Witaj!
Temat, który poruszyłeś, jest ciekawy, jednakże z powodu braku materiału kartograficznego z epoki, bardzo trudno jest coś konkretnego powiedzieć i wiele faktów należy brać na domysł.
Pierwszą mapą kartograficzną, która pokazuje w miarę szczegółowo (jednak nie bez błędów) nasz region, to
Palatinatus Posnaniensis In Maiori Polonia Primarii Nova Delineatio z 1645 r. Przez wiele lat była to jedyna mapa dla województwa poznańskiego i fragmentu województwa kaliskiego w I Rzeczypospolitej. Niestety nie zaznaczono na niej traktów... Zmianę przyniosły dopiero pruskie mapy z XVIII w. O tym, jakie mapy w tym okresie powstały, można przeczytać w tym artykule:
https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/10839/1/Medynska-Gulij_Lorek.pdfMinusem jest to, że wszystkie te mapy (poza ostatnią, Gilly'ego z lat 1802-1803) nie są dostępne on-line i znajdują się w Dziale Kartograficznym Biblioteki Państwowej w Berlinie.
Na wspomnianej mapie Gilly'ego z początku XIX w. znaleźć można dwa trakty wychodzące ze Środy w kierunku Kostrzyna. Pierwszy z nich pokrywa się praktycznie w całości z obecną główną drogą Środa-Kostrzyn. Drugi natomiast na początku biegnie równolegle z prawej strony (zaczyna się on, odnosząc do współczesnych realiów, od ul. Za Strzelnicą w Środzie), dochodząc do miejscowości Babin, gdzie następnie skręca w lewo, przecinając pierwszy trakt, by następnie obok Podgaju, przez las i Zmysłowo biegł przez Markowice do Kleszczewa, dochodząc do traktu Kostrzyn-Kórnik, który istotnie biegnie przez dzisiejsze Wróblewo. Niestety droga między Kleszczewem a Czerlejnem, o której wspomniałeś, jest zaznaczona jako droga o mniejszym znaczeniu.
http://maps.mapywig.org/m/German_maps/series/150K_Gilly_SKvSudpreussen/Gilly_Spezialkarte_von_Suedpreussen_150k_BCUL_05_B2.jpgByć może ten drugi trakt, który został uwzględniony przez Gilly'ego, jest faktycznie jakąś pozostałością po starym trakcie, sięgającym jeszcze czasów jagiellońskich... Niestety stuprocentowej odpowiedzi nie udzielę, ponieważ jak powiedziałem, nie ma dostatecznych źródeł z epoki.