Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poznań, ul. Kramarska 1, ul. Czartoria 2

15 lis 2016, 20:52

Poszukuję zdjęć ulicy Kramarskiej w Poznaniu z okresu 1919-1945, a szczególnie kamienicy z numerem 1, jak również kamienicy z numerem 2 przy ulicy Czartoria.
Pozdrawiam
Anna_dre

Re: Poznań, ul. Kramarska 1, ul. Czartoria 2

15 lis 2016, 22:07

Dzień Dobry!
Masz może wiedzę na temat kamienicy na ul. Czartoria? Moi dziadkowie mieli tam kamienicę , nie wiem po jakim numerem. Ta kamienica została zburzona. Czy to o nią chodzi?
Pozdrawiam serdecznie.
Maria

Re: Poznań, ul. Kramarska 1, ul. Czartoria 2

16 lis 2016, 11:26

Moi dziadkowie mieszkali w kamienicy nr 2 na Czartorii od ok 1932 roku do końca wojny. Chciałabym wiedzieć, jak ta kamienica wyglądała w tym okresie lub zaraz po wojnie.

Re: Poznań, ul. Kramarska 1, ul. Czartoria 2

16 lis 2016, 19:17

Witam,
Mam zdjęcie Czartorii z okresu międzywojennego i jeśli obecna numeracja pokrywa się z ówczesną, to jest tam również kamienica nr 2. Chętnym mogę wysłać fotkę na maila.

Re: Poznań, ul. Kramarska 1, ul. Czartoria 2

16 lis 2016, 19:42

Witam,
byłabym bardzo zobowiązana! Bardzo się cieszę!
Pozdrawiam
Anna Drętkiewicz
anna_dre@wp.pl

Re: Poznań, ul. Kramarska 1, ul. Czartoria 2

16 lis 2016, 21:07

Witam,
Zdjęcie zostało wysłane. Mam również zdjęcie z roku 1910, na którym jest budynek przy Kramarskiej 1.

Re: Poznań, ul. Kramarska 1, ul. Czartoria 2

16 lis 2016, 22:25

maria203 napisał(a):Dzień Dobry!
Masz może wiedzę na temat kamienicy na ul. Czartoria? Moi dziadkowie mieli tam kamienicę , nie wiem po jakim numerem. Ta kamienica została zburzona. Czy to o nią chodzi?
Pozdrawiam serdecznie.
Maria


Witam,
Jeśli kamienica została zburzona, to mogła to być ta pod nr 2 lub ta, która znajdowała się na wprost ulicy Chwaliszewo (w latach 60-tych wybudowano tam szeregowe domki jednorodzinne). Z dzieciństwa pamiętam, że pozostałe budynki po lewej stronie były niskie, więc trudno je nazwać kamienicami. Również po lewej stronie była kamienica z bocznym wejściem od ul. Czartoria, ale przypisana była do Chwaliszewa (nr 69) - posesja ciągnęła się aż do ul. Tylne Chwaliszewo. W tej kamienicy mieszkała moja mama z rodzicami i siostrą. Mama miała dobrą pamięć, potrafiła wymienić wszystkich właścicieli większych kamienic i teraz żałują, że mnie to wtedy nie interesowało. Dodam jeszcze, że ta kamienica na wprost Chwaliszewa była ostatnią kamienicą po prawej stronie, a pozostałe zachowały się do dziś.
Dalej po lewej stronie był kompleks domów robotniczych, ale te nie należały do prywatnych właścicieli.
http://poznajpoznan.eu/czartoria-5-zesp ... waliszewo/

Re: Poznań, ul. Kramarska 1, ul. Czartoria 2

17 lis 2016, 11:08

anna_dre napisał(a):Poszukuję zdjęć ulicy Kramarskiej w Poznaniu z okresu 1919-1945, a szczególnie kamienicy z numerem 1, jak również kamienicy z numerem 2 przy ulicy Czartoria.
maria203 napisał(a):Masz może wiedzę na temat kamienicy na ul. Czartoria? Moi dziadkowie mieli tam kamienicę , nie wiem po jakim numerem. Ta kamienica została zburzona.
Wydaje się że numeracja na ul. Czartoria (do 1919 Dammstrasse, potem Czartoryja) nie ulegała zmianie, nadal obowiązuje tam numeracja 'na około'.
Nazwiska właścicieli budynków były podawane w przedwojennych książkach adresowych miasta Poznania:
http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?pag ... 20Poznania

Dom pod numerem 1 został rozebrany po 1945 ze względu na zniszczenie w 100%.
(Raport o stratach wojennych Poznania 1939-1945, Poznań 2008, ISBN: 978-83-7503-039-6 )
Odpowiedz