Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Paulus Zeydel (Seidel) z Wielenia Zaobrzańskiego-Fehlen 1773

14 sty 2016, 18:19

Witam.

Poszukuje informacji nt. Paulusa Zeydel (Seidel) z Wielenia Zaobrzańskiego. Wiem, że mieszkał i zmarł w tej miejscowości, mam dane jego dzieci. W metryce zgonu (1829 r.) zapisano, że miał 56 lat, co by znaczyło, że urodził się ok. 1773 r.
To czego mi brakuje to:
- data i miejsce ślubu z Barbarą Elżbietą Herkt (przed rokiem 1797 rokiem - to data urodzenia ich dziecka - Anny i pierwszy ślad dot. jego osoby w aktach parafialnych),
- data i miejsce jego urodzenia - raczej nie Wieleń Zaobrzański, gdyż nie znalazłem go w księdze chrztów jego parafii - Kaszczor (Altkloster). Ponadto w recesie uwłaszczeniowym jest o nim "aüf herrschaftlichem Gründ erbaüte Häüs", jak dobrze tłumaczę "na pańskiej ew. dworskiej ziemi wybudowany dom". Możliwe, że osiadł na poklasztornym gruncie - Wieleń był wsią należącą do opactwa cystersów w Przemęcie, których dobra zostały skonfiskowane przez rząd pruski po trzecim zaborze.
- data i miejsce urodzenia jego rodziców.

Za wszelką pomoc z góry serdecznie dziękuję.
Karol

Re: Paulus Zeydel (Seidel) z Wielenia Zaobrzańskiego-Fehlen

16 sty 2016, 06:10

Dedukując z dat:trzeci rozbiór był w 1795 roku.Do 1797roku Prusacy mogli skonfiskować dobra po-opackie i sprawy te prawnie uregulować wg swego prawa i wspomniany Twój przodek mógł wtedy właśnie tam osiąść na uzyskanej w ten sposób ziemi.Poszukaj czegoś o osadnictwie wtedy na tych ziemiach. Kiedyś komuś tu tłumaczyłem o takim osadnictwie,które zawędrowało aż pod Łódź.Z tym,że to byli ewangelicy.

Re: Paulus Zeydel (Seidel) z Wielenia Zaobrzańskiego-Fehlen

16 sty 2016, 14:59

Witam!
Ślubu Paulusa Zaydla z Barbarą Herkt - raczej nie znajdziesz, - skoro Barbara (Barbara-Elisabetha ur.1776 Wieleń rodzice:Jacobi Herkt + Regina Altmanin) pochodziła z parafii Kaszczor to ślub też był w tej parafii, - a śluby z początku 19 wieku z tej parafii nie zachowały się.
Paulus Zaydel(=Zeydel,=Zeidel, =Saydel) był zapisywany jako komornik mieszkający we Wieleniu.
W Kaszczorze była para: Jakub Zeydel Parobek + Katarzyna zd. Luxerkowa (1813 rok).
Poza tym w Kaszczorze urodził się Josephus (ur. 1767) i Jacobus (ur. 1771) parze: Laurentius Zeydel + Barbara Fligrowa - ich ślub:1766r w Kaszczorze.
Jakiś Josephus Seidel - Milites Respublica Polonia bierze ślub z Reginą Junkerin w Łupicy w 1786 roku.
Urodzenia Paulusa szukałabym w okolicznych parafiach- Wijewo, Ciosaniec.
Serdecznie pozdrawiam - Izabella

Re: Paulus Zeydel (Seidel) z Wielenia Zaobrzańskiego-Fehlen

16 sty 2016, 16:45

gerszewski napisał(a):Dedukując z dat:trzeci rozbiór był w 1795 roku.Do 1797roku Prusacy mogli skonfiskować dobra po-opackie i sprawy te prawnie uregulować wg swego prawa i wspomniany Twój przodek mógł wtedy właśnie tam osiąść na uzyskanej w ten sposób ziemi.Poszukaj czegoś o osadnictwie wtedy na tych ziemiach. Kiedyś komuś tu tłumaczyłem o takim osadnictwie,które zawędrowało aż pod Łódź.Z tym,że to byli ewangelicy.


Bardzo dziękuję, poszukam :)

Re: Paulus Zeydel (Seidel) z Wielenia Zaobrzańskiego-Fehlen

16 sty 2016, 17:14

Izabella napisał(a):Witam!
Ślubu Paulusa Zaydla z Barbarą Herkt - raczej nie znajdziesz, - skoro Barbara (Barbara-Elisabetha ur.1776 Wieleń rodzice:Jacobi Herkt + Regina Altmanin) pochodziła z parafii Kaszczor to ślub też był w tej parafii, - a śluby z początku 19 wieku z tej parafii nie zachowały się.
Paulus Zaydel(=Zeydel,=Zeidel, =Saydel) był zapisywany jako komornik mieszkający we Wieleniu.
W Kaszczorze była para: Jakub Zeydel Parobek + Katarzyna zd. Luxerkowa (1813 rok).
Poza tym w Kaszczorze urodził się Josephus (ur. 1767) i Jacobus (ur. 1771) parze: Laurentius Zeydel + Barbara Fligrowa - ich ślub:1766r w Kaszczorze.
Jakiś Josephus Seidel - Milites Respublica Polonia bierze ślub z Reginą Junkerin w Łupicy w 1786 roku.
Urodzenia Paulusa szukałabym w okolicznych parafiach- Wijewo, Ciosaniec.
Serdecznie pozdrawiam - Izabella


Witam,
serdecznie dziękuję, ale mi Pani radość sprawiła tą odpowiedzią:) Poznałem datę urodzenia i dane rodziców Barbary Elżbiety Herkt, co jest ważnym puzelkiem w układance wywodu i drzewa rodziny:) Okazuje się, że w metryce zgonu (1820 r.) podano błędny jej wiek - 48l., w rzeczywistości miała 44, ale to chyba dość częste zjawisko było, że rodzina podawała błędny wiek zmarłego. Też w przypadku Paulusa nie ma pewności, że w momencie zgonu miał 56 l.
Znalazłem w "Basi" Reginę Herkt zmarłą w 1827 r. w sąsiednich Mochach w wieku 67l. Zastanawiam się czy może to być matka Barbary Elżbiety. Podano, że miała 64 lata. Odejmując je od 1827 r. wychodzi 1763 r. podczas gdy Barbara Elżbieta ur. się w 1776 r.
Odnośnie innych podanych z nazwiskiem Seidel, też bardzo dziękuję, mogą oni być jakoś powiązani z Paulusem.
Co do poszukiwań w sąsiednich parafiach, to niestety w Ciosańcu, jak sprawdziłem, nie ma metryk urodzeń z tych lat. Co do Parafii Brenno-Wijewo, to muszę sprawdzić, choć jestem sceptycznie nastawiony. Mam tam inną gałąź rodziny - Gąda, Rękoś, Kręc i nazwisko Seidel się nie przewija.
Z pozdrowieniami
Karol

Re: Paulus Zeydel (Seidel) z Wielenia Zaobrzańskiego-Fehlen

17 sty 2016, 10:57

Witam!
Podaję dane z parafii Kaszczor:
Jacobus Harcke - Jacobi Harcke leg. filium + Regina Altmanin - de functi Georgii Altmann filiam
śl.: 1.10.1775 Velin
Św. śl.: Antonius Erdmann + Joannes-Josephus Baar

(przy urodzeniach dzieci zapis Jacobi Herkt (Inquilinus)+ Regina)

Barbara- Elisabetha
Ochrz. 8.01.1776 Vielen
Chrz.: Barbara-Elisabetha Schierszin + Rosina Klamkin + Antonius ...

+ 3 synów (Casimirus, Antonius, Ferdinandus)
+ 2 córki (Joanna-Josepha, Agnete)

Serdecznie pozdrawiam Izabella

Re: Paulus Zeydel (Seidel) z Wielenia Zaobrzańskiego-Fehlen

17 sty 2016, 13:53

Witam.
Bardzo, bardzo dziękuję za nowe dane:) Nie chcę nadużywać Pani dobroci, ale nurtuje mnie jeszcze kilka kwestii, za wyjaśnienie których byłbym niezmiernie wdzięczny, a mianowicie:

Z parafii Kaszczor:
- dalsze dane odnośnie wspomnianych - Jakuba Herkta i Reginy Altman (daty urodzenia), daty urodzenia i małżeństwa ich rodziców
- Zuzanna Fripann, znam datę ślubu ze Stanislausem Seidel – 11.01 1831 w Kaszczorze, przy tym podany jej wiek , który wskazuje, że urodziła się w Kaszczorze ok. 1805 r. , potrzebuję dokładnej daty jej urodzenia i danych rodziców (ojciec prawdopodobnie Izydor -Isidor), ew. dziadków,
- Posiadam następujące dane jeśli chodzi o dzieci z małżeństwa wspomnianego Paulusa Zeydel=Seidel z Barbarą Elżbietą Herkt, która zmarła w 1820, potrzebuję potwierdzenia dat urodzeń i informacji, czy nie pominąłem jakiegoś dziecka, Paulus ożenił się po raz drugi, ale w tam myślę, że mam komplet dzieci:
(1) Anna, ur. 10.06. 1797 r.,
(2) Ferdynand (Ferdinand), ur. 17.09.1804 r.
(3) Stanisław (Stenizel?), ur. 24.08.1806 r.,
(4) Carolina, ur. 24.08.1806 r.
(5) Józef, ur. 20.07.1809 r.,
(6) Apolonia, ur. 09.02.1812 r.
(7) Joanna (Johanna), ur. 23.04.1815 r.,
(8) Jadwiga (Hedvige), ur. 23.04.1815 r.

Jeszcze chciałbym zapytać, czy dysponuje Pani danymi z Parafii Brenno i Przemęt z XVIII/XIXw.? Tam też mam kilka niejasności.

Serdecznie Pozdrawiam
Karol

Re: Paulus Zeydel (Seidel) z Wielenia Zaobrzańskiego-Fehlen

19 sty 2016, 10:38

Witam!

Susanna
ochrz. 12.02.1805; ur.: 11.02.1805 w Kaszczorze, parafia Kaszczor
Chrz.: Adalbertus Szymanski + Marianna Roslern, oboje z Altkloster

Ślub jej rodziców:
Isidorus Frypan juvenis, - Simonis Frypan Inq. Kaszcz. filius + Agnete Dudyszkowna - Simonis Dudyszek Inq. Mochensis filia
Śl.: 9.06.1793 Kaszczor
Św.śl.: Georgius Rękosz - Inq. + Casimirus Szymanski Inq. Kaszczornensis

Co do dzieci Paulusa Zeydla to:

(1) Anna, ur. 10.06. 1797 r.,
zapis dnia i miesiąca mam inny

po Annie jest Elisabetha ur 1799r.
oraz Maria - Barbara ur 1802r.

(2) Ferdynand (Ferdinand), ur. 17.09.1804 r.
podana data to dzień chrztu , - ur. to 16.09. 1804

(3) Stanisław (Stenizel?), ur. 24.08.1806 r.,
(4) Carolina, ur. 24.08.1806 r.
bliźniacy - 24.08- to data chrztu

(5) Józef, ur. 20.07.1809 r.,
data dzienna i miesięczna zupełnie inna

(6) Apolonia, ur. 09.02.1812 r.
- to data chrztu

dalej wpisów nie mam
(7) Joanna (Johanna), ur. 23.04.1815 r.,
(8) Jadwiga (Hedvige), ur. 23.04.1815 r.

Zgodność danych najlepiej sprawdź u żródła tj. w Ar. Arch. w Poznaniu.
Serdecznie pozdrawiam - Izabella

Re: Paulus Zeydel (Seidel) z Wielenia Zaobrzańskiego-Fehlen

20 sty 2016, 21:18

Witam.
Bardzo dziękuję za kolejne, bardzo ciekawe dane, których poznanie sprawiło mi wiele radości.
Nieśmiało proszę o uściślenie kilku informacji podanych w ostatnim poście:

(1) Anna, ur. 10.06. 1797 r.,
zapis dnia i miesiąca mam inny

Jaka to data?

(3) Stanisław (Stenizel?), ur. 24.08.1806 r.,
(4) Carolina, ur. 24.08.1806 r.
bliźniacy - 24.08- to data chrztu

Jaka jest dokładna data urodzenia bliźniąt?

(5) Józef, ur. 20.07.1809 r.,
data dzienna i miesięczna zupełnie inna

Jaka to data?

(6) Apolonia, ur. 09.02.1812 r.
- to data chrztu

Jaka jest data urodzenia?

Z pozdrowieniami
Karol
Odpowiedz