Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Przybylski

12 mar 2007, 09:57

Dzień dobry wszystkim Forumowiczom. To mój debiut na tym forum.
Szczerze ucieszył mnie fakt, że takie forum istnieje i że dotyczy tak bliskich mi terenów...
Rodzina moja pochodzi z Gniezna i wszyscy moi przodkowie w linii męskiej (których udało mi się odnaleźć) w Gnieźnie się rodzili. Ja jestem pierwszym pokoleniem zrodzonym poza gniazdem.
Moja pokorna prośba dotyczy w istocie faktów z tym miastem (i jego okolicami) związanych.

Poszukuję informacji na temat Przybylskich z Gniezna.
Interesuje mnie przedział czasowy 1850 - 1875
Informacje, które posiadam:
Wojciech Przybylski: ur. w roku 1852. zamieszkały w Gnieźnie,
1873 wziął ślub z Dorotą Kaus (Koss) w Kędzierzynie k/Gniezna.
Interesują mnie wszelkie informacje na temat Wojciecha.
Mieszkam zbyt daleko od Gniezna, aby pozwolić sobie na wyjazdy do mojej "kolebki" częściej niż raz w roku. Zresztą odwiedzanie Archiwum Państwowego to dopiero pieśń przyszłości. Aktualnie skończyłem (to też niedobre słowo - nigdy nie da się skończyć :-) ) poszukiwania w parafiach.
Niestety, nie wiem, przy jakiej ulicy mieszkał Wojciech Przybylski w Gnieźnie, nie znam więc parafii i trudno mi zlokalizować dane metrykalne.
Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc lub wskazówkę.

Pozdrawiam, Maciek

12 mar 2007, 12:30

Witaj Maćku
Czy posiadasz kopię aktu ślubu Wojciecha? Jeżeli brał ślub w parafii panny młodej,to może jest tam jakaś wskazówka(dopisek), co do parafii z jakiej pochodził Wojciech.
Życzę owocnych poszukiwań
Grażyna

12 mar 2007, 12:57

Witaj, Grażyno!

Niestety. Nie posiadam tego aktu. Informacje uzyskałem od zacnego księdza Proboszcza z rodzinnej parafii panny młodej.
Były to informacje ustne, jednak bardzo dokładne (data, świadkowie, pochodzenie małżonków, nazwisko i pochodzenie księdza dającego ślub). Ksiądz przeczytał mi wszystkie zapiski, jak leci. Żadnej jednak informacji o parafii w rzeczonej Liber Matrimonium nie było. Aczkolwiek dowiedziałem się z ust proboszcza wielu ciekawych historii na temat samej parafii i ówczesnego księdza. W poszukiwaniach nie zawiodły mnie one jednak ani o krok dalej.

Natomiast zainspirował mnie Twój wpis, Grażyno, dlatego wydobyłem z szuflady akt ślubu wojciechowego syna - Ignacego. W chwili zawarcia swojego małżeństwa (1904) mieszkał on w Gnieźnie przy... Nollaustrasse!
I tutaj kolejny pat. Nawet, jeśli przyjmiemy, że syn Wojciecha mieszkał w mieszkaniu po swoich rodzicach (wówczas już nieżyjących) to nie mam pojecia, gdzie ta Nollaustrasse w Gnieźnie w ogóle była... Być może Forumowicze-gnieźnianie będą w stanie mi pomóc...? Znając obecną nazwę ulicy, poznam przynależność parafialną i będę miał konkretną wskazówkę dla dalszych poszukiwań.

Dziękuję serdecznie, Grażyno!

12 mar 2007, 15:44

Maćku
Nie znam dobrze Gniezna.Jednak sprawdziłam parafie jakie mogły istnieć w połowie XIX w. i z obecnie 14 istniejących,tylko 4 były w tamtych latach.
Czy korzystałeś z katalogu zasobów metrykalnych S.Pieniążka? Jeżeli nie,to katalog znajdziesz na stronie www.genealodzy.pl
W katalogu jest podany adres danej parafii, lata powstania i zakres lat ksiąg metrykalnych jakie są obecnie w parafii.
Z tych 4 ,nie wszystkie mają u siebie ksiegi z roku jaki Cię interesuje.Może wystarczy napisać tylko do kilku z pytaniem.
Grażyna

12 mar 2007, 16:59

Czuję się wywołana do odpowiedzi :wink: : wszystkie gnieźnieńskie parafie znajdziesz również na stronie głównej wtg-gniazdo.org w dziale "Opracowania"
Marzena

12 mar 2007, 17:10

Marzenko
Dziękuję! Krótko tu jestem i nie poznałam całej zawartości strony. Przyjmij proszę wyrazy uznania za ogrom pracy.
Pozdrawiam
Grażyna

12 mar 2007, 17:15

Grażyno, Marzeno, serdeczne dzięki!

Mam jasność co do przynależności ulic do poszczególnych parafii. Teraz tylko pozostało... dowiedzieć się co to za ulica, ta Nollaustrasse...? :)
Jeśli nie - zacznę z innej strony.
Jeszcze raz dziękuję.
I ukłony!
Pozdrawiam

13 mar 2007, 08:07

Witam!
Ulica Nollaustr. to obecna ul. 3 Maja.
Po drugie to w spisie linków zamieszczonych na naszej stronie jest link do Spisu mieszkanców Gniezna z poczatku XX wieku. Może to Tobie pomoże odszukać adres przodka.
Pozdrawiam
Wojtek

13 mar 2007, 11:55

Witaj, Wojciechu.

Tego właśnie szukałem!
Ulica 3 Maja to - o ile się nie mylę - rejon parafii pw. Wniebowzięcia NMP...
Zatem wypadnie mi tego lata pobuszować nieco po zasobach archiwów. :D
Tymczasem, ciepło pozdrawiam Gniezno!
a Tobie, Wojtku, z całego serca dziekuję!

26 mar 2007, 11:29

Witam serdecznie.
Nie wiem, czy forum jest odpowiednim miejscem dla tego typu próśb... Chciałbym jednak prosić o pomoc w dotarciu do informacji zawartej w księdze Urzędu Stanu Cywilnego miasta Gniezna znajdującej się w Archiwum Państwowym w Poznaniu.

Kieruję swą pokorną prośbę do życzliwej osoby, która w najbliższym czasie zamierza udać się do Archiwum Państwowego w Poznaniu, o uzyskanie wszelkich informacji znajdujących się w Księdze urodzeń miasta Gniezna z 1875 r. opatrzonej numerem 53/1853/0/4. Wpis zawiera dane dotyczące urodzenia Ignacego Przybylskiego (29.07.1875) oraz - mam nadzieję - informacje dot. jego rodziców.
Za pomoc będę bardzo zobowiązany.
Przepraszam za śmiałość
i pozdrawiam.

26 mar 2007, 14:41

Jestes pewien, że te dane sa w Archiwum w Poznaniu . W Gnieźnie jest oddział , dlatego pytam.
Wojtek

26 mar 2007, 16:26

No cóż... według bazy danych SEZAM dokument ten znajduje się właśnie w Poznaniu (nr zespołu 1853/0, karta A).
Maciek

07 cze 2007, 10:01

Witam Macieju.
Moja małżonka pochodzi z rodzinyPrzybylskich.
ojciec - Marian syn Tomasza. Mieszkali na ul.Powstańców Wlkp. Tomasz urodził się na Konikowiu.

12 cze 2007, 05:38

Witaj, fire.
Niestety, zarówno Marian, jak i Tomasz to imiona, które niewiele mi mówią. Być może Tomasz jest jakimś nieznanym mi bratem jedego z moich przodków (na przykład), ale trudno mi jest stwierdzić to w tej chwili z całą pewnością.
No, chyba, żebyś zechciał podać na PW lub maila trochę więcej informacji na temat Tomasza ...
Pozdrawiam

19 paź 2007, 10:20

Moja prapraprababka (Józefa z Przybylskich Zielińska) żona Stanisława Zielińskiego urodziła w Gnieźnie w 1835 roku syna, Franciszka Ksawerego Zielińskiego.

------------------------
Tomasz M.Dąbrowski
www.dabrowski.esimple.pl

Przybylscy

29 lut 2008, 23:45

Witam
Cała moja rodzina to Przybylscy zamieszkali na Kujawach,gdzie przyszła
Józefa Przybylska ur w Kłecku k Gniezna ok 1804r z synem Wojciechem.
Niestety w akcie zgonu Józefy nie ma imion rodziców ani męża o ile go miała, stąd moja prośba do kogoś z Gniezna o pomoc w sprawdzeniu tych danych w archiwum w Gnieżnie, w zamian służę pomocą w poszukiwaniach na terenie Kujaw Ana Szczepaniak z Przybylskich

03 mar 2008, 10:18

hmm... czy wspomniana Józefa Przybylska była Przybylską z domu czy po mężu a także skąd informacja o Kłecku oraz data jej urodzenia 1804?
Być może to jedynie zbieżność imion, daty i nazwiska a być może nie ;)
O ile to możliwe proszę o informacje na adres prv:
admin@dabrowski.esimple.pl

Z ukłonami

Przybylscy

08 mar 2008, 20:15

Witam mam prośbę do kogoś kto zna niemiecki
w Księdze adresowej Gniezna 1903-1904 na str 130 (czyli 83 tekstu) znalazłam Nazwisko Przybylski czy mógłby mi ktoś przetłumaczyć ulice ewentualnie miejscowści przypisane do imion?

08 mar 2008, 21:06

Mam mapę Gniezna z ulicami z tamtego okresu , oraz tłumaczeniem jak obecnie sie nazywają. Jeżeli podasz konkretne nazwy to może uda sie je zidentyfikować. :)
Wojtek

Przybylski

09 mar 2008, 16:14

dzięki wielkie za dobre chęci ale już mam przetłumaczone

Re: Przybylski

18 maja 2012, 06:59

Oto i stanąłem przed ścianą, dotarłszy do roku 1799, w którym urodził sie mój pra...dziad Michał Przybylski.
Ściana nazywa się brak danych. Otóż w żadnym późniejszym akcie nie wymieniono miejsca urodzin Michała. Przeszukawszy wszystkie dostępne źródła wykluczyłem Gniezno (gdzie mieszkał z drugą żoną, ale dopiero w połowie XIX w.), ale nawet na krok nie zbliżyłem sie do właściwej lokalizacji.
W Poznań Project jest tylko jeden Michał wiekowo odpowiadający o_tyle_o_ile mojemu Michałowi.

Pozostają mi inne źródła. Stąd moje pytanie. Czy ktokolwiek z Was, szanowni Forumowicze, posiada dostęp, lub dysponuje spisem uczestników powstań 1806 i 1848 r.? W zasadzie chodzi raczej o uczestników szeregowych, nie oficerów. Mniemam bowiem, że brak danych o wielkopolskim pochodzeniu Michała może wskazywać na jego dalsze pochodzenie (samo nazwisko tez może to sugerować). Ponieważ jednak osiadł w Gnieźnie, sądzę, że warto zacząć od tej strony właśnie.

Poszukuję więc wszelkich danych na temat osiadłych w Gnieźnie powstańców, rzemieślników, robotników...
Czy są jakieś szanse na pchnięcie sprawy do przodu? Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Odpowiedz