Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Kunegunda Łakoma, a może Rogal - zamiana nazwiska

30 lis 2015, 17:16

Poszukuję informacji o mojej praprababci. Na stronie basia.famula.pl znalazłam akt ślubu prapradziadków - Buk 1850 r. ślub Andrzeja Otto (30 lat) i Kunegundy Łakomej (19 lat).
Jednak gdy przeglądam akty urodzenia ich dzieci, czasami jako jej nazwisko panieńskie jest wpisane nazwisko Rogal. Taka zamiana występuje również w dokumentach ich córki Marianny. Na akcie urodzenia wpisano nazwisko matki Łakoma, a na akcie ślubu nazwisko matki Rogal.

Kolejny przykład, znalazłam parę, prawdopodobnie rodzice Kunegundy: Jan Rogal i Marianna Gryczka (Gryczanka, Grzyczka - odmian jej nazwiska jest sporo). Mieli 6 dzieci: Józefa (ur. 1830), Kunegunda (ur. 1832), Marianna (ur.1835), Franciszka (ur.1839), Wawrzyn (ur. i zm. 1842), Józef (ur. 1844). W 1855 r. umiera Franciszka i na jej akcie zgonu rodzice to Jan Łakomy i Marianna Gryczka.

Czy ktoś spotkał się z taką zamianą nazwisk lub wie dlaczego mogły być one używane zamiennie?
Katarzyna

Re: Kunegunda Łakoma, a może Rogal - zamiana nazwiska

06 gru 2015, 22:04

Witam,

w rodzinie mam podobny przypadek, dodatkowo połączony ze zmiana nazwiska męża babki.

Moja prababka wyszła za mąż jako Gałęska, a w co drugim akcie urodzenia/ślubu jej dzieci występuje jako Tomaszewska. Do tego dochodzi nazwisko jej męża zamiennie Plotek/Płotkowiak, co przez długi czas podczas poszukiwań wprowadzało wiele zawirowań. Dzisiaj już wiem, że babka była nieślubnym dzieckiem Marianny Gałęskiej. Jej matka wyszła za mąż, gdy babka była już prawie dorosła, za Tomaszewskiego.
Na marginesie ciągle szukam zgonu prababki Mariany Gałęskiej po mężu Tomaszewskiej i jej męża Józefa.
Pozdrawiam
Sława

Re: Kunegunda Łakoma, a może Rogal - zamiana nazwiska

08 gru 2015, 12:28

Bardzo dziękuję za tą wiadomość. Może podobna historia była związana z Janem, bo to u niego po raz pierwszy występuje zamiana nazwiska. Mam nadzieję, że w trakcie dalszych poszukiwań ta sprawa się wyjaśni.
Pozdrawiam,
Katarzyna

Re: Kunegunda Łakoma, a może Rogal - zamiana nazwiska

10 gru 2015, 12:17

W moim wywodzie przodków również taka sytuacja miała miejsce. Poniżej dwa przykłady.

Ludwik Nowak (ur. 1840, zm. 15.10.1906 Michorzewko) ożenił się z Józefą Białą (ur. 1847) w 1867.
Wszystkie ich dzieci urodziły się w Michorzewku.
Ciekawe są dwa wpisy w aktach urodzenia i zgonu. Przytoczę je bezpośrednia z bazy BaSIA

Michorzewko (USC Kuślin) - akt urodzenia, rok 1885
Wincenty , rodzice: Ludvig Nowak, Josepha Drąszkowiak

Michorzewko (USC Kuślin) - akt zgonu, rok 1887
Wincent Nowak (2 lat) , rodzice: Ludvig Nowak, Josepha Biała

Ciekawy jest fakt, że w przypadku urodzenia Wincentego jako matka w akcie urodzenia podana jest Józefa Drąszkowiak natomiast w akcie zgonu Józefa Biała. Kolejny przykład zamiany nazwiska w akcie urodzenia córki:

Michorzewko (USC Kuślin) - akt urodzenia, rok 1891
Agnieszka , rodzice: Ludvig Nowak, Josefa Drąszkowiak

W roku 1905 ślub bierze córka Ludwika i Józefy Franciszka.

Kuślin (USC) - akt małżeństwa, rok 1905
Franz Stopierzyński (24 lat) , rodzice: Stanislaus Stopierzyński +, Antonia Szofer ,
Antonia Nowak (30 lat) , rodzice: Ludvig Nowak, Josefa Biała

Z aktu małżeństwa wynika, że rodzice panny młodej jeszcze żyją.

W roku natrafiamy na akt zgonu Ludwika, zgłaszającym jest Franciszek Stopierzyński, a jako żona zmarłego wpisana jest Józefa Drąszkowiak.

Michorzewko (USC Kuślin) - akt zgonu, rok 1906
Ludvig Nowak (66 lat)
małżonek Josefa Drąszkowiak
Inne osoby występujące w dokumencie:
Franz Stopierzyński - zgłaszający

W roku 1908 związek małżeński zawiera Józefa Nowak z Stanisławem Tonder. Z powyższego aktu wynika, że ojciec panny młodej nie żyje.

Kuślin (USC) - akt małżeństwa, rok 1908
Stanislaus Tonder (42 lat) , rodzice: Jokob Tonder +, Marianna Wlodarczak ,
Josefa Nowak (27 lat) , rodzice: Ludvig Nowak +, Josefa Bialy ,
Inne osoby występujące w dokumencie:
Martin Stachowiak - świadek
Franz Stopierzyński - świadek

Nie wiem na dzień dzisiejszy z czego wynikają różne nazwiska Józefy.

Innym przykładem zamiany nazwiska w moim wywodzie przodków jest osoba Wincentego Kucharczyka alias Kasperczaka (Casperka) ur. 1862 we wsi Doktorowo (dzisiaj część Grodziska Wlkp.). Matką wspomnianego Wincentego jest Katarzyna Kucharczych, która zawiera związek małżeński z Wawrzyńcem Kasperskim (ur. 1819) w 1847 roku.

Wincenty zawiera związek małżeński z Seweryną Ciesielską w 1886 i na akcie wpisane jest nazwisko Casperek. Na akcie urodzenia syna Wincentego i Seweryny z 10 marca 1896 roku również występuje nazwisko Casperek. Ciekawostką jest natomiast to że w roku 1907 sąd zmienia nazwisko Wincentego z Casperek na Kucharczyk, jako przyczynę podając, że Wincenty był dzieckiem nieślubnym Katarzyny. Dopisek o zmianie nazwiska znajduje się na akcie małżeństwa Wincentego i Seweryny (viewtopic.php?f=15&t=9308&p=89708&hilit=casperek#p89708).

Ciekawy jest fakt że nazwisko zostaje zmienione w 45 roku życia Wincentego.

Niestety tego typu sytuacje nie ułatwiają nam naszych genealogicznych poszukiwań.

Re: Kunegunda Łakoma, a może Rogal - zamiana nazwiska

11 gru 2015, 13:11

Dziękuję za zainteresowanie. Miło jest wiedzieć, że nie tylko w mojej rodzinie występuje ten problem. :-) Zaczynałam już wątpić w rzetelność moich badań i zaczynałam myśleć, że gdzieś popełniłam błąd - teraz kiedy wiem, że takie przypadki się zdarzają, kamień z serca. :-) Mam jednak nadzieję, że zarówno u mnie, jak i osób borykających się z takimi przypadkami uda się ustalić dlaczego takie zamiany występują.
Pozdrawiam, Kasia
Odpowiedz