam.

Metelscy z Kórnika/Bnina są w moim drzewie genealogicznym. Moja pra-pra-prababcia to Zuzanna Orlewicz, z domu Metelska (1848-1929). Jej ojcem był Andrzej Metelski, urodzony w Bninie w roku 1812, ślub brał w 1834, zmarł na pewno po roku 1854. Jego ojcem, a moim 5xpradziadkiem był zaś Michał Metelski, urodzony w 1776 roku w Kórniku, 2 października 1797 brał ślub w Bninie z Jadwigą Trzoska, zmarł w Bninie w roku 1826. Na tym kończy się u mnie wątek Metelskich. Wiem jeszcze tylko, że niejaki Marcin Metelski był organistą w kościele w Bninie w 1750 roku. Daj znać na PW, jeżeli uda Ci się odnaleźć w kórnickich/bnińskich aktach szukane osoby. Może uda nam się znaleźć jakąś wspólną linię przodków :).

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań,
Norbert
Odpowiedz