Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

szukam Duninów-Szpotańskich

26 lis 2015, 23:54

Dzień dobry :D

Przodkowie moi, Józef Szreybrowski i Nepomucena Szpotańska pobrali się w 1792 roku w miejscowości Lusówko (parafia Lussowo). Udało mi się ustalić, że rodzicami owej Nepomuceny byli: Ignacy Dunin-Szpotański i Anna de Nauberty (być może narodowości szwajcarskiej), rodzicami zaś tegoż Ignacego: Stanisław Dunin-Szpotański i Anna Drwęska.

Czy ktoś z Państwa zna te zacne persony - albo posiada je na swoim drzewie? :D Nazwisko Dunin sławne ogromnie i niegdyś ród możny i znamienity - tylko nie mogę jakoś połączyć swoich przodków z owymi sławnymi Duninami... Ktoś wie coś więcej? :roll:

Będę ogromnie wdzięczny za każdą pomoc! :)

Re: szukam Duninów-Szpotańskich

27 lis 2015, 10:46

Widziałeś te wpisy?

ślub:
28595 (Poznań, Fara - kość. Św. Marii Magdaleny)
1765.8/VII. G. Ignacy Szpotański x Anna de Nauberty Kistowa wd. w kość. B. Ciała -- G. Ignacy Zakrzewski, Stanisł. Chrościcki, Jan Gliszczyński

2 żona Ignacego:
44271 (Poznań - Sw. Marcin)
1781.(18/11.?) (Przedm. sw. Marc.) G. Ignacy Szpotański wd. x Sł. Agnieszka Sobańska wd. -- G. Laszczot burgr. pozn. G. Kochańska i inni

śmierć:
44247 (Poznań - Sw. Marcin)
1795.16/9. (Przedm.) + G. Ignacy Szpotański l. 50, poch. kośc. był w służbie wojsk. subcenturiusza

Grodzkie i ziemskie > Poznań > Inskrypcje > XVII/XVIII wiek
11775 (Nr. 1352) 1775
Ignacy Szpotański, w im. sw. i sióstr swych rodz. Nepomuceny i Franciszki Szpot. córek swych z ol. de Nayberty, żony 1-o v. ol. Nob. i spect. Wojc. Kistera mieszk. pozn., 2-o v. zezn., panien, kwit. Zofję z Kowalskich Lniską (f. 218)

chrzest:
6850 (Lussowo)
1790.20/XI. Salomea Elżbieta c. GD. Mateusza i Franc. Kmitów poses. L. -- GD. Ignacy Szpotański dziad dziecka i Krystyna Wołyńska

Może pochodzą z gałęzi Szpot-Gliszczyńskich?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szpot
Szpot-Gliszczyńscy
Szpot-Gliszczyńscy to gałąź Szpotów, która przyjęła nazwisko od wsi Małe Gliśno w początkach XVIII wieku. Chociaż ich wspólne pochodzenie z innymi pomorskimi Szpotami od Łabędziów jest przyjmowane przez niemieckich heraldyków za pewnik, teoria ta nie musi być prawdziwa.

Re: szukam Duninów-Szpotańskich

27 lis 2015, 19:42

pietrzepawle - dzieki! :D

Znałem tylko ten pierwszy wpis, więc sporo mi pomogłeś... Ale co do pochodzenia nazwiska Dunin-Szpotański od Szpot-Gliszczyński - to wątpię.

Re: szukam Duninów-Szpotańskich

27 lis 2015, 21:35

Cóż mogę napisać?
Szpotowie są po prostu gałęzią Duninów. Szpot i Szpotański to tożsame nazwiska, przy czym Szpot jest przezwiskiem chyba starszym, a Szpotański to przezwisko spolszczone. Gliszczyńscy, o których pisałem powyżej, też posługiwali się herbem Łabędź.

Re: szukam Duninów-Szpotańskich

02 sty 2016, 00:36

Udało mi się ustalić, że rodzicami Stanisława Dunina-Szpotańskiego byli Zygmunt Dunin Szpotański i Konstancja Złotnicka. Zna ktoś takie persony bądź też ma je na swoim drzewie? :)
Odpowiedz