Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Brylewski, Brelewski, Brileski, Brylski z Buku i okolic

20 wrz 2015, 07:43

Witam!

1. Poszukuję informacji o rodzinie Brylewskich (z odmianami jak w tytule postu) z okolic Buku. Moimi 4xpradziadkami byli Jan Brylewski (ur. ok. 1793/95) i Helena Rudkowska (ur. ok. 1798) - ślub 1280 w Ptaszkowie. Informacje dostępne w wyszukiwarce BASIA już przetrawiłem, ale może ktoś ma więcej informacji.
Rodzicami Jana byli prawdopodobnie Józef i Katarzyna, ale właśnie o nich nic więcej nie wiem...

2. Przy okazji trafiłem na ciekawy przypadek dotyczący tej rodziny. Prawdopodobnie bratem "mojego" Jana był Felicjan Brylewski, który czasami wymieniany jest jako Feliks. W książce "Rok 1848 w dawn. powiecie bukowskim", dostępnej w WBC, wymieniony jest jako Feliks. W księgach parafialnych występuje przeważnie pod imieniem Felicjan.
Ale w jego przypadku ciekawe zdarzenie miało miejsce w 1846r. Jednego dnia 14.10.1946r. ochrzczone zostają 3 córki jego i zmarłej w 1844 Antoniny zd. Wierzbińskiej...
http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/6. ... mNp2qgDJRw
http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/6. ... MSYUeWmy1Q
Ich córki w momencie chrztu mają odpowiednio 11, 9 i 6 lat.
Jak to możliwe? Co mogło być przyczyną tak późnego chrztu w tamtych czasach?

Pozdrawiam!
- Leszek

Re: Brylewski, Brelewski, Brileski, Brylski z Buku i okolic

20 wrz 2015, 08:41

Witam.
Ja również spotkałam się z ciekawym przypadkiem opóźnionego spisania aktu chrztu.
Otóż w parafii Dobrzec rok 1868, akt nr 29 zostaje spisany akt urodzenia dziecka, które urodziło się w roku 1841.
Niżej jest dopisek księdza " akt ten spóźniony z powodu mniemania stawającego jakoby takowy w właściwym czasie był spisany ".
W tym przypadku rodzice jeszcze żyli, ale wygląda na to, że zapomnieli o spisaniu aktu urodzenia.

Re: Brylewski, Brelewski, Brileski, Brylski z Buku i okolic

20 wrz 2015, 17:53

Witam,
takie sytuacje nie były chyba odosobnione. Mam akt spisany 20 lat po urodzeniu dziecka: "Spisanie aktu opóźnione z powodu nieprzedstawienia wcześniejszego spisania aktu".

Pozdrawiam
Kasia z Kierejewskich
Odpowiedz