Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

05 paź 2016, 09:22

Dzień dobry.

W dniu dzisiejszym dzwoniłem do USC Kamieniec, celem uzyskania informacji nt. przodków o nazwisku Kurek. Uprzejma pani powiedziała, że dokładnie wczoraj jakiś mężczyzna również dopytywał telefonicznie o te osoby. Jeśli ta osoba znajduje się wśród forumowiczów, lub jeśli ktokolwiek ma swoim drzewie Kurków/Fornalików z okolic Wolkowa/Wilanowa, bardzo proszę o kontakt.

Pozdrawiam,

Maciej.
Ostatnio edytowano 05 paź 2016, 22:11 przez MaciejP, łącznie edytowano 1 raz

Re: Poszukiwany krewny

05 paź 2016, 22:07

Macieju, zmień tytuł postu, dodając nazwisko. Wtedy większe prawdopodobieństwo, ze ktoś zainteresowany otworzy Twoją wiadomość :)

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

05 paź 2016, 22:11

Zrobione. Dzięki za radę :)

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

06 paź 2016, 04:23

Jeżeli rozpocząłeś poszukiwania, to zacznij od małżeństw w PP. Dalej masz w ograniczonym zakresie lat wyszukiwarkę BaSIA.
Wejdź również na Genetekę - parafia Łęki Wielkie. Tam znajdziesz nazwiska, których szukasz.

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

06 paź 2016, 08:18

Znam wszystkie te strony i mam je już gruntownie przeszukane. Są pewne nieścisłości których nie potrafię wyjaśnić i liczyłem że może ktoś kto również ma w drzewie te osoby, doszedł do przyczyny, lub że ma już w posiadaniu kopie aktów które nie są dostępne na powyższych stronach. Tak czy owak, na pewno czekają mnie kolejne wizyty w archiwach.

Pozdrawiam,

Maciej.

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

06 paź 2016, 10:09

Tu są wszystkie rekordy na nazwisko Kurek, z lewej strony jest "edytuj wyszukiwane", możesz tam wpisać imię , datę, miejsce i zobaczyć czy dana osoba występuje w drzewach. Jeśli tak, to w odpowiednim dziale możesz poprosić o odczyt danych. To samo dotyczy osób o innych nazwiskach.
https://www.myheritage.pl/research?form ... ikrewni.pl

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

06 paź 2016, 11:38

Dziękuję Panie Henryku. Właśnie wpis dotyczący praprababci, Nepomuceny Kurek z d. Szałek znalazłem na myheritage. I szkopuł tkwi w tym, że jej matka Katarzyna, wg myheritage, Geneteki i aktu zgonu Nepomuceny w USC Kamieniec, miała rodowe nazwisko Szerment, natomiast na własne oczy widziałem w AAP przy jej ślubie nazwisko matki Matysiak.
Imię i nazwisko ojca, tj. Ignacy Szałek, wszędzie się zgadza, podobnie jak imię matki. W PP jest wpis odnośnie małżeństwa Ignacego i Katarzyny Matysionki, za to nigdzie nie trafiłem na Katarzynę Szerment która pasowałaby do układanki. Zastanawia mnie skąd ta rozbieżność.

Maciej.

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

06 paź 2016, 11:47

A co do Myheritage, to dodam że jedna odległa kuzynka prowadzi drzewo z naszymi wspólnymi krewnymi, gdzie wiele wpisów na pewno nie zostało dobrze sprawdzonych. Często można tam znaleźć przydatną informację, ale tak samo wiele wątpliwości budzi drzewo z kilkoma tysiącami wpisów, które tworzy kilkadziesiąt osób. Wiele danych jest bezmyślnie przepisywanych z PP, tylko dlatego że kilka informacji się pokrywa. Bardzo chętnie wymienię się informacjami z dalekimi krewnymi, ale coraz bardziej zniechęca mnie wizja ewentualnego współtworzenia drzewa z osobami, które nawet nie pofatygowałyby się do archiwum :)

Maciej.

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

06 paź 2016, 14:32

Wygląda na to, że ktoś pokręcił nazwiska, bo w akcie zgonu syna Walentego nazwisko rodowe to Matysiak.

Kamieniec (USC) - akt zgonu, rok 1879

Valentin Szałek (42 lat) , rodzice: Ignatz Szałek, Catharina Matysiak ,
małżonek Ursula Papież
http://szukajwarchiwach.pl/53/1864/0/4/ ... /#tabSkany

Być może Katarzyna wyszła powtórnie za mąż i w jakimś akcie wpisano nazwisko drugiego męża jako jej rodowe, ale to tylko moje przypuszczenia.
W parafii Łęki Wielkie i okolicznych nie występuje nazwisko Szerment, ale jest za to Szermer.

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

06 paź 2016, 21:32

Jest w Basi jeszcze ślub Antoniego, którego matką też jest K. Matysiak.
W PP nie ma żadnego ślubu mężczyzny o nazwisku zbliżonym do Szerment z Katarzyną Szałek/Matysiak. Może jakiś czeski błąd.
Z mowy tej pani kierownik wynikało jakoby ta osoba która dowiadywała się dzień przede mną, była dość dobrze obeznana, stąd miałem nadzieję że może uda mi się rozwikłać tę zagadkę. Zastanawiające jest to, że ten prawdopodobny błąd występuje zarówno w księdze parafialnej jak i urzędowej...

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

08 paź 2016, 22:10

Henryk Krzyżan napisał(a):W parafii Łęki Wielkie i okolicznych nie występuje nazwisko Szerment, ale jest za to Szermer.

Chyba się mylisz... ;-)
http://poznan-project.psnc.pl/#prettyPhoto
Parafia katolicka Konojad, wpis 17 / 1808
Stanislaus Kędziorka (30 lat, wdowiec)
Marianna Szerment (31 lat) matka: vidua

Parafia katolicka Łęki Wielkie, wpis 15 / 1862
Carolus Szerment (26 lat)
Helena Popiół (26 lat)

Parafia katolicka Łęki Wielkie, wpis 14 / 1890
Joannes Przybylski (25 lat) ojciec: Casimirus , matka: Hedvigis Bartkowiak
Agnes Szerment (26 lat) ojciec: Carolus , matka: Helena Popiół

Urząd Stanu Cywilnego Kamieniec (Śmigiel), wpis 25 / 1890
Johann Przybylski (ur. 1865) ojciec: Casimir Przybylski , matka: Hedwig Bartkowiak
Agnes Szerment (ur. 1869) ojciec: Carl Szerment , matka: Helene Popiół


Nota bene jeszcze po II WŚ w Łękach Wielkich w tzw. "starej szkole", a potem w domu leśniczego mieszkała rodzina Szermentów - Franciszek (1912-1988) i Maria (1911-1982) z dziećmi. Żyją jeszcze ich dwie córki - w Murowanej Goślinie i w Karpicku.

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

09 paź 2016, 05:20

Jest jeszcze w parafii Łęki Wielkie Michał Szerment, syn Karola i Heleny Popiół (ślub z Franciszką Szymczak, rodzice: Jakub i Jadwiga Dominik) wpis 4/1893, którego brak jest w PP. Trudno powiedzieć, na jakim etapie powstał błąd. Prośba do Łukasza o uzupełnienie tych danych z wpisem: parafia katolicka 4/1893.

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

09 paź 2016, 07:35

Ten wpis - jak również z USC - jest w PP, ale obarczony błędem...

Parafia katolicka Łęki Wielkie, wpis 4 / 1893
Michael Szement (25 lat) ojciec: Carolus , matka: Helena Popiół
Francisca Szymczak (28 lat) ojciec: Jacobus , matka: Hedvigis Dominik

Urząd Stanu Cywilnego Kamieniec (Śmigiel), wpis 11 / 1893
Michael Szerment (ur. 1867) ojciec: Carl Szerment , matka: Helene Popiół
Franziska Szymczak (ur. 1865) ojciec: Jacob Szymczak , matka: Hedwig Dominik

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

09 paź 2016, 13:46

Tak, to mój błąd. Uciekła literka "r". Powinno być Szerment.
Postaram się poprzez Łukasza błąd wyprostować.

Parafia katolicka Łęki Wielkie, wpis 4 / 1893

Michael Szement (25 lat) ojciec: Carolus , matka: Helena Popiół
Francisca Szymczak (28 lat) ojciec: Jacobus , matka: Hedvigis Dominik

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

09 paź 2016, 14:27

Odnośnie Katarzyny Matysiak, to jest jeszcze inna możliwość.
Mogła być dzieckiem panieńskim i stąd występowanie pod kilkoma nazwiskami rodowymi. Nie znam szczegółów, ale może jedno z nazwisk (Szerment lub Matysiak) to nazwisko rodowe jej matki...

Związki Szermentów z Matysiakami w Łękach Wielkich w tym czasie mamy udokumentowane innym ślubem znalezionym w PP:
Parafia katolicka Łęki Wielkie, wpis 10 / 1833
Thomas Szermer (23 lat)
Julianna Matysiok (18 lat)

Komentarz: Joanna (e-mail: azureelady@gmail.com): Dokładnie Tomasz SZERMENT i Julianna MATYSIAK (27-04-2014)

Aby nieco jeszcze pogmatwać, zasugeruję, ze Katarzyna i Julianna - z racji zbliżonego wieku - mogły być siostrami...

Re: Poszukiwany krewny - Kurek/Fornalik

09 paź 2016, 19:23

Każde "pogmatwanie" mile widziane, zawsze może się okazać cenną wskazówką :)
Niemniej już jakiś czas temu przyjąłem, że rodzicami Katarzyny są:

Łęki Wielkie (par. rzymsko-katolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1817

Katarzyna
, rodzice: Kazimierz Matysiak , Ewa Dobron

Rok urodzenia zgadza się z jej wiekiem podanym w PP. Jeśli mam rację, cały czas nie wiadomo jak wkradł się ten Szerment w akty zgony.

Maciej
Odpowiedz