Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukuję rodziców... Żurek

18 kwi 2016, 12:42

Poszukuję rodziców Adelbertusa Żurka i Victorii Pogoda (możliwe, że Nazwisko Victorii brzmbi - Pawlak). Poniżej ślub syna Adalbertusa - Jaoannesa. Wojciech pochodził ze Sworowa

Parafia katolicka Golejewko, wpis 2 / 1885
Joannes Żurek (27 lat) 100%
ojciec: Adalbertus , matka: Victoria Pogoda
Victoria Jasiak (26 lat)
ojciec: Ignatius , matka: Angela Migdalska

Pozdrawiam serdecznie Hanna

Re: Poszukuję rodziców... Żurek

18 kwi 2016, 16:40

Rodzice Wiktorii są podani w jej akcie zgonu.

Rawicz (USC) - akt zgonu, rok 1881

Victoria Żurek zd. Pawlak (63 lat) , rodzice: Peter Pawlak , Justine Kazmierczak ,
małżonek Wojciech Żurek


Inne osoby występujące w dokumencie:
Anna Żurek - panna
http://szukajwarchiwach.pl/34/439/0/3.1 ... /#tabSkany

Rodzice Wojciecha będą również w akcie jego zgonu. Proponuję przejrzeć skany aktów zgonu Rawicz-wieś, dostępne w Basi - większość nie jest zindeksowana.
http://basia.famula.pl/skany

Re: Poszukuję rodziców... Żurek

19 kwi 2016, 12:55

Dziękuję Henryku. Wiem o tym akcie. Dlatego zapytanie brzmi bardziej o rodziców Wojciecha, bo Victoria jest wątpliwa- do rozwiązania. Zarówno jest w indeksacji Victoria Pawlak jak i Pogoda.

Golejewko (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1820

Victoria
, rodzice: Vincentius Pogoda , Petronella Wojta ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Paulus Pernak
Helena Wojtaszek - żona Benona

Tylko w tym pierwszym jest podany mąż Żurek czyżby było dwóch Adalbertów? No i później w aktach ślubu dzieci Victorii nazwisko brzmi Pogoda. Ja to zawsze mam coś skomplikowanego ;-)

Pozdrawiam serdecznie
Hanna J.

Re: Poszukuję rodziców... Żurek

19 kwi 2016, 13:51

Ciekawa historia, bo obie Wiktorie urodziły się w tym samym okresie i w tej samej wsi Ugoda, ale w aktach urodzenia jest tylko jedna.

Re: Poszukuję rodziców... Żurek

19 kwi 2016, 14:17

No właśnie. Niestety u mnie tak to wygląda nic po linii prostej ;-) zawsze pod górkę. Tak jak zastanawia mnie Adalbertus Żurek według ślubu powinien się ur około 1825 roku najprawdopodobniej w Parafii Golejewko (Sworowo), ale takowe dziecko nie urodziło się. I szukam wiatru w polu ;-)
Pozdrawiam serdecznie
Hania

Re: Poszukuję rodziców... Żurek

19 kwi 2016, 14:48

Haniu, kiedyś wszystko znajdziesz i będziesz miała satysfakcję, że nie było prosto :-)
Może powinnaś też brać pod uwagę to, że ojciec mógł się nazywać Żur. Często znajduję takie zapisy np. syn Nowaka, to Nowaczyk, syn Strzelca to Strzelczak (Strzelczyk)...

Re: Poszukuję rodziców... Żurek

19 kwi 2016, 19:10

Henryku biorę pod uwagę nawet zupełnie inaczej brzmiące nazwisko. Świta mi Nizioł. Ale nie mam potwierdzenia. Dlatego szukam aktu urodzenia Adalberta bo być może wyjaśni mi tu pochodzenie. A nazwisko ewaluowało był Zurkoski/Żurkoski/Żurkowski/ i na końcu Żurek. Dziękuję Henryku za podpowiedzi są bardzo istotne i biorę wszystko pod uwagę. Cenię sobie Twoją pomoc. Pozdrawiam Hanna J.

Re: Poszukuję rodziców... Żurek

20 kwi 2016, 03:48

Tu masz Twojego Wojciecha Żurka :

Golejewko (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1826

Adalbertus , rodzice: Antonius Subera , Clara Jarosz ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Vincentius Jarosz, Marianna Adamiak - żona Izydora

A tu Twoją Wiktorię Pawlak :

Golejewko (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1824

Victoria , rodzice: Petrus Kapała , Justina Pogoda ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Antonius Grzesiak , Hedvigis Kapała - żona Stanisława

Całkiem serio :)

Chrystian

Re: Poszukuję rodziców... Żurek

20 kwi 2016, 09:18

Wiedziałam, że Chrystian rozwiąże tą zagadkę. A na jakiej podstawie wiesz na 100% ,że Subera i Pawlak to te nazwiska? ;-) pozdrawiam Hanna

Re: Poszukuję rodziców... Żurek

20 kwi 2016, 10:28

* Antoni Żurek zawarł pierwsze małżeństwo w 1814 roku z Marianną z domu Subera.

** Justyna Pogoda zawarła ślub w 1820 roku z Piotrem Kaźmierczakiem synem Mateusza i Marianny z domu Kapała.
Z tego Mateusza i z tej Marianny jeden syn Wawrzyniec i jedna córka Reina noszą nazwisko Pawlak jak ślubują w 1821 roku i w 1823 roku, a córka Marianna tak jak Piotr nosi nazwisko Kaźmierczak kiedy idzie za mąż w 1821 roku.
Piotr Kaźmierczak vel Kapała używa w dodatku nazwisko Panek w 1826 roku ...
Córka Piotra, Jadwiga, urodzona w 1832 roku (obecna w mojej bazie, żona Józefa Synowca i Pawła Mendyki) jest zwana Pawlak w metryce ślubu z 1857 roku, a Kaźmierczak w 1876 roku.

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Poszukuję rodziców... Żurek

20 kwi 2016, 10:43

Dziękuję Chrystianie za pełne wyjaśnienie.
Pozdrawiam serdecznie
Hanna J. ;-)

Re: Poszukuję rodziców... Żurek

20 kwi 2016, 14:47

Ale kogel mogel z tego. Aż rozpisać ciężko te nazwiska. Akt zgonu Victorii jest odwrotnością całości. ;-)
Odpowiedz