Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Tramwaje w Poznaniu.

22 maja 2009, 12:47

Częśc mojej rodziny związana była z komunikacją miejską (tramwaje, trolejbusy) w Poznaniu.
Poszukuję zdjęc i dokumentów związanych z historią komunikacji w mieście Poznaniu.
Byłem w Muzeum Komunikacji w Poznaniu. Jestem w trakcie przekazywania im zdjęc.
W trakcie przeprowadzonej rozmowy dowiedziałem się, że Muzeum poszukuje wszelkiego rodzaju zdjęcia i dokumenty związane z rozwojem transportu miejskiego (kolej elektryczna, miejska poznańska kolej elektryczna, miejskie przedsiębiorstwo komunikacji).



Jest wszystko na Jeżycach,
fabryki, drukarnia, rzeźnia,
lecz co najbardziej zachwyca
tramwajowa zajezdnia.
Nie ma dla niej spoczynku,
bo i we dnie i w nocy,
jak niestrudzone serce
ta zajezdnia łomocze.

Kazimiera Iłłakowiczówna

Re: Tramwaje w Poznaniu.

02 sie 2009, 15:59

Witaj Marku,

Czy czytałeś "Jeżyce" z cyklu: Kronika Miasta Poznania? Jest tam ciekawy rozdział autorstwa Jana Wojcieszaka: "Zajezdnia tramwajowa i warsztaty MPK przy ul. Gajowej".
Sporo archiwalnych fotografii i bibliografia.

Re: Tramwaje w Poznaniu.

02 sie 2009, 20:28

Witam,
Mieszkałem przy ul. Pułaskiego i widziałem trzy wypadki tramwajowe w latach 50.
1.Zerwały się hamulce na ul Roosewelta i tramwaj zjechał pełnym gazem rozbijając się
między przęsłami mostu.
2.Taki sam wypadek tylko jadąc ze szkoły w środku skrzywiłem nos,miałem go przy uchu.
3.Wyleciał z szyn na ul Pułaskiego narożnik Wielkopolskiej i wjechał w dom Kruka.

Zapraszam do ciekawe historie -które to otwarcie targów M.T.P.

Jerzy Krenz

Re: Tramwaje w Poznaniu.

02 sie 2009, 20:50

Ja miałam wujka który był tramwajarzem w Poznaniu.Kiedy do nas przyjeżdzał każdy mówił :
O wuja tramwajarz przyjechał.I tak przez lata myślałam że to jego nazwisko.Okazało się po latach że nazywa się Bernat Franciszek.Ale było śmiechu!
Odpowiedz