Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Jak Gloff alias Glow zmianił sie na Głów

19 paź 2017, 21:15

Poszukuję informacji o rodzine Gloff alias Glow. Zamieszkiwali w Potulicach i Żelicach koło WAgrowca!

Re: Jak Gloff alias Glow zmianił sie na Głów

19 paź 2017, 21:34

Mieszkam w Wągrowcu. Znam rodzinę Zbigniewa Głów, jego synowie to Jacek i Tomasz. Rodzeństwo Zbigniewa - Ewa i Michał. Imienia ojca Zbigniewa nie pamiętam (ale to jest proste żeby sprawdzić), natomiast jego brat to Wincenty Głów i już jestem w okolicach 1900 roku. A tak naprawdę, jakie dane Pan potrzebuje? Może będę mogła pomóc. Pozdrawiam

Re: Jak Gloff alias Glow zmianił sie na Głów

20 paź 2017, 09:55

Miło mi!
Z Panem Zbigniewem rozmawiałem przez telefon za jego życia, a z Jackiem ( fotografem ) i jego bratem spotkałem się w Wągrowcu. To nie wszyscy z pod tego nazwiska mieszkańcy Wągrowca. Mam informacje o linii Ludwika Głów i KatarzynY Jańczewskiej bo to moi pradziadkowie! Ślub "wzięli" w 1860 roku. Do dnia dzisiejszego nie znalazłem powiązań rodzinnych z rodziną Zbigniewa!
Nazwisko jest dziwne, z punktu języka polskiego więc w dokumentach mozna trafić różne wersje recznego zapisu. Jeżeli nałozyc na to gotycką, podwójną kaligrafię pole interpretacji jest ogromne!
Mieszkanka Poznania podrzuciła mi wyniki swoich poszukowań, które zaprowadziły mnie do Potulic i Żelic, ale w Świadectwie Ślubu, przodek tej pani figuruje jako Fryderyk Auguist GLOFF alias GLOW. Dokument jest wypełniony tak zwanych handszriftem z wymienionymi dwoma kaligrafiami. Nad literką "o" w słowie Glow jest kreska ale czy to może być początkiem "ó" w nazwisku Głów. Może ale nie musi. Z dokumentu z roku 1882 wyczytałem, że rodzinnym zajęciem tej rodziny była hodowla owiec. Zamieszkiwali w Potulicach, Żelicach i Michałkowicach. Potomkiem wymienionego Fryderyka Augusta i Wiktorii Urban ( z Wiatrowa ) jest na przkład Franciszek Głów, ( syn Szczepana Głów syna Fryderyka i Wiktorii ) fryzjer z Rogoźna, rocznik 1931. Poznałem niedawno pana Franciszka, jego syna Mariusza z córkami oraz Januarego Głów mieszkanca Poznania.
Podsumowując, interesują mnie modyfikacje nazwiska pomiedzy 1800 a 1900.
Mam też zamiar rozwiazać zagadki z mojej linii bo mój dziadek Józef, rocznik 1870 pierwszy raz ożenił sie z Józefą Malingowską, lub Malengowską w roku 1896 a około 1915 miał już inną żonę, Helene Kobielską. Zapewne wojenne zamieszanie przyczyniło się do tego, że w kartotekach miasta Poznania. Marian Głów ( rocznik 1915 ) jest zapisany raz jako syn Józefa i Józefy a drugi raz jako syn Józefa i Heleny.
Jeżeli Pani informacje przybliżą mmnie do rozwiązania tych zagadek to bedzi mi miło współpracować!
Pozdrawiam!
Jacek Kajetan Głów

Re: Jak Gloff alias Glow zmianił sie na Głów

20 paź 2017, 16:10

Szukając "swoich" przeszukałam wszystkie "listy dusz" i prawdą jest, że dość często właśnie w tych wioskach spotkałam się z nazwiskiem Głów. Jacek Głów wspominał o Pana poszukiwaniach. Jeżeli trafię jeszcze na jakiś wpis z pewnością napiszę do Pana. Pozdrawiam

Re: Jak Gloff alias Glow zmianił sie na Głów

20 paź 2017, 17:06

nie wiem czy znany akt, może się przyda.
USC Wągrowiec, akt ślubu nr 48 z roku 1885:
Michael Głów i Stanisława Bejm.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=37947

Pozdrawiam
Marianna

Re: Jak Gloff alias Glow zmianił sie na Głów

20 paź 2017, 18:19

Jak już napisałem, miło mi będzie współpracować, a Michał Głów to wujek mojego Taty!
Pozdrawiam!
Jacek Kajetan Głów

Re: Jak Gloff alias Glow zmianił sie na Głów

13 maja 2020, 17:56

Miło mi, wyszukiwarka przypomniała mi o korespondencji na WTG.
A mam ciekawą wiadomość, gdy z moim kuzyno kuzynem siedliśmy do komputerów i zaczęliśmy rozmawiać face to face, powiedział, że nazwiska Gloff i Glow, Niemiec mógł wymawiać tak, że Polak usłyszałby Głów. Urodził się i wychował w Niemczech i do tego pracował jako nauczyciel. To wnuk brata mojego dziadka, który po Pierwszej Wojnie zamieszkał w Niemczech, ożenił się, miał fryzjerstwo do czasu amerykańskich bombardowań Hamburga. Po zniszczeniu jego warsztatu pracy przekwalifikował się na kwiaciarza i kontynuował działalność swoich teściów. Jak do tej pory trafiłem najstarszego Martina Gloff, urodzonego w 1757 roku, ale nie udało mi się połączyć z przodkami Fryderyka Augusta.
Wygląda na to, że nazwiska moich rodziców pochodzą fonetycznych modyfikacji częstych gdy na jednym obszarze mieszkają blisko siebie przedstawiciele różnych narodowości.
Odpowiedz