Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Z Żelazowej Woli na Kujawy

01 wrz 2009, 14:21

Stara legenda rodzinna opowiada, że przed wieloma latami, któryś pradziad z powodu zaboru rosyjskiego uciekł z Żelazowej Woli na Kujawy, by uniknąć wezwania do wojska na 25 lat. Podobno mieli w posiadaniu ok. 600 mórg (150 ha). Najstarszym znanym mi przedstawicielem rodu jest Jan Żelazny (ur. 1855 zm. 1944 w Broniszewie), który wziął ślub z Julianną Mikołajczak (ur. 1860 zm. 1929 w Rzepowie) w 1880 roku w Parafii śś. Piotra i Pawła w Kruszwicy. Czy ktoś zna może wcześniejsze dzieje tej rodziny?

Re: Z Żelazowej Woli na Kujawy

20 maja 2010, 22:27

Podobno w 1471 roku najwcześniejszym znanym przodkiem owej rodziny był rycerz Jan Żelazo herbu Prawdzic, czy można to jakoś sprawdzić?

Re: Z Żelazowej Woli na Kujawy

21 maja 2010, 14:18

Adamie - w zalaczeniu Dzienniki Urzedowe Gubernii Lubelskiej z lat 1844, 1843. Przegladajac je znalazlam kopalnie informacji.
Sa tam spisy tych, ktorzy nie stawili sie do poboru, uciekinierow, podane imiona, nazwiska, wiek, miejsce urodzenia i inne dane. Moze znajdziesz swojego przodka ?
Sa tam takze poszukiwani za przestepstwa oraz roznego rodzaju regulacje na terenie guberni jak np. o zakazie uzywania malych dzieci do wypasu krow bo wilki zjadaja dzieci.
Sa tam takze osoby z kaliskiego i innych okolic.
Te Dzienniki sa naprawde fantastyczne :!:
Powodzenia.
http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doc ... 8&dirids=1
w nastepnym linku zmien tylko liczbe na 219.

Re: Z Żelazowej Woli na Kujawy

04 sty 2015, 21:40

Witam Adamie.
Myślę , że nadal zajmujesz się losami Twojej rodziny. Twoja prababcie urodziła się 25 marca 1860 roku w Rzepowie ( Frydrychowo ) i zmarła 06 marca 1929 roku również w Rzepowie. Jej rodzice to Stanisław Mikołajczak i Rozalia Kazmierczak . Moja rodzina też pochodzi z Frydrychowa - Rzepowa . To rodzina Gotówków . 18 maja 1867 roku rodzi się Julianna Gotówka , której ojcem chrzestnym jest Petrus Mikołajczak . Może to ktoś z Twoich przodków?
Pozdrawiam Agnieszka

Re: Z Żelazowej Woli na Kujawy

09 mar 2015, 13:59

Witam ponownie,
W sprawie Twoich przodków udało mi się ustalić , z pomocą koleżanki Magdy,
że Twój dziadek Jan Żelazny urodzony 06 czerwca 1855 roku w Rąbinie
zmarł ( najprawdopodobniej podczas wysiedlenia przez okupantów ) w miejscowości
Wójcinek 04 stycznia 1941 roku . Jego rodzice to pochodzący z Rąbina : Józef Żelazny żonaty
z Julianną Ciesielską . Ślub w 1835 roku : On 33 lata , Ona 17 lat ( Poznań Projekt ).
Może nasze dane pomogą Ci w dalszych poszukiwaniach . Powodzenia
Agnieszka

Re: Z Żelazowej Woli na Kujawy

28 sie 2015, 21:48

Dzieki informacjom, ktore udzielila mi Agnieszka w inowroclawskich ksiegach metrykalnych znalazlem nastepnujace dane:

1. 22 listopada 1835 roku slub wzieli Józef Żelazny i Julianna Ciesielska z Jacewa.

2. Józef Joachim Żelazny urodzil sie 25 marca 1803 roku w Rąbinie jako syn Jana i Magdaleny Żelaznych

3. Julianna Ciesielska urodzila sie 03 stycznia 1819 roku w Jacewie, jako corka Jana i Salomei Ciesielskich.

4. 17 lipca 1815 roku slub wzial Jan Ciesielski i Salomea Perlińska, wdowa z Jacewa.

5. 13 pazdziernika 1783 roku slub wzieli Jan Żelazny z Batkowa, pasterz i Magdalena Kopczyńska z Rombina.

6. Salomea Katarzyna Korniewiczówna (przyszla zona Jana Ciesielskiego) urodzila sie 20 listopada 1775 roku w Jacewie jako corka Andrzeja i Katarzyny (Dzikowskiej?) Korniewiczow

Re: Z Żelazowej Woli na Kujawy

31 sie 2015, 17:51

Katarzyna Korniewicz zmarla w Popowicach 22 listopada 1779 roku.

Jej rodzina musiala miedzy 1775-1779 rokiem przeprowadzic sie z Jacewa do Popowic, poniewaz tam w 1779 urodzil im sie syn Jozef.
Wdowiec po Katarzynie, Andrzej wyprowadza sie potem do Batkowa, tam w 1780 roku umiera jego syn Jozef, a nastepnie 20 lutego 1782 roku umiera Franciszek Korniewicz (mozliwe, ze byl on ojcem lub bratem Andrzeja).
Inny Korniewicz, Jakub zmarl 5 sierpnia 1776 roku w Komaszycach. Niestety, nigdy nie dowien sie, czy byla to jakas blizsza lub dalsza rodzina mojego przodka. W aktach mozna odnalezc takze rodziny Gorniewiczow.

Jesli wspomniana Katarzyna urodzila sie w domu Dzikiewiczow, to 31 marca 1763 roku w wieku 80 lat zmarla wdowa Apolonia Dzikiewiczowa (mysle, ze je babcia lub matka).
Odpowiedz