Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Jan i Zuzanna Sommerfeld-poszukuję informacji

31 paź 2016, 22:26

Witam.
Poszukuję aktu zawarcia małżeństwa Jana Sommerfelda, ur. ok.1771 r., z Anną Zuzanną zd. Oelke, ur. ok. 1784 r. Mój pradziadek Oskar Sommerfeld ur. 1888 r. w Łodzi, był synem Jana Ludwika ur. 1843 r. w Izabelowie, parafia Zduńska Wola.Jan Ludwik był synem Fryderyka Sommerfelda. Dodam jeszcze że byli ewangielikami. Przy okazji ślubu Fryderyka Sommerfelda, zamieszkałego w Zabłotach, parafia Zelów z 1832 r. dowiedziałem się że był synem nieżyjącego Jana Sommerfelda, plantarza tabacznego i żyjącej Zuzanny z Oelków. W akcie tym zapisane też jest że Fryderyk Sommerfeld urodził się w Sokolej górze, parafia Parzęczew. W księdze parafii Parzęczew z 1811 r. odnalazłem akt chrztu Fryderyka, syna Jana lat 40 i Anny Zuzanny Ilkien lat 25, małżonków Zamerfert, urodzonego w Sokolej górze. Chrzesnymi Fryderyka byli mieszkańcy Krasno Dębia. I tu zacząłem poszukiwania w okolicach Dąbia w wielkopolskim. Na portalu BaSIA odnalazłem akt chrztu z 1809 r., parafia Wyszyna, Jana Michała, syna Jana i Anny Zuzanny Elk, małżonków Sommerfeld "pierwszego małżeństwa", zamieszkałych we wsi Pakietnica. Są tam też akty zgonów dzieci Jana Sommerfelda (matki nie podano), zmarłych na ospę w 1810 r. Najstarsze dziecko miało 9 lat. Wszystkie dzieci Jana i Zuzanny chrzczone były w parafiach rzymsko-katolickich. W mojej rodzinie zawsze mówiło się że Sommerfeldowie byli z pochodzenia Niemcami. Zastanawia mnie też tak częsta migracja rodziny. Nie mam jeszcze zbyt dużej wiedzy co do kolonistów niemieckich czy olędrów w Wielkopolsce, staram się cały czas ją poszerzać. Dlatego proszę o jakiekolwiek informacje. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
Rafał

Re: Jan i Zuzanna Sommerfeld-poszukuję informacji

01 lis 2016, 00:20

Rafal76 napisał(a):Na portalu BaSIA odnalazłem akt chrztu z 1809 r., parafia Wyszyna, Jana Michała, syna Jana i Anny Zuzanny Elk, małżonków Sommerfeld "pierwszego małżeństwa", zamieszkałych we wsi Pakietnica.

Miejsce zamieszkania to Pokletnia.
Uczciwy Jan Sommerfeld Okupnik liczący Lat Trzydzieści sześć na Pokletni zamieszkały
W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich zapisano, że Pokletnia to inaczej Przyborów.
W tym samym akcie występuje jako świadek Sławetny Franciszek Nagorniewski okupnik na Przyborowiu.

Re: Jan i Zuzanna Sommerfeld-poszukuję informacji

01 lis 2016, 16:10

Dziękuję za sprostowanie.
Pozdrawiam.Rafał
Odpowiedz