Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
02 paź 2009, 21:52
Poszukuję miejsca pochówku solisty Teatru Wielkiego w Poznaniu o dość charakterystycznym nazwisku Hugo Zathey. Zmarł w Poznaniu w 1951 roku. Wyszukiwarka grobów na poznańskich cmentarzach nie pomogła mi - może ktoś z Was?
06 paź 2009, 19:38
Hugo Zathey urodził się w 10.01.1880 roku w Krakowie jako syn Hugo (seniora) doktora filozofii i Marii Ambros de Rechtenberg, 20.04.1907 poślubił Franciszkę Zaborską, która zmarła 26.09.1946
(być może leżą w jednym grobie).
07 lis 2016, 16:47
Z relacji osoby poszukującej też tego grobu - Hugo Zathey zmarł 22 stycznia 1951 r. i został pochowany na cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu (wg danych z nekrologu). Nie udało się jednak znaleźć tego grobu i nie można wkluczyć, iż uległ on zniszczeniu. Może w księgach cmentarnych jest jakiś ślad?
----------
Pozdrawiam, Zbigniew
07 mar 2017, 12:32
Administracja Zabytkowego Cmentarza Parafialnego na Jeżycach informuje, że śp. Hugo Zathey jest pochowany na tutejszym cmentarzu według naszych informacji, po prawej stronie cmentarza w rzędzie 68 miejsce 6. Niestety jest to tylko informacja z księgi miejsca tzn. imię nazwisko zostało spisane z tablicy istniejącej na grobie (prawdopodobnie w 1995 r.) Niestety wpis w księdze osób pochowanych jest nieczytelny i nie możemy tego w żaden inny sposób potwierdzić. Administracja nie posiadała informacji o tym, że był to profesor szkoły muzycznej, grób nie był opłacany i w 2010 r. został ponownie wykorzystany do nowego pochówku. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny 61-847-59-40
07 mar 2017, 12:54
Bardzo dziękuję za informacje o miejscu pochówku. Jak się domyślam tablica, z której spisywano dane o Hugo Zatheyu też już nie istnieje. A czy w "księdze miejsca" zachowały się wpisy o innych osobach pochowanych w tym grobie?
07 mar 2017, 13:14
W księdze miejsca jest tylko informacja o śp. Hugo, nie mamy informacji o innych osobach tam pochowanych oczywiście oprócz osoby, która została pochowana na tym miejscu w roku 2010. Tablicy też już nie ma .. szczątki śp. Hugo są nadal w tym samym miejscu
07 mar 2017, 13:47
Raz jeszcze dziękuję za udzielone informacje, które wyjaśniają kilka wątków.
07 mar 2017, 13:52
Proszę bardzo
08 mar 2017, 09:05
Dziwi mnie bardzo, ze na cmantarzu zabytkowym dochodzi do likwidacji grobu/tablicy i uzycia grobu do nastepnego pochowku. Chyba jednak nie rozumiem panujacych tutaj regulaminow i zwyczaji. Przeczytalam na internecie,ze:
.......
5.Niezależnie od powyższych przepisów jest wzbronione użycie do ponownego pochowania grobów, mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną.
Mialam przyjemnosc ogladania/wejrzenia do kilku ksiag cmentarnych /nie z Jezyc/ i wpisy byly bardzo staranne, ksiegi prowadzone nalezycie, nie zniszczone, papier grubszy niz zwykle. Ciekawe, ze grob ocalal do 2010 roku. Czy nieoplacenie prolongaty bylo automatycznie zezwoleniem na nowy pochowek ? Czy zarzad cmentarza, kazdego zabytkowego cmentarza nie powinien najpierw dochodzic skrupulatnie kim byla dana osoba tam pochowana ?
Przepraszam za te pytanie ale dla mnie slowo "zabytkowy" to nienaruszalny..... choc widac ze wielu sie z tym nie liczy chocby rozebranie zabytkowego mlyna.
Prosze osobe obeznana o wyjasnienia. Dziekuje.
08 mar 2017, 10:08
Hania napisał(a):Czy nieoplacenie prolongaty bylo automatycznie zezwoleniem na nowy pochowek ?
Tak się składa, że na Cmentarzu na Nowinie - zwanym także na Ogrodach - mam groby Dziadków i Pradziadków. Zarząd Cmentarza przeznacza do powtórnego pochówku groby nieopłacone przez co najmniej 20 lat. Inna sprawa to zezwolenie na stawianie nagrobków-bohomazów, skutecznie niszczących niepowtarzalny klimat tego - bądź co bądź - zabytkowego cmentarza.
08 mar 2017, 14:22
Zgodnie z ustawą " o cmentarzach i chowaniu zmarłych" grób nieopłacony można wykorzystać do ponownego chowania, chyba, że jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie i uiści opłatę. Nie ma żadnego okresu "czekania". Jeśli od ostatniego pogrzebu minęło 20 lat grób można wykorzystać od razu. Jako administracja jednak staramy się zawsze nawiązać kontakt z rodziną jeśli mamy jakiekolwiek dane. Dzwonimy i wysyłamy pismo z prośbą o kontakt z biurem. Grób śp. Hugo był opłacony do 1971 r. tj. 20 lat od daty pogrzebu. W dalszych latach nie ma żadnej informacji o opłatach. Od 1995 r. nikt nie zgłosił się do biura cmentarza w celu wniesienia opłat, ani też żadna osoba nie zgłosiła się w celu przekazania informacji o zasługach śp. Hugo. Jeżeli posiadamy jakąkolwiek wiedzę, że może to być grób historyczny to w żadnym przypadku nie wykorzystujemy miejsca.
08 mar 2017, 15:43
Ewelino,
Czy Biura Cmentarzy udzielają informacji kto opłaca dany grób ? Pytam bo zalezymi na kontakcie z osobami opłacającymi groby moich - dość odległych - krewnych.
p.s. dziękuję za przypomnienie o prolongacie grobu
08 mar 2017, 16:15
Wracam do mojego poprzedniego postu, otoz cmentarz Jezycki jest zabytkowy a wiec obowiazuja tutaj napewno inne przepisy niz na cmentarzach niezabytkowych. Tak przynajmniej ja to rozumiem bo jaki bylby cel objecia ochrona takiego cmentarza i nadanie mu statusu: zabytkowy ? Prosze o wyjasnienie jakimi przepisami kieruje sie zarzad cmentarza ?
Czy status cmentarz zabytkowy do czegos zobowiazuje czy jest to tylko wyraz bez pokrycia ?
Prosze sie nie dziwic chce poznac fakty "od kuchni" i zrozumiec o co to wlasciwie chodzi. Skoro grob przetrwal nieoplacony od 1971 do 2010 roku a wiec byl ku temu jakis powod prawda ?
Czy inne groby ze wzgledu na osobe tam pochowana/czy stary nagrobek beda likwidowane bo nikt ich nie oplacil ? Chyba nie o to chodzi, w bardzo wielu przypadkach rodziny, krewni dawno juz wymarli wiec nie rozumiem czego oczekuje zarzad cmentarza ? Zabytkowy to zabytkowy, nie powinno sie ingerowac w likwidacje/usuniecie nagrobka i chowanie innej osoba na tym samym miejscu.
Prosze o wyjasnienie. Dziekuje.
08 mar 2017, 16:56
Mam nadzieję, że to odpowie na większość pytań:
http://szlakami.pl/cmentarz-zabytkowy-na-nowinie/Pozdrawiam
Jarek
08 mar 2017, 17:01
Dla uzupełnienia tematu. Tylko część nagrobków , płyt nagrobnych jest wpisana do "Rejestru zabytków"(ok 300) I tu pojawia się problem. Na wykorzystanie "miejsca nieopłaconego" na którym jest nagrobek wpisany do rejestru musi być zgoda konserwatora zabytków na jego nowa lokalizację zazwyczaj do Lapidarium. Czy tak się dzieje ?. Nie chcę dolewać oliwy do ognia i przemilczę ten problem. Zarządca cmentarza jest osobą przychylną . Zdarza sie , ze opiekun grobu wyraża zgodę na kontakt z nim i poda swój nr telefonu lub adres poprzez prac. administracji. Nie można zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie danych osobowych podawać "namiarów" na opiekuna/ów.
Pozdrawiam
krysia
08 mar 2017, 17:11
biuro cmentarza może pomóc w nawiązaniu kontaktu
09 mar 2017, 16:12
Dziekuje Jarku za link oraz Krysi, Ewelinie i Pawlowi za info.
Krysiu nie widze nigdzie "ognia" w tym co pisze, ja poprostu pytam, a jesli uwazasz,
ze jest problem to powinnas napisac a nie przemilczac.
Te zabytkowe cmentarze to tez spuscizna naszego narodu i kazdy ma prawo pytac oraz interesowac sie/mowic na glos......takze o tym co zle.
Powered by phpBB © phpBB Group.
phpBB Mobile / SEO by Artodia.