Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

feliks cichy

01 lut 2016, 21:16

Witam.

Poszukuję informacji nt rodz. Cichy.
Rodzicami mojego pradziadka Stanislawa urodzonego w 1906 wg aktu zgonu z 1950 byli Feliks Cichy i Anastazja Wuszyńska.
Niestety nie dotarłam do aktu urodzenia Stanislawa ani aktu małżeństwa jego rodziców, ich aktów urodzen czy zgonów

Stanisław miał rodzeństwo,ale ja znam tylko imię siostry:Cecylia.

Re: feliks cichy

01 lut 2016, 21:54

Witam,

Nazwisko Cichy jest dosyć popularne i występuje w prawie każdej parafii/USC.
W akcie zgonu Stanisława powinno być podane miejsce jego urodzenia, a to ułatwi poszukiwania.

Re: feliks cichy

02 lut 2016, 13:29

Mam tylko Wyciąg Aktu Zejścia,gdzie jest jedynie data urodzenia i zgonu oraz imiona i nazwiska rodziców. Na jednym ze zdjęć rodzinnych widnieje podpis Kalisz, a na innym lądek i duszniki. Sama nie wiem jak sie do tego zabrać.

Re: feliks cichy

02 lut 2016, 15:46

Zamów odpis zupełny aktu zgonu pradziadka. Możesz to zrobić w dowolnym USC. Koszt 33 zł.


"W dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce będzie można niezwłocznie uzyskać dokumenty (jeżeli są już wprowadzone do Rejestru): odpis aktu stanu cywilnego zupełny i skrócony, zaświadczenie o zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego danych -- dotyczących wskazanej osoby, zaświadczenie o stanie cywilnym, zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa do konkordatowej formy zawarcia związku małżeńskiego, zaświadczenia stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo.

Jeżeli takiego aktu stanu cywilnego nie będzie jeszcze w Rejestrze Stanu Cywilnego, wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia zostanie zrealizowane w ciągu 7 dni roboczych (wniosek złożony do usc przechowującego księgę, w której znajduje się akt) lub w ciągu 10 dni roboczych - do innego urzędu."

Re: feliks cichy

02 lut 2016, 17:35

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
W ubiegłym roku pytalam w urzędzie na którego terenie mieszkal pradziadek i w urzędzie który wydal akt zgonu. Obie urzędniczki nie mogly mi pomoc,bo nie bylo juz w urzędach żadnych informacji. Panie nie wiedziały tez gdzie przekazano te dokumenty.
Jesli dobrze rozumiem to,co Pan napisal,to zmienily sie przepisy i mogę w dowolnym urzędzie zdobyć np. Odpis aktu urodzenia. Ale jesli w moim urzędzie nie ma potrzebnych danych,bo np. Znajdują sie gdzies w archiwach, to czy wówczas urząd sam zdobędzie potrzebne dane i mi przekaze?

Re: feliks cichy

02 lut 2016, 20:59

W dowolnym USC można złożyć wniosek dotyczący dokumentów znajdujących się wyłącznie USC, a nie tych w archiwach. Do ub. roku wszystkie akty były przechowywane w USC przez 100 lat, teraz 100 lat urodzenia, 80 małżeństwa i zgony, ale nie sądzę, żeby jednorazowo przekazano księgi w 20 lat. Nie ma takiej opcji, żeby urzędniczki USC nie wiedziały gdzie zostały przekazane dokumenty, po prostu Ciebie zbyły. Napisz w tej sprawie maila do tego urzędu, który jest rejestrowany (mail) i traktowani jak korespondencja "papierowa" - będą musieli udzielić wyczerpujących informacji. Podając USC, które wystawiło ten akt zgonu, możesz również zapytać na forum, do którego AP zostały przekazane księgi
Jeśli wiesz w którym archiwum znajduje się poszukiwany akt, to możesz zlecić kwerendę i akt odszukają, ale to kosztuje (w moim przypadku było to 50 zł). Jeśli jednak znasz dokładny rok i nr aktu, to możesz zamówić skan tegoż, koszt 4 zł sztuka. Masz zapewne skrócony odpis aktu zgonu, ale i tak musi na nim być wpisany nr aktu.
Prosząc o pomoc, najlepiej podawać wszystkie znane Tobie informacje. Piszesz bardzo tajemniczo i ogólnikowo - "w urzędzie na którego terenie mieszkal pradziadek i w urzędzie który wydal akt zgonu". Ale jakim?

Re: feliks cichy

02 lut 2016, 22:07

Dziękuję za wszelkie informacje. Piszac o urzędach miałam na myśli te, gdzie pradziadek przeprowadził sie z Wielkopolski, a mianowicie na Pomorze, dokladnie powiat pucki. Domyślam sie,ze dokumenty przekazano do archiwum państwowego w gdańsku. Dzieki Pana wskazówkom troche naswietlila mi sie sytuacja. Bardzo dziękuj za pomoc i przepraszam za pisownię,ale pisze z telefonu.

Pozdrawiam, Ania

Re: feliks cichy

02 lut 2016, 22:33

Spróbuj napisać na forum Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego, Puck jest w ich bazie.
http://www.ptg.gda.pl/

Re: feliks cichy

23 mar 2016, 11:02

Witam.
Dziękuję za wszystkie wskazówki.
Udało mi się ustalić,że Feliks mieszkał w Zamętach, parafia Dzierzbin. Był rzeźnikiem. jego najmłodszy brat miał na imię Bolesław i urodził się pod koniec xix wieku. Reszty rodzeństwa nie udało mi się ustalić.
Dziećmi Feliksa byli:
Roman, osiadł we Francji
Urszula
Andrzej
Stanisław
Cecylia
Odpowiedz