Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Eduard R Baierlein

16 paź 2015, 13:21

Witajcie!

W moich poszukiwania natknąłem się na problematyczną zagadkę.

Szukając wiecznie wędrującej co pokolenie rodziny Bayerleinów, dotarłem genealogicznie do początków XIX wieku do Sierakowa. Tam 28.04.1819 urodził się Rajmund Edward Gustaw Beierlein, syn Jana. W następnych latach "zaginął" mi już, nie występuje wśród chrzestnych czy świadków. Sama rodzina była mieszana, byli tu katolicy i ewangelicy.

Jakiś czas potem, grzebiąc w internecie natrafiłem na takiego osobnika: misjonarz protestancki Eduard Raimund Baierlein, ur. 28.04.1819 w Sierakowie. Już się ucieszyłem, ale... Ale w lipskim archiwum misjonarskim jest notka o nim. Iż urodził się pod nazwiskiem "von Vilseck", był synem hrabiego i w wieku 19 lat przekonwertował z wiary katolickiej na prostestancką. Wówczas rodzina wydziedziczyła go i przyjął nazwisko "Baierlein".

Między "moim" Rajmundem a Rajmundem "von Vilseck" istnieje wiele podobieństw: data urodzenia, chrztu, miejsce urodzenia, imiona rodziców...

Raimund Eduard jest znany w USA, ewangelizował Indian mieszkając z nimi wiele lat i ucząc się ich języków. Potem "przeprowadził się" do Indii. Mimo to jego młodość mnie zastanawia. Sfałszował pochodzenie? Skradł tożsamość? Gdzie można szukać informacji o jego młodości? Dodam, iż przejrzałem internet, ale wszędzie są tylko biografie bazujące na informacji od lipskich misjonarzy. Czy można gdzieś znaleźć informacje dotyczące konwersji?


Pozdrawiam
Paweł

Re: Eduard R Baierlein

16 paź 2015, 15:57

To znasz?
Eduard Raimund Baierlein: Lutheran Missionary to the Indians in America and Asia
Walter P. Schoenfuhs
1955

Very little is known about Eduard Raimund Baierlein's early life and family. He was born in Sierakowsky in Posen, Poland on April 29, 1819 [...] His father, Graf von Vilseck, was a wealthy Bavarian noble in possession of huge estates in Bavaria. Roman Catholicism was the dominant faith both in Bavaria and in Poland at this time, ant it is therefore not surprising to learn that Baierlein came from a strict Roman Catholic family. We sense a spirit of restlessness in the young Baierlein, a restlessness which he often alludes to later in his life as brought about by a lack of inner spiritual peace and an uncertainty as to his salvation. As a good Roman Catholic he sought to find peace in observing the commandments of the church, but, as Luther before him, he only became more disquieted. This searching of the soul became evident in his listlessness and "Wanderlust".

As a young man he had left his family home and parental protection, traveled to Bremen and to Belgium, and even contemplated turning his back on the Old World and sailing to the new. Instead he went to Silesia, and it is here that he found his "Philip". Because of the piety and conversations of an unknown layman, Baierlein gained that inner peace for which he had been searching and renounced Roman Catholicism, accepting the Lutheran faith at the age of twenty-one.'

He then joined the Breslauer Freikirche.8 Baierlein's renunciation of Roman Catholicism brought with it a rupture of his family ties. His father, a strict Roman, disowned and disinherited his son and forbade him to bear the family name. In obedience to his father's demand, Baierlein, therefore, surrendered the family name of von Vilseck and called himself "Baierlein," which means, "little Bavarian." This was the only demand that Baierlein respected. He refused to renounce his new faith, emphasizing instead that he had now found true peace in casting off the "shackles of Rome"; he would rather remain obedient to the command of Christ and forsake all, even father and mother, than deny his faith. For him there was just one choice.

In 1843 Baierlein offered himself to the Leipzig Evangelical Lutheran Mission. The Leipzig Mission, as it later became known, was interested in training men to send to India. In order to prepare himself for this field Baierlein studied under J. B. Trautmann and Karl Graul. After completing the necessary training, Baierlein was commissioned to sail for India in 1846. However, two days before his departure, Baierlein became ill and could not go. During this same time a request had been received from Pastor Friedrich August Craemer for an assistant in his work among the Chippewa Indians in Michigan.



Na Twoim miejscu sprawdziłbym chrzty w parafii ewangelickiej Sieraków z AP Poznań:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... sierak%F3w
oraz z AA Poznań:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... sierak%F3w
około 1840 roku.

Nie wiem, czy przy konwersji na protestantyzm konieczny był powtórny chrzest? Może ochrzcił się w parafii rodzinnej? A jeżeli nie w Sierakowie, to do konwersji mogło dojść we Wrocławiu lub gdzieś na Śląsku.

Jeżeli chodzi o to "von Vilseck", to nie wiem, jak to zinterpretować. Gdzieś w ogóle pojawia się takie nazwisko? Vilseck to nazwa miasta w Bawarii, jest też pisarz niemiecki, piszący pod pseudoniem Josef Baierlein von Vilseck. Jest możliwość, że to kwestia błędu źródłowego - może Schoenfuhs napisał coś, co potem powielają inne źródła.

Ciekawa z powyższego fragmentu jest wzmianka o Breslauer Freikirche.
Znalazłem informacje, że: za czasów pastora S.G. Tschegeya (1822-31) ukonstytuował się Ewangelicki Kościół Unijny, powstały z połączenia Kościołów ewang.-luterańskiego i ewangelicko-reformowanego, a obok tego istniał jeszcze Kościół staroluterański, powstały w wyniku protestu po utworzeniu Kościoła Unijnego. Z google books dowiedziałem się, że Freikirche to prawdopodobnie inna nazwa Kościoła staroluterańskiego.
W 1841 we Wrocławiu powołano Wyższe Kolegium Kościelne, które kierowało tym kościołem do 1945 roku, jego inna nazwa to Kościół Ewangelicko-Luterański:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bc ... a%C5%84ski

Jest też książka poświęcona temu kościołowi, na mikrofilmie u mormonów:
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
Die evangelisch-lutherische Gemeinde in und um Breslau : ihre Entstehung und ihre Entwicklung
Cottbus : Cotthold-Expedition, 1884. 167 S.

Nie wiem, gdzie ewentualnie mógł się ochrzcić Eduard Baierlein, jeżeli we Wrocławiu w grę wchodzi kilka kościołów parafialnych - choćby kościół św. Elżbiety, św. Krzysztofa, św. Bernardyna, 11.000 Tysięcy Dziewic, św. Marii Magdaleny lub Odkupiciela - niestety, akta parafii są szczątkowo zachowane, ale dla kilku są dostępne lata około 1840 roku w AP Wrocław. Kościół parafii staroluterańskiej we Wrocławiu-Złotnikach powstał dopiero pod koniec XX wieku.
Odpowiedz