Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Jakubowicz

04 wrz 2015, 16:37

Szanowni Państwo,

Poszukuje wszelkich informacji na temat rodziny Jakubowiczów mieszkających na przełomie XVIII i XIX wielu w okolicach Grodziska Wielkopolskiego (Granowo, Kubaczyn, Modrze, Zielęcin). Szczególnie interesują mnie informacje dotyczące Floriana Jakubowicza (szczegółowe dane znajdują się poniżej).

Jeśli ktoś w swoich badaniach genealogicznych natrafił, na którąkolwiek z osób wymienionych poniżej proszę o kontakt. Za pomoc z góry dziękuję.

Florian Jakubowicz
ur. ok. 1798
zm. ???
I voto 1824 Zielęcin
Michalina Grześ (ojciec: Grzegorz Grześ, matka: Franciszka)
ur. ok. 1803 Zielęcin
zm. ???
II voto 1840 Gnin
Konstancja Kawalina
ur. 1804
zm. ???


Marcin Jakubowicz
ur. ok. 1755
zm. ???
x ???
Regina Kędzieżawska
ur. ???
zm. ???


Adam Jakubowicz
ur. ok. 1745
zm. ???
x ???
Dorota
ur. ???
zm. ???


Wojciech Jakubowicz
ur. ok. 1765
zm. ???
x ???
Justyna
ur 1768
zm. ???
zm. 1800 Granowo


Antoni Jakubowicz
ur. 1766
zm. 1826


Mikołaj Jakubowicz
ur. 1766
zm. 1826 Granowo
x ???
Marianna
ur. ???
zm. ???


Wojciech Jakubowicz
ur. 1776
zm. 04.1832 Niemierzyce
x 1801 Granowo
Katarzyna Zandkówna
ur. 1780
zm. ???


Marcin Jakubowicz (ojciec: Marcin Jakubowicz, matka: Regina Kędzieżawska)
ur. 1778
zm. 10.1826 Granowo
x 1810 Modrze
Ewa Jezierska (ojciec: Marcin Jezierski, matka: Marianna)
ur. 1783
zm. 1850 Kubaczyn
Ostatnio edytowano 05 wrz 2015, 14:51 przez Michał J., łącznie edytowano 1 raz

Re: Jakubowicz

04 wrz 2015, 19:13

Oprócz wspomnianego przez ciebie ślubu Marcina i metryk późniejszych, Jakubowiczowie pojawiają się jeszcze kilkakrotnie w parafii Modrze jako chrzestni u karczmarza strykowskiego, Konstantego Rzadkiewicza i jego żony, Katarzyny z Jakubowskich:
1. LB akt nr 43/1805 - Marcin Jakubowicz, mieszkaniec Granowa ze swoją siostrą, Franciszką (akt zawiera informację o ich pokrewieństwie),
2. LB akt nr 54/1812 - Maciej (Mathias) Majewski, mielcarz granowski, i Franciszka Jakubowiczówna, panna z Granowa,
3. LB akt nr 42/1815 - Ignacy Bielawski, organista z Granowa, i Ewa Jakubowiczowa z Granowa.

Re: Jakubowicz

05 wrz 2015, 11:46

Dziękuję za odpowiedź. Każda informacja, jak już wspominałem jest dla mnie cenna.
Żona Konstantego Rzadkiewicza, Katarzyna zd. Jakubowicz ur. ok 1772 zm. 1842 (ojciec: Marcin Jakubowicz, matka: ??? (prawdopodobnie Regina Kędzieżawska - nie mam dokumentu potwierdzającego personalia matki)). Idą tym tropem Katarzyna jest siostrą Marcina Jakubowicza ur. 1778.

W roku 1817 w Modrzu Martinus Jakubowicz oraz Estera Grottowa są chrzestnymi kolejnego dziecka Konstantego i Katarzyny Rzadkiewiczów.

Przeszukując bazę BaSIA natrafiłem na ciekawy wpis:

Śrem (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1793 , wpis nr 122
Francisca , rodzice: Martinus Jakubowicz, Regina ???

Czy to ten sam Marcin i Regina o których wspominałem wcześniej?
Osoby, które wymieniłem w pierwszej wiadomości są najwcześniejszym śladem bytności mojej rodziny na ziemi grodziskiej. Niemniej jednak analizując dostępne bazy internetowe BaSIA i Poznan Project wyraźnie można zauważyć duże skupisko osób o takim nazwisku w rejonie Śremu w okresie XVIII wieku.

Proszę zauważyć, że nie znam miejsc urodzenia żadnej z wymienionych osób co skłania mnie to postawienia hipotezy, że rodzina moich przodków przywędrowała w rejon Grodziska Wlkp, na przełomie XVIII i XIX wieku. Skąd przywędrowali, czy z okolic Śremu, a może z innej miejscowości, to pozostaje na tą chwilę nierozwiązaną zagadką.
Odpowiedz