Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukuję genealogii Tadeusz Ludwik Morawski ur. 1903 r.

25 mar 2016, 10:14

Poszukuję śladów genealogicznych rodziny mojego dziadka Tadeusza Ludwika Morawskiego (ur. 19.02.1903 r., zm. 14.01.1954 r.).
Niestety nie wiem o nim zbyt dużo, tyle tylko co pamiętam z opowieści mojego ojca i mojej babki.
Urodził się w okolicach Poznania, w rodzinie zubożałej szlachty (cytat z opowieści). Imion jego rodziców nie znam. Miał rodzeństwo – brata i siostrę, brat najprawdopodobniej był starszy a siostra młodsza. Podobno z jakichś przyczyn losowych rodzeństwo zostało rozdzielone i wychowywane przez rodzinę. Tadeusz Ludwik Morawski został wykształcony na buchaltera i w latach 20-tych ubiegłego wieku trafił do Sosnowca, gdzie wtedy prężnie rozwijał się przemysł. Tutaj założył rodzinę (ożenił się z Apolonią Wolny) i mieszkał aż do śmierci, podobnie jak jego syn a mój ojciec Jan Tadeusz Morawski.
Rodzeństwo Tadeusza Ludwika Morawskiego jego zawędrowało gdzieś w okolice Warszawy i Siedlec (nie wiem które gdzie). Kontakty utrzymywano sporadyczne, po śmierci Tadeusza Ludwika Morawskiego ustały.
Z opowieści wiem że ojciec Tadeusza Ludwika Morawskiego (mój pradziad) zajmował się chyba handlem. Posiadam fotografię rodziny [nie wiem niestety jak dołączyć tu na forum - wyślę zainteresowanym] wykonaną w Paryżu w roku chyba 1905, podobno z okazji jakiejś wystawy/targów (?), mój dziadek Tadeusz Ludwik na zdjęciu jest tym najmłodszym dzieckiem (w sukieneczce – taka była wtedy podobno moda).
Będę wszystkim wdzięczny za pomoc.

Re: Poszukuję genealogii Tadeusz Ludwik Morawski ur. 1903 r.

25 mar 2016, 10:59

Myślę, że powinieneś na początek odnaleźć cywilno-religijny akt ślubu Twojego dziadka, który mógł odbyć się w Sosnowcu lub tam, skąd pochodziła Twoja babcia. To powinien być punkt wyjścia - Sosnowiec leżał w zaborze rosyjskim, prawa miejskie uzyskał dopiero w 1902 roku, metrykalia z lat 20. XX wieku powinny być bogatym źródłem informacji - należy się zwrócić do USC w Sosnowcu (lub w miejscu, skąd pochodziła Twoja babcia).

Re: Poszukuję genealogii Tadeusz Ludwik Morawski ur. 1903 r.

25 mar 2016, 13:51

Skoro znasz dokładną datę śmierci dziadka, to wystarczy udać się do USC w Sosnowcu. Jako bezpośredni potomek masz prawo wglądu w jego akt zgonu (możesz też zrobić zdjęcie), w którym będzie podane gdzie się urodził i kim byli jego rodzice.
Odpowiedz