Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Spisy ludności parafia Wyszyna i Rusocice

08 sty 2016, 16:23

Witam
Poszukuję informacji o spisach ludności wsi Wyszyna parafia Wyszyna z XVIII w. oraz wsi Małyszyna parafia Rusocice z XIX w.
Będę bardzo wdzięczna za każdą informacie.
Maria z Częstochowy

Re: Spisy ludności parafia Wyszyna i Rusocice

08 sty 2016, 21:59

Jakich nazwisk szukasz w Wyszynie? W BaSI jest zindeksowanych kilka ksiąg tej parafii. Są to księgi XVIII wieczne. Dość często występują tam nazwiska: Both, Bot, But, Bocik, Bucik.
Jeśli księgi metrykalne parafii Rusocice przeglądałaś i nie znalazłaś intersujących cię nazwisk z Małoszyny to spróbuj tutaj szukać w księgach Władysławowa. Jest tam sporo ksiąg cechowych i dotyczących rzemieślników z terenu gminy Władysławów, która obejmowała teren parafii Rusocice.

Re: Spisy ludności parafia Wyszyna i Rusocice

09 sty 2016, 00:04

Wielkie dzięki za szybki odzew na forum-otóż w BASI przejrzałam wszystkie dostępne akta metrykalne , o nazwisku Both vel Bót vel Bot itd niby już wszystko wiem o swoich przodkach ale nie wiem skąd przybył do Wyszyny Antoni Both/senior/.W dokumentach zapisano: gospodarz osiadły we wsi Wyszyna/rok 1810,1812 /zmarł w XII/1815 r.żył około 60 lat .Szkoda,że nie są dostępne wcześniejsze akta.
Marysia.

Re: Spisy ludności parafia Wyszyna i Rusocice

09 sty 2016, 06:58

Pozostała więc wizyta w AD we Włocławku.
Przejrzę (ale dopiero wieczorem lub jutro) w swoim kompie, bo mam trochę zdjęć z przed 1808 r. Niestety, nie są to całe roczniki, a zdjęcia pojedynczych aktów.

Re: Spisy ludności parafia Wyszyna i Rusocice

09 sty 2016, 12:46

Dzień dobry
Będę wdzięczna za jakąkolwiek informację o rodzinie Both przed 1810 r.
Marysia But

Re: Spisy ludności parafia Wyszyna i Rusocice

09 sty 2016, 22:31

Marysiu, tylko tyle znalazłem:
1. Franciszek Adamiak, urodzony około 1758 i Kunegunda z d. Both mieli syna Pawła Adamiaka ur. 1796 r.
2. W akcie ślubu z dnia 11.11.1804 r. zawartego w Wyszynie pomiędzy Marcinem Przyborowskim i Jadwigą Gancową, jako osoba asystująca, wymieniony jest m.in. Antonio Both.
Być może w starym laptopie, w którym padła matryca, mam jeszcze jakieś zdjęcie aktów, w których był wymieniony ktoś z Bothów.
Na pewno będę pamiętał o Twoich Bothach.

Re: Spisy ludności parafia Wyszyna i Rusocice

10 sty 2016, 22:10

Dobry wieczór
dzięki za wiadomość zaraz będę szukać tego Adamiaka.
Dzięki wielkie-z pozdrowieniami Marysia.

Re: Spisy ludności parafia Wyszyna i Rusocice

10 sty 2016, 22:32

W 1818 r. ów Paweł Adamiak zawarł związek małżeński z Joanną Stolarek (siostrą mojego prapradziadka).

Re: Spisy ludności parafia Wyszyna i Rusocice

11 sty 2016, 01:02

Witam ponownie
właśnie szukam informacji o rodzinie Pawła ale trudno się szuka ponieważ Basia ciężko "chodzi" zbyt duże obciążenie.
Znalazłam akt tego małżeństwa .W tym samym roku żenił się Filip Both syn zmarlego Antoniego a brat mojego 2xprapradziadka Macieja.
Być może rodzina Bothów wywodzi się z parafii Konin a dokładnie ze wsi Głodno lub z Brzeźna .Tam występuje forma Buciak vel Bociak a nawet Bocian.Ciekawi mnie jeszcze parafia Brudzew k/Koła tam również jest dużo Botów vel Butów ale na razie nie potrafię jednoznacznie stwierdzić czy to była rodzina. Zauważyłam występowanie podobnych imion u dzieci .Wszystkie te akty przejrzałam ale znowu brakuje wcześniejszych dokumentów , mogą być spokrewnieni.
Nigdy nie przypuszczałam,że moi przodkowie ze strony taty mogą pochodzić z Wielkopolski.Dopiero ok.2 lat temu ktoś podał mi adres do Family Search i tam znalazłam akt małżeństwa mojego pradziadka Jana ale już nazywal się But ,który urodził się w Małyszynie w 1861 r./parafia Russocice/ .Jego ojciec Antoni ur. w 1815 r. we wsi Wyszyna opuścił Wielkopolskę i w 1872. zakupił 15 mórg ziemi we wsi Kołaczkowicach/obecnie pow.Kłobuck na Ziemi Częstochowskiej i tu zmarł w 1876 r. a jego syn Jan ożenił się w Krzepicach a z kolei jego syn Kazimierz ożenił się w Gnaszynie/obecnie dzielnicy Częstochowy/ w 1919 r. Zawsze zastanawiałam się,że tak mało osób o tym nazwisku mieszka w okolicy a tu niespodzianka bardzo dużo noszących to nazwisko lub jego różne odmiany osób mieszka w okolicach Konina ,Koła i Turka. Teraz posiadam sporą wiedzę o moich przodkach ale nadal tak na prawdę nie wiem skąd pochodzą. Ale się rozpisałam...
Szukam tej Kunegundy z Bothów Adamiak gdybyś coś wiedział o dacie jej śmieci to może w tym akcie będą informacje o rodzicach i miejscu urodzenia/czasami zgłaszający coś wiedzą../ Może coś napiszesz o potomkach Pawła i Joanny -gdzie zamieszkali : w Smolniku czy w Głodnie. Kończę i pozdrawiam Marysia But
Odpowiedz