Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Księgi parafialne w Kaliszu

01 wrz 2009, 20:58

Witam serdecznie,
potrzebuję dotrzeć do księgi parafialnej (urodzeń) z Kalisza z 1913 roku. Nigdy w tym mieście nie byłem i stąd moje pytanie - które kaliskie parafie są najstarsze? tzn. w których mógłbym dotrzeć do danych z 1913 roku i ewentualnie starszych?

Re: Księgi parafialne w Kaliszu

02 wrz 2009, 08:05

Witaj Marcinie na naszym forum :)
Twoje pytanie świadczy o tym, że dopiero zaczynasz swoje poszukiwania więc na początek radziłabym zapoznać się z podstawowymi informacjami dla początkujących genealogów w tym wątku.
Jeśli chodzi o Kalisz, to tu masz wykaz kaliskich parafii łącznie z informacjami kiedy zostały erygowane. Skoro jednak swoje poszukiwania chcesz zacząć od 1913 r. to radziłabym zajrzeć do USC w Kaliszu, gdzie te dokumenty jeszcze są. Wcześniejszych radziłabym szukać w odpowiednich archiwach, to zawsze mniej kłopotliwe niż bieganie po parafiach. Poniżej zamieszczam link do wykazu z bazy PRADZIAD, który uwzględnia metrykalne zasoby archiwalne dla Kalisza, z miejscem ich przechowywania i dostępnością.
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... rch=szukaj

Re: Księgi parafialne w Kaliszu

11 wrz 2009, 20:29

Dziękuję za pomoc.
W sumie w kręgu moich zainteresowań byłyby tylko 4 parafie kaliskie, ale rzeczywiście najpierw spróbuję w USC. Chociaż muszę przyznać, że moje dotychczasowe doświadczenia z urzędami nie są zbyt zachęcające ("bez metryk itp. nawet nie podchodź").

Re: Księgi parafialne w Kaliszu

12 wrz 2009, 21:27

Witaj Marcinie!
Otóż z Kaliszem sprawa wygląda tak: najstarsze parafie to parafia św. Józefa (bazylika) i parafia św. Mikołaja (katedra). W jednej i drugiej parafii są księgi z tego okresu i z tego co się orientuję można je przejrzeć. Dość starą parafią jest też parafia Dobrzec, jednak Dobrzec jest dzielnicą Kalisza, która została włączona do miasta.

Re: Księgi parafialne w Kaliszu

19 kwi 2010, 18:15

Witam, pozwolę sobie odświeżyć wątek ponieważ pojawiły się problemy ze znalezieniem aktu urodzenia, o który pytałem we wrześniu.

We wszystkich dokumentach dziadka, które posiadam jako data i miejsce urodzenia widnieje "10.05.1913, Kalisz". Niestety w księgach USC w Kaliszu z lat 1913-20 nie ma takiej osoby (!). Ta informacja w zasadzie uniemożliwia część poszukiwań, ponieważ dziadek nie miał rodzeństwa. Przed wojną mieszkał w Słupcy i dojeżdżał do liceum we Wrześni, niestety w tych miejscach nie ma żadnej informacji, która skorygowałaby powyższą. Udało mi się odnaleźć komplet informacji o jego matce (tzn. mojej prababci), lecz nie mam nic o ojcu, wiem tylko, że pracował na kolei - może to jest jakiś trop? Proszę o poradę i z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

pozdrawiam
Marcin
Odpowiedz