Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Ulica Borstat w Pakości - tłumaczenie

23 maja 2009, 10:28

POSZUKUJĘ INFORMACJI NA TEMAT TŁUMACZENIA NAZWY ULICY PAKOŚCI(kujawsko-pomorskie): BORSTAT ?. Taka nazwa występuje w Spisie Handlu i Usług dla Pakości z roku 1903. Ulica miała numerację prawdopodobnie do 114 numeru. W internecie natrafiłem na tłumaczenie: Szczecina, ale to prawdopodobnie niedobre tłumaczenie. Ewentualnie gdzie można szukać takiej informacji o jaka może chodzić ulice dzisiaj?

Re: TŁUMACZENIE Z NIEMIECKIEGO

23 maja 2009, 12:04

Witam,

Na podanej przez Ciebie ulicy mieszkał mój prapradziadek Idzi Molenda z rodziną.
Nazwy Borstadt nie ma sensu tłumaczyć, bo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ta ulica przestała istnieć. Nie ma więc dziś ulicy o odpowiadającej jej polskiej nazwie. Składały się na nią współcześnie istniejące ulice: Szkolna i część Mieleńskiej.
Może przyda Ci się adres mojej strony www.molendowie.eu, gdzie dość obszernie piszę o Pakości.
Jest tam książka adresowa Pakości z 1903 r. w wersji w Excelu (dla łatwiejszego wyszukiwania) i "Księga adresowa przemysłu, handlu i rzemiosła zachodniej Polski 1925" dla Pakości.
Łatwo można porównać obie pozycje, bo numeracja w 1925 r. była taka sama, jak w 1903.

Nr 114 musiał być gdzieś na końcu dzisiejszej ulicy Mieleńskiej. Wtedy numeracja ul. Mieleńskiej zaczynała się najprawdopodobniej od nr 80.
Odpowiedz