Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Łukowski z pustkowia Tułacz

26 kwi 2009, 08:45

Witam . nazywam się Paweł Łukowski mieszkam we Wrocławiu od kilku lat próbuję spisać historię rodziny Łukowskich z wielkopolski, w poszukiwaniach moich dotarłem do roku 1812 w tym czasie nieopodal Czastar na pustkowiu Tułacz znalazłem najstarsze zapiski dotyczące aktu zgonu Krzysztofa Łukowskiego vel Tułacza zmarłego w dniu 21 03 1812 w parafii Czastary liczącego lat 63 to jest urodzonego w 1749 roku oraz jego brata Franciszka lat 50 urodzonego w roku 1762 nie wiadomo gdzie się urodzili . Franciszek był w związku małżeńskim z Maryanną Grabowską .Z tego miejsca to jest z pustkowia TUŁACZ pochodzą wszystkie odszukane przeze mnie rodziny Łukowskich , zamieszkiwali tam do roku 1854 kiedy to z jakiegoś powodu wysiedlono ich , a pustkowie Tułacz za zasługi przekazano rosyjskiemu generałowi Kołzakowowi . Łukowscy rozeszli się na okoliczne wsie w wielkopolsce i w świat . Przeglądając różne fora w Internecie natrafiłem w W.T.G. na obszerną pracę Panów Przybylskiego i Romana Knap-Kurowskiego w postach o temacie proboszczowie strzeleńscy . , ( w niedawno odnalezionej gałęzi rodziny Łukowskich przekazywane jest że, w powstaniu styczniowym dowódcą oddziału w lasach Castarskich i Sokolnickich w ziemi wieluńskiej był nasz przodek będący księdzem h. Jelita ? Łukowski ) [ interesuje nmie czy jest to osoba rzeczywista czy rodzinne bajanie ] nigdzie jednak do tej pory nie natrafiłem w żadnej publikacji na zapiski potwierdzające ten fakt .Przy herbie Jelita postawiłem znak zapytania bo nie jestem tego herbu pewien ,o nim dowiedziałem się od niedawno na nowo odkrytej rodziny , aczkolwiek że rodzina Łukowskich z której ja pochodzę posiadała jakiś herb ? pamiętam że rodzice jak mieli złe dni to mama jak chciała ojcu dokuczyć to dogadywała mu że jest szlachetką z kongresówki z gołym tyłkiem. Zamieszczam ten post za namową Pana Romana Knapa do którego zwróciłem się na priw. licząc na to że koledzy podpowiedzą mi kierunek moich poszukiwań wdzięczny bym był za każdą radę pozwalającą dowiedzieć się z jakiego kierunku do pustkowia Tułacz przybyli Krzysztof i Franciszek Łukowski wraz z żoną Maryanną Grabowską i z jakiego powodu..
Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje dotyczące osób noszące to nazwisko w szczególności zależy mi na latach przed rokiem 1800 to jest okres zasiedlenia pustkowia TUŁACZ z kąd tam przybyli i z jakiego powodu pozbawiono ich w roku 1854 tego siedliska .
Paweł Łukowski Wrocław

Re: Łukowski z pustkowia Tułacz

19 wrz 2010, 17:11

Witam.

Na jednej z cegieł Mysiej Wieży w Kruszwicy znajduje się inskrypcja "Łukowscy 1868."

Szukam wszelkich informacji, która pomogłaby w identyfikacji owych Łukowskich (Łukawskich).

Zdjęcie owej cegły znajduje się tutaj:
http://manowce.com/historia/lukowscy

Być może uda się ustalić kontekst tego małego odkrycia.

Pozdrawiam.

Re: Łukowski z pustkowia Tułacz

19 wrz 2010, 21:46

Miło by było zidentyfikować autora tego autografu .
Paweł Łukowski

Re: Łukowski z pustkowia Tułacz

17 gru 2018, 23:25

Pawle, moja prababka była z domu Łukowska. Apolonia (1907 - 1989) córka Stanisława i Agnieszki.
Mieszkała w Grabienicach, gm. Rzgów, pow. koniński.
Próbuję odtworzyć historię rodzinną. Łukowscy pojawili się w tej wsi prawdopodobnie w 2-giej połowie XIX w. W księgach metrykalnych przed tym czasem na nich nie natrafiłam. Jedynie na akt zgonu wdowy Agnieszki Łukowskiej z 1819 r., ze wsi Kurów.
Czy Twoje drzewo też zahacza o te okolice?
Pozdrawiam, Agnieszka
Odpowiedz