Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Dopierała i Helias z Tulec

12 maja 2016, 22:34

Dzień dobry.
Szukam przodków i trochę utknąłem. Tudzież chciałbym się upewnić co do kierunku i może poprosić o naprowadzenie :-)

Przeglądając Basię, PP i dokumenty poznańskie - utknąłem na Lukas Dopierała. Wg aktu zgonu(http://szukajwarchiwach.pl/53/1867/0/4/ ... /#select39) - syn Simon Dopierała i Marii (NN). Licząc po wieku, a także wieku w momencie małżeństwa z Hedwig Helias (wdową po Martin Chałupek - na PP ślub w Tulcach w 1860) - urodzonym w roku 1833 lub 1834.

Byłem w AAP szukając aktu chrztu, tudzież małżeństwa jego rodziców - jednak nic takiego w zakresie 1830-1840 nie znalazłem - mam wrażenie że nazwisko się w tym okresie w księgach nie pojawiało.
Pewnym tropem jest dla mnie obecność w Tulcach w czasie gdy był tam Łukasz - Franca Dopierały(urodzonego ok 1844 - syna Szymona i Reginy Toboła), który następnie został zgłoszony jako zmarły przez Vincentego Chałupka. Tulce dużą wsią nie są, sądzę więc że jak 2 Dopierałów się pojawiło w tym samym samym okresie mieszkając u Chałupków - to mogą być rodziną - konkretnie braćmi.

Szymon Dopierała(wdowiec, 32 lata) i Regina Toboła - wg PP wzięli ślub w Kórniku w 1840 roku.
Z drugiej strony jest też ślub Szymona Dopierały(25 lat) w Mądre z Franciszka Kędzierzonka w roku 1833 - wygląda na to że to była pierwsza żona w/w wspomnianego Szymona, ojca Franca.

I teraz - pytanie - czy można zakładać że ten Szymon to ojciec mojego Łukasza? Czy Franciszka była jego matką (tylko na akcie zgonu pomylili imię?).
W wolnej chwili pojawię się w AAP by poszukać w/w aktu ślubu Szymona z Kórnika oraz Mądre i aktu urodzenia Łukasza w Mądre.
Czy coś jeszcze warto szukać?

Osobna kwestia to Hedwig Helias. Wg aktu zgonu(http://szukajwarchiwach.pl/53/1867/0/4/ ... /#select25) - córka Stanisława i Marii). Jednak nic więcej nie znalazłem na jej temat - ani aktu urodzenia/małzeństwa Helias w okolicach 1830 roku w AAP w Tulcach, ani też pasujacego rokiem (czyli przed 1833) małżeństwa na PP. Ma ktoś moze pomysł gdzie można by dalej szukać?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za wszelkie sugestie :-)

Re: Dopierała i Helias z Tulec

13 maja 2016, 07:39

Witam,

" Czy Franciszka była jego matką (tylko na akcie zgonu pomylili imię?)"

W akcie zgonu mojego pradziadka z roku 1931 jako matka została wpisana jego macocha. On sam z kolei zgłaszając jej zgon podał, że "zmarła jego najukochańsza matka". Jego rodzona matka zmarła gdy miał 1-2 lata, więc jej nie pamiętał, ale musiał widzieć kim była (miał przyrodniego brata, z którym się nie lubili).

Pierwsze małżeństwo Jadwigi:

Parafia katolicka Tulce, wpis 18 / 1851

Martinus Chałupka (25 lat)
Hedvigis Helios (18 lat

Re: Dopierała i Helias z Tulec

13 maja 2016, 16:39

Henryk Krzyżan napisał(a):Witam,

" Czy Franciszka była jego matką (tylko na akcie zgonu pomylili imię?)"

W akcie zgonu mojego pradziadka z roku 1931 jako matka została wpisana jego macocha. On sam z kolei zgłaszając jej zgon podał, że "zmarła jego najukochańsza matka". Jego rodzona matka zmarła gdy miał 1-2 lata, więc jej nie pamiętał, ale musiał widzieć kim była (miał przyrodniego brata, z którym się nie lubili).


Taka sama sytuacja jest u mnie - śmierć Łukasza została zgłoszona przez jego pasierbicę, gdzie podaje go jako ojca - i sama podaje się jako z domu Dopierała (mimo iż faktycznie jej ojcem jest Marcin Chałupka).
Tym niemniej - jeżeli moja hipoteza byłaby słuszna - to:
- jego ojciec ożenił się powtórnie z Reginą gdy Łukasz miał 6-7 lat
- skąd "Maria"? Jego macochą była Regina, a matką Franciszka - niezbyt podobne do Marii.

Pierwsze małżeństwo Jadwigi:

Parafia katolicka Tulce, wpis 18 / 1851

Martinus Chałupka (25 lat)
Hedvigis Helios (18 lat)

Tak, to już znalazłem (ciekawostka - strona z tym nie występuje w wersji elektronicznej w AAP - ale widziałem oryginalną księgę). Jako świadek "od strony" Jadwigi występuje tutaj Martinus Helias - urodzony ok 1822, czyli o 11 lat starszy od Jadwigi - wiem że w 1845 ożenił się w Tulcach z Katarzyną Świtalską. Ale wcześniej nic na temat ich rodziny nie znalazłem - podejrzewam że mogli skądś przybyć.

Re: Dopierała i Helias z Tulec

13 maja 2016, 20:05

undefine napisał(a):... Przeglądając Basię, PP i dokumenty poznańskie - utknąłem na Lukas Dopierała. Wg aktu zgonu(http://szukajwarchiwach.pl/53/1867/0/4/ ... /#select39) - syn Simon Dopierała i Marii (NN). Licząc po wieku, a także wieku w momencie małżeństwa z Hedwig Helias (wdową po Martin Chałupek - na PP ślub w Tulcach w 1860) - urodzonym w roku 1833 lub 1834...

Witaj.
Nie bardzo wiem jak się do Ciebie zwrócić. Na tym Forum jest taki miły zwyczaj podpisywania swoich postów. Ułatwia to kontakt i wprowadza powiedzmy "luz".
Ale do rzeczy.

APP Akta stanu cywilnego parafii Mądre - rok 1834, chrzty, wpis nr 27.

W miejscowości Garby dnia 09 października 1834 r. urodził się chłopiec, któremu nadano imię Łukasz.
Rodzicami jego byli Szymon Dopierała i Franciszka z domu Kędziora.
Łukasz został ochrzczony w kościele parafialnym w Mądrem dnia 12.10.1834 r.
Rodzice chrzestni: Józef Tomaszewski i Jadwiga Mikołajczak.
:)

Re: Dopierała i Helias z Tulec

13 maja 2016, 20:40

Parafia katolicka Mądre, wpis 2 / 1833

Simon Dopierała (25 lat)
Francisca Kędzierzonka (26 lat)

Re: Dopierała i Helias z Tulec

13 maja 2016, 22:40

Ostatnie ustalenia:

W parafii Mądre w dniu 18 stycznia 1796 r. małżeństwo zawarli:
1. Józef Dopierałka
2. Marianna Kowalczanka Rozmarynowiczowna

Dzieci z tego małżeństwa urodzone w Garbach:
1. Agnieszka ur. 12.04.1797
2. Bartłomiej ur. 24.08. 1798
3. Franciszek ur. 01.10.1799
4. Katarzyna ur. 10.04.1801
5. Marianna ur. 06.09.1802
6. Marcin ur. 03.11.1804
7.Monika ur. 09.05.1806

Dnia 17 maja 1806 r. w Garbach umiera Marianna Dopieralina Antkowianka Kowalczonka de domo.


PP Parafia Nietrzanowo1806 wpis nr 2
Dnia 29 czerwiec 1806 r. ślub biorą
1. Józef Dopieralka, wdowiec z Garbów, lat 30
2. Marianna Stachowianka, panna z Murzynowa - Piekło, lat 24
Świadkowie: Bartłomiej Błażak z Garbów, Michał Adamczak z Murzynowa i Kazimierz - rolnik z Żabikowa.

Z tego małżeństwa urodziły się dzieci chrzczone w parafii Mądre:
1. Piotr ur. 17.05.1807 Garby
2. Szymon ur. 27.10.1808 Garby (patrz dwa posty wyżej)
3. Marianna ur. 13.09.1810 Garby
4. Regina ur. 24.01.1813 Garby

Dnia 14 lipca 1833 r. w Mądrem małżeństwo zawarli:
1. Szymon Dopierała lat 25
2. Franciszka Kędzierzonka [Kędziora] lat 26
oboje z Garbów.

Z tego małżeństwa urodziły się dzieci:
1. Łukasz dn. 09.10.1834 w Garbach
2. Michał dn. 21.09.1836 w Nadziejewie

Rodzina Szymona i Franciszki Dopierałów zmienia miejsce zamieszkania i przenosi się do Trzebisławek w parafii Kórnik.
Tam dnia 03 maja 1840 r. w wieku 32 lat umiera Franciszka Dopierała.

W swojej parafii czyli w Kórniku dnia 29 czerwca1840 r. [wpis nr 8] Szymon Dopierała z Trzebisławek, wdowiec, lat 32 zawiera związek małżeński z Reginą Tobolską, panną z Kromolic, lat 28.

Re: Dopierała i Helias z Tulec

14 maja 2016, 20:08

Udało się dotrzeć do jeszcze jednej informacji.

Józef Dopierałka ur. się 06.04.1770 r. w Garbach jako syn Jana i Reginy Dopierałów.

Jan i Regina zapisani są jako Dopierała, natomiast dla odróżnienia rodzin przy ślubie Józefa z Marianną jego nazwisko zostało zapisane jako Dopierałka.
Jest jeszcze syn Łukasz ur. 18.10.1773 w Garbach.

Re: Dopierała i Helias z Tulec

14 maja 2016, 21:48

WOW!

Dziękuję niezmiernie za pomoc :-)

Nie spodziewałem się aż takiego wyręczenia w poszukiwaniach :-)

Syn Jana i Reginy Dopierałów - czyżby Jan i Regina byli ze sobą spokrewnieni?
Chodzi o Garby koło środy wielkopolskiej (czyli parafia Mądre), czy też Garby koło Tulec?

Pojawia się też mała nieścisłość - skoro Józef urodził się w roku 1770, to jak w 1806 podczas małżeństwa z Marianną Stachowianką mógł mieć 30 lat? Czy też wiek mógł być tylko podany "w zaokrągleniu", by nie wyglądało bardzo źle przy ślubie z młodszą dziewczyną?
Widzę że w AAP są śluby dla parafi Mądre dla tego okresu - jak tylko będę mieć trochę czasu w ciągu dnia postaram się poszukać :-)

A masz może coś na temat Jadwigi Helias(Hedwig Helias)? Urodzona 1833, rodzice - Stanisław i prawdopodobnie Maria, rodzeństwo to prawdopodobnie Rosalia (1839), Catharina/Katarzyna (1825) i Marcin/Martinus (1822). Co do Marcina nie jestem pewien - wiem tyle że żył w okolicach i był świadkiem Jadwigi na ślubie - ale mógł też być np jej kuzynem. W AAP dla Tulec nie znalazłem w okolicach 1833 roku chrztu, podejrzewam więc że skądś przybyli. Z drugiej strony - jej pierwszy ślub z Marcinem Chałupką w 1851 odbył się w Tulcach, wygląda na to więc że w Tulcach w tym czasie mieszkała...

Re: Dopierała i Helias z Tulec

16 maja 2016, 20:51

undefine napisał(a):...
Syn Jana i Reginy Dopierałów - czyżby Jan i Regina byli ze sobą spokrewnieni?
Chodzi o Garby koło środy wielkopolskiej (czyli parafia Mądre), czy też Garby koło Tulec?

Pojawia się też mała nieścisłość - skoro Józef urodził się w roku 1770, to jak w 1806 podczas małżeństwa z Marianną Stachowianką mógł mieć 30 lat? Czy też wiek mógł być tylko podany "w zaokrągleniu", by nie wyglądało bardzo źle przy ślubie z młodszą dziewczyną?
Widzę że w AAP są śluby dla parafi Mądre dla tego okresu - jak tylko będę mieć trochę czasu w ciągu dnia postaram się poszukać :-)

A masz może coś na temat Jadwigi Helias(Hedwig Helias)? Urodzona 1833, rodzice - Stanisław i prawdopodobnie Maria, rodzeństwo to prawdopodobnie Rosalia (1839), Catharina/Katarzyna (1825) i Marcin/Martinus (1822). Co do Marcina nie jestem pewien - wiem tyle że żył w okolicach i był świadkiem Jadwigi na ślubie - ale mógł też być np jej kuzynem. W AAP dla Tulec nie znalazłem w okolicach 1833 roku chrztu, podejrzewam więc że skądś przybyli. Z drugiej strony - jej pierwszy ślub z Marcinem Chałupką w 1851 odbył się w Tulcach, wygląda na to więc że w Tulcach w tym czasie mieszkała...

W księgach chrztów z XVIII i początkach XIX w. w większości spotykamy w wiejskich parafiach zapisy, gdzie nie wymieniano nazwiska rodowego matki. Podawano tylko imiona rodziców i nazwisko jakie rodzina nosiła po ślubie. Szczególnie widać to w parafiach wiejskich. W miastach szybciej zaczęto wpisywać nazwisko rodowe matek.
Zapis " syn Jana i Reginy Dopierałów" jest tego typowym przykładem.
Co do wieku podanego przy ślubie Józefa, musisz przyjąć, że ludzie w XVIII i XIX w nie potrafili czytać, pisać czy też liczyć (nie dotyczy to ogółu a jedynie ludności wiejskiej czy ubogiej, której nie było stać na opłacenie nauki). 10 lat w różnicy wieku podanego przy ślubie to przyjęta przez genealogów, nie pisana standardowa różnica.
Jak rozpoczniesz poszukiwania w księgach z tych czasów, to sam naocznie się przekonasz, że tak było. Różnica sześciu lat w podanym wieku wynika z nieświadomości a nie z chęci odmłodzenia.
Tak, w AAP musisz a właściwie powinieneś sprawdzić moje informacje.

Jeśli chodzi o miejscowość Garby jest to ta wieś, która należy do parafii Mądre w pow. średzkim.
Te drugie Garby - koło Tulec należą do parafii Spławie.

Heliasowie to głównie parafia Tulce. Daj trochę czasu na poszperanie w materiałach. :)

Re: Dopierała i Helias z Tulec

04 lip 2016, 23:09

Taki mały trop w sprawie Helias. Znalazłem informacje iż Helias było wymieniane na Elias, tudzież Eliasik/Eliasz. Pokrywa się to z wieloma wpisami w tego czasu. Idąc tym tropem - świadkiem na ślubie Jadwigi Helias był Martin Helias, który prawdopodobnie(o ile nie zachodzi zbieżność imion/nazwisk) w Tulcach ślubował wpierw w 1845 z Katarzyną Świtalską, a następnie w 1858 z Apollonia Waligóra. Następnie mieszkał i wychowywał dzieci w Uzarzewie. W Uzarzewie urodziła się również np Katarzyna Eliasik o 4 lata starsza od Jadwigi, której rodzice (Stanisław i Marianna Musielanka) pasowaliby na rodziców Jadwigi. Niestety w okolicach 1830 roku śladu urodzenia Jadwigi wśród Eliasów w Uzarzewie nie znalazłem. Może ktoś ma jakieś pomysły? :-)

Re: Dopierała i Helias z Tulec

01 wrz 2016, 18:26

Dzień dobry,
przepraszam,że włączam się w ten wątek bo nie chciała bym zmieniać kierunku badań ale również zajmuje się poszukiwaniem przodków o nazwisku Dopierała tylko, że z okolic Zaniemyśla.Jednak jakby nie patrzeć i Mądre i Garby to właśnie te okolice więc zaczęłam się zastanawiać czy może szukamy tych samych rodzin?
Ja utknęłam w martwym punkcie. Mój przodek Paweł Dopierała ur. w1858 ożenił się z Petronelą Kujawą z Dębca w 1882
roku. Paweł był synem Andrzeja Dopierały alias Kanton i niemki Caroliny Schmidt. Rodzice Andrzeja to Wojciech Dopierała i Katarzyna Rafalonka ale w poznan project znalazłam informację, o tym, że było takie małżeństwo zawarte w 1805 roku ale pojawia się także informacja,że Katarzyna Rafalonka jako wdowa wzięła ślub w 1807 z Florianem Menzlem, jak więc ona i Wojciech mogli być rodzicami Andrzeja ur w 1828 roku? Ponad to nie mogę znaleźć kompletnie żadnych informacji o Carolinie Schmidt matce Pawła, z różnych dokumentów wynika tylko,że była córką Gotfrieda Schmita ale kiedy umarła, ile miała dzieci tego nie potrafię ustalić. Paweł też przepadł, nie wiem kiedy umarł i gdzie został pochowany.
Jednak poszukując informacji o swoich przodkach natknęłam się na Łukasza Dopierałę, który był komornikiem w Kępie Wielkiej koło Zaniemyśla, wiem też że w Kępie żył Wojciech Dopierała, ale nie ten którego ja szukam być może jednak zarówno Łukasz jak i Wojciech byli krewnymi Dopierałów z Mądrych.Poddaję tylko taki trop do dalszych badań może ta informacja się do czegoś przyda.
pozdrawiam
Martyna
Odpowiedz