Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

obywatelstwo niemieckie

18 kwi 2016, 21:39

Witam

gdzie można znaleźć informacje na temat polaków posługujących się obywatelstwem niemieckim na początku XX wieku? Wiem że mój pradziad zrzekł się obywatelstwa niemieckiego na rzecz polskiego. ale gdzie tego można poszukać?

USC? czy AP? a może jeszcze inna instytucja?

pozdrawiam
Mariusz

Re: obywatelstwo niemieckie

26 kwi 2016, 21:21

Witam,
Najlepiej zwrócić się z tym pytaniem do APP, może coś będą wiedzieć na ten temat.
e-mail: archiwum@poznan.ap.gov.pl
tel: 61 852 46 01 w. 39 (pracownia naukowa)

Re: obywatelstwo niemieckie

27 kwi 2016, 14:49

dzięki ;-)

jeszcze rozpytam córki pradziadka co dokładnie o tym wiedzą ;-)

pozdrawiam
Mariusz

Re: obywatelstwo niemieckie

27 kwi 2016, 16:24

Całe rzeszy Polaków posługiwali się obywatelstwem niemieckim przed 1918 r. ...

Jeżeli pradziad zrzekł się obywatelstwa niemieckiego na rzecz polskiego, to chyba po 1918 r. mieszkał na terenie Niemiec ? Na przykład w Westfalii ?

Chrystian

Re: obywatelstwo niemieckie

28 kwi 2016, 17:43

Witam,

z tego co mi wiadomo to urodził się w Królewcu a następnie razem z rodzicami i rodzeństwem mieszkał na terenie Prus. Prawdopodobnie około roku 1918 przeniósł się do Kalisza a następnie do Radziejowa. Nie znam przybliżonej daty zmiany obywatelstwa.

pozdrawiam
Mariusz

Chrystian Orpel napisał(a):Całe rzeszy Polaków posługiwali się obywatelstwem niemieckim przed 1918 r. ...

Jeżeli pradziad zrzekł się obywatelstwa niemieckiego na rzecz polskiego, to chyba po 1918 r. mieszkał na terenie Niemiec ? Na przykład w Westfalii ?

Chrystian

Re: obywatelstwo niemieckie

28 kwi 2016, 19:25

Czyli to raczej Niemiec z urodzenia , który przyjął obywatelstwo polskie ?

Pozdrawiam

Chrystian

Re: obywatelstwo niemieckie

28 kwi 2016, 20:08

ciężko powiedzieć, matka pradziadka pochodziła spod Kalisza, co do ojca to z okolice Pleszewa

wygląda raczej na Polaka... nazwisko nie zmieniło się w swojej pisowni

Re: obywatelstwo niemieckie

28 kwi 2016, 20:25

Może z tego powodu, że urodził się w Królewcu, miał formalnie i urzędowo zrzekać się z obywatelstwa niemieckiego ?

Ale o tym jednak wątpię, bo jak Pan powiedział, rodzice pochodzili z Polski i już w 1918 r. mieszkali na polskiej ziemi. Chyba nie mieli zrzekać się z obywatelstwa niemieckiego ?

Pozdrawiam

Chrystian

Re: obywatelstwo niemieckie

30 kwi 2016, 15:25

mariusz_stachowski napisał(a):Witam

gdzie można znaleźć informacje na temat polaków posługujących się obywatelstwem niemieckim na początku XX wieku? Wiem że mój pradziad zrzekł się obywatelstwa niemieckiego na rzecz polskiego. ale gdzie tego można poszukać?

USC? czy AP? a może jeszcze inna instytucja?

pozdrawiam
Mariusz


Witam.
Na chłopski rozum wydaje mi się , że informacje jak i dokumenty , o ile takowe istniały o zrzeczeniu się niemieckiego obywatelstwa
powinny znajdować się po stronie niemieckiej.
W przypadku obywatelstwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku przysługiwało ono każdej osobie która miała z tytułu obywatelstwa niemieckiego miejsce zamieszkania na obszarze Państwa Polskiego, będącego w przeszłości częścią Państwa Pruskiego.
Dokumenty o nadaniu , potwierdzeniu obywatelstwa z tego okresu znajdują się w AP:
http://szukajwarchiwach.pl/search?q=nad ... =15&page=1
Pozdrawiam.
Grzegorz

Re: obywatelstwo niemieckie

13 maja 2016, 18:43

dzięki,działam w tym zakresie

Re: obywatelstwo niemieckie

29 maja 2016, 13:17

Dzien Dobry
Odpowiem tak:" Mój dziadek ur. w 1876 r. w Dłużynie WKL.Wyjechał za pracą ( mówiono wtedy " na Saksy" ) do Holthausen- Vestfalia. Nie ma możliwości udokumentowania daty, gdyż nie były wtedy potrzebne żadne paszporty, a to dlatego, że zaborca, uważał Wielkopolan za opbywateli niemieckich.Sprawa uzyskania obywatelstwa polskiego, została rozwiązana przez Art. 91 Traktatu Wersalskiego z dnia 28.06.1919 r.( szukałem go kilka lat, i dopiero internet, rozwiązał mi problem) W tym czasie Polska podpisała traktat z Francją, że może przyjechać 40.000 polaków do pracy do Francji. Wtedy, konsulat polski w Essen, wydawał dokumunty, a konsulat francuski w Disseldorfie wydawał " wizę" zezwalającą na przyjazd do Francji do pracy jajko górnik lub robotnik rolny.Dla górników takim miejscem docelowym było Calogne Ricouard koło Douait.Tam byli rozdzielani do poszczególnych kopaln a co za tym idzie do nowych miejsc zamieszkania ( blisko wyznaczonej kopalni. "
Jak potrzeba więcej informacji- to proszę o pytania.
Z Niemiec do Francji, mogli zabrać meble transportem kolejowym. Wyjazd do Francji uważam, był spowodowany względami patriotycznymi i ekonomicznymi ( głod w Niemczech po wojnie )
Odpowiedz