Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Strzeln

12 sie 2009, 19:58

Ciocia opowiedziała mi, że rodzina wywodzi się z mojescowości Zofinowo k. Strzelna, ja wiem, że moi przodkowie wywodzą się ze wsi Młyny. Około 1850 roku w Młynach mieszkał Tomasz Lewandowicz, który był żonaty z Niemką - Justiną Breitenbach. Jej rodzice pochodzili podobno ze Strzelna, ale nie pasuje mi prawdopodobny rok ślubu jej rodziców do roku ślubu jej dzieci. W parafii ewangelickiej Strzelno występuje zapisek: Andreas Breitenbach (24) i Louise Benke (20) 1820, a jej dzieci brały ślub w latach 70-tych.
A czy znani mogą być też dzieci i rodzice Tomasza??

Re: Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Strzeln

13 sie 2009, 01:48

Rodzice Justyny to Piotr i Małgorzata Miller, a Tomasza - Andrzej i Wiktoria Zatorska, ślub brali w 1836 roku w kościele katolickim. Śluby rodzeństwa i śluby dzieci tej pary znajdziesz w Poznań Projekt (wejście ze strony głównej WTG)

Re: Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Strzeln

16 sie 2009, 16:01

Owe Zofinowo, to dzisiejsza Zofijówka, pod którą leży przysiółek Tomaszewo. Tam też po dzień dzisiejszy mieszkają państwo Lewandowicze i są ostatnim pokoleniem tej rodziny osiadłej w tym miejscu w czasach zaborów. W Strzelnie mieszka rodzina właścicieli Tomaszewa, ale o tym porozmawiać możemy na prywatnej linii. Mniemam, że kontakt z nimi wyjawi powiązanie tej linii rodowej z Pańską. Mają telefon, ewentualnie kontakt listowny, zapewne, można z nimi nawiązać.

Pozdrawiam!

Słowianin

Re: Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Strzeln

04 wrz 2009, 20:04

Piotr Breitenbach żonaty z Małgorzatą Muller /u umlaut/ zmarł 31 maja 1849 roku w Bławatach amtowskich w wieku 66 lat

Re: Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Strzeln

12 paź 2009, 20:00

Jan Lewandowicz, s. Tomasza i Justyny, ożenił się w 1888 z Julianną Łój. Ta wkrótce zmarła dając mu dwóch albo trzech synów, którzy polegi podczas Powstania Wielkopolskiego. Potem ożenił się z nieznaną mi z imienia Jaziecką.

Re: Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Strzeln

15 lis 2009, 21:43

Adam91 napisał(a):Jan Lewandowicz, s. Tomasza i Justyny, ożenił się w 1888 z Julianną Łój. Ta wkrótce zmarła dając mu dwóch albo trzech synów, którzy polegi podczas Powstania Wielkopolskiego. Potem ożenił się z nieznaną mi z imienia Jaziecką.

Liber Cop. par. Wójcin, ślub 16 Februarii 1898,
Joannes Lewandowicz (45) viduus ex Młyny paroch. Strzelno, rodz. Thomas Lewandowicz et Justina Breitenbach;
Stanislava Jasiecka (20) virgo ex Pomiany, rodz. Jacobus Jasiecki et Marianna Głowacka;

Re: Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Strzeln

19 lis 2009, 21:25

Jasieccy i Łojowie musieli się znać, bo na cmentarzu w Wójcinie jest grób: Antonina Jasiecka zd. Łój (1881-1971).

Re: Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Strzeln

06 cze 2010, 14:42

Tomasz Lewandowicz miał około 7 dzieci, w tym Dionizego. Jego potomkowie wpierw przenieśli się na Śląsk, a po drugiej wojnie światowej przenieśli się na północ Polski. Chętnie udzielę więcej informacji na maila.

Re: Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Strzeln

02 mar 2011, 19:52

Akt ślubu Jana Lewandowicza i Stanisławy Jasieckiej jest w AP Inowrocław w aktach USC Miradz-Ostrowo nr 4/1898, Jan urodził się w Strzelnie w czerwcu (Juni) 1852? (nie znam dobrze liczb po niemiecku) a mieszkał w Młynach, Stanisława urodziła się w maju 1879? (znów liczba ...) w Pomianach i tam mieszkała.

Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Strzeln

10 sty 2016, 11:30

Dzięki uprzejmości Marzenki (menka) i Mariana Przybylskiego (Słowianin) historia moich przodków jest znacznie lepiej przeze mnie poznana. Pan Przybylski w prywatnej wiadomości napisał mi: "Tomaszewo, Zofijówka, Laskowo, Wilamowo nie powstały w ramach uwłaszczenia. Powstały one z podziału i sprzedaży gruntów folwarku Naskrętne. Kupili je bogaci włościanie po 1836 roku, czyli po kasacie klasztoru sióstr norbertanek, po którym Prusacy mogli sprzedawać zawłaszczone wcześniej grunty klasztorne".
Jedna z tych części kupił Tomasz Lewandowicz. Jego przodkowie od conajmniej 1745 roku związani byli z Strzelnem. Prawdopodobnie każdy z nich także zajmował sie rolnictwem. Świadczy o tym akt zgonu, dziadka Tomasza, Jana Lewandowicza z 1 września 1783 roku, o którym zapisano, ze był "habitator agricola" -mieszkańcem chłopem.
Dzięki zleconej w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie kwarencie wiem, że przysiółek z którego pochodzili Lewandowiczowie najpierw przynależał do 1842 roku do Strzelna, by potem stać się Tomaszewem 1844 i 1848, Tomaszewem folwarkiem 1846, Lewandowem 1853-1855, 1859 i by po 1857 roku ponownie należeć do Strzelna.

Re: Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Str

10 sty 2016, 22:00

Mam pytanie,może dziwne, ale czy Lewandowiczowie mają coś wspólnego z Lewandowskimi?
Miałem dalekich przodków Lewandowskich ze Strzelna, a nazwa wsi Lewandowo może się kojarzyć i z Lewandowiczami i Lewandowskimi. Etymologicznie. Jakiś przodek pisał mi się też Lewendowski.
Lewandowicz jest jakby formą wschodnią pochodzenia nazwiska od wsi albo przodka, jak np.Mickiewicz itp. Ciekawy jestem odzewu.
Pozdrawiam Wszystkich.
Jacek"gerszewski"

Re: Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Str

11 sty 2016, 05:10

W ksiegach metrykalnych parafii Strzelno Lewandowiczowie zawsze byli pisani w ten sposob. W latach pozniejszych byla to duza rodzina. Takze, Lewandowiczowie nie maja duzo wspolnego z Lewandowskimi.
Lewandowo/Tomaszewo wzielo swoja nazwe od nazwiska/imienia, w tym przypadku pierwszego wlasciciela Tomasza Lewandowicza. Dzisiejsze Tomaszewo to jak pisal Slowianin powyzej jedno gospodarstwo, obecnie prawdopodobnie wchodzace w sklad innej miejscowosci.

Re: Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Str

13 sty 2016, 21:00

Dziękuję uprzejmie za odpowiedź.
Przynajmniej coś się wyjaśniło.

Re: Poszukuję informacji o rodzinie Lewandowicz z okolic Str

16 sty 2016, 22:59

Obecnie Tomaszewo jest czescia wsi Strzelno Klasztorne (razem z Laskowem i Wybudowane Strzelenskie). Wies nalezy do solectwa Łąkie.
Link: http://www.stat.gov.pl/broker/access/de ... nTree.jspa
Odpowiedz