Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

14 paź 2009, 20:00

Witam!

Poszukuję jakichkolwiek informacji nt. mojego pradziadka Franciszka Maryańskiego i jego przodków.
Jego historia w mojej rodzinie jest bardzo tajemnicza. Nie ma go na zdjęciach, podobno wyjechał do Ameryki, gdzie słuch po nim zaginął.

Ożenił się z Petronelą Żółć prawdopodobnie w okolicach 1895-1900 roku. Ich pierwsze dziecko (zmarłe wkrótce po porodzie) Stanisław Maryański urodził się w 1900 r. Prababcia Petronela pochodziła z Galęzewa.
W 1914 r. prababcia wyszła kolejny raz za mąż, więc z całą pewnością już wówczas Franciszka przy niej nie było.

Nie zdołałem znaleźć aktu małżeństwa Franciszka z Petonelą w internecie. Żyję w Rybniku, więc do Poznania mam trochę daleko na poszukiwania. Na odległość udało mi się jedynie zdobyć z Archiwum Poznańskiego informacje o dzieciach prababci Petroneli (karty meldunkowe) i jak na złość nic się nie dowiedziałem o Franciszku.

Chciałbym zdobyć jakiekolwiek informacje - a najbardziej czyim synem był Franciszek. W okolicach Poznania znalazłem w Poznań Project mnóstwo małżeństw pod nazwiskiem Maryański, jednak żadnej wskazówki co do mojego pradziadka.

Na stronach Ellis Island i Ancestry.com znalazlem kilku Franciszków Maryańskich, którzy w różnych latach (pasujących rocznikowo) przybywali do USA. Ale też bez konkretów.

Proszę o pomoc i serdecznie z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam
Zbyszek

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

14 paź 2009, 21:20

Witam !

Czy chodzi o Gałęzewo / Gałęzewice w pow. wrzesińskim? Nazwa tej miejscowości była różnie zapisywana.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

15 paź 2009, 06:43

Witam!

Szczerze mówiąc trudno mi coś na ten temat powiedzieć. Skąd prababcia pochodzi dowiedziałem się kilka tygodni temu z dokumentów zdobytych z Archiwum Poznańskiego. Jest tam zapis, że Petronela pochodzi z Galęzewa. Wydaje mi się, że to musi być Galęzewo k. Żnina, gdyż w późniejszych czasach Żnin przewijał się w historii mojej rodziny. Mogę wkleić gdzieś tutaj fragment dokumentu z odręcznym zapisem nazwy tej miejscowości. Może ją źle odczytałem?
Z archiwalnych dokumentów mam też imiona rodziców Petroneli, a na Poznań Project z kolei odnalazłem dzięki temu akt ich ślubu i imiona ich rodziców. Także po linii prababci poszedłem dwa pokolenia wstecz, a o pradziadku Franciszku ciągle nic nie wiem...

Pozdrawiam

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

15 paź 2009, 14:50

Całkiem możliwe, że to jest inne Gałęzewo. Miejscowości o tych samych nazwach może być wiele.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

15 paź 2009, 18:49

Witam!

Oto fragment dokumentu dotyczącego Petroneli Maryańskiej zd. Żółć (tu zniemczone Schulz).
Widac napis Galęzewo i poniżej Żnin. Pomyłki więc chyba nie ma...
http://zbyhu1.republika.pl/petronela.jpg

Na Ellis Island znalazłem dosyć ciekawą zależność między trzema osobami.
Mianowicie niejaki Ludwik Maryański lat 48 - w 1901 roku przybywa do USA. Razem z nim (jak się domyślam) podróżuje niejaki Walenty Kutas - obydwoje podali jednakowe miejsce ostatniego (jak sądzę) meldunku - Rukowine (pewnie błędnie zapisane / odczytane, bo nigdzie takiej miejscowości nie znalazłem i trudno coś dopasować).
Trzy lata później kolejny raz Ludwik Maryański (podany wiek 50 lat) przybywa do USA - ponownie podróżuje z nim p. Walenty Kutas oraz dodatkowo - Franciszek Maryański lat 25. Wszyscy trzej panowie znowu podali tę samą miejscowość ostatniego meldunku, z niewielkimi literowymi różnicami - tym razem jest to Nisco lub Fisko (kolejny raz trudno domyślić się o jaką miejscowość może chodzić).
Różnica wieku i wspólne nazwisko sugerują, że Ludwik był ojcem Franciszka. Domyślam się, że Ludwik po trzech latach pracy w USA wrócił do Polski po syna Franciszka i z nim kolejny raz popłynął do Stanów.

Ciekawe czy to historia mojego pradziadka...

Jak sądzicie, gdzie najlepiej rozpocząć poszukiwania aktu ślubu Petroneli z Franciszkiem? Genealogia jest mi dosyc obca, więc każda wskazówka byłaby mile widziana...

Pozdrawiam
Zbyszek
Ostatnio edytowano 15 paź 2009, 18:51 przez zbyhu, łącznie edytowano 1 raz

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

15 paź 2009, 22:12

W 1901 Ludwik Maryański i Walenty Kutas z Galicji!!! (Last Residence: Bukowina, a nie Rukowina!) jechali do Józefa Zielny? do Seranton, który dla Maryańskiego był szwagrem a dla Kutasa kuzynem. W 1901 podróż między Galicją a Prusami (Żninem) wymagała paszportów, więc czy to mógłby być Twój przodek?
Zwróć uwagę, że w 1909 r do Walentego Kutasa do Seranton jechał Antoni Maryanski lat 26 (ur w Starowicz) z Austrii, Bukowina, syn Ludwika Maryanskiego.
Listy okrętowej Franciszka niestety nie odszukałam, bo otwiera się lista całkiem innego okrętu, ale Nisko też sugeruje raczej Galicję.

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

16 paź 2009, 06:57

Witam!

Bardzo cenne informacje :). Dziękuję!
A jeśli wolno spytać, skąd masz taką wiedzę?

Faktycznie, teraz wszystko się zgadza. Bukowina i Nisko - obie miejscowości leżą w Galicji... Czyli geograficznie trochę daleko od Żnina czy Poznania (gdzie była zameldowana Petronela Maryańska), co zmniejszałoby szanse, że ten Franciszek to mój pradziadek...

Czy ktos z tutaj obecnych ma wykupiony dostep do zasobow Ancestry.com ?
W wyszukiwarce na tej stronie w "Immigration & Emigration" znalazłem przynajmniej czterech Maryańskich, którzy mogliby być moim pradziadkiem. Dwóch Franciszków, jeden Franc i jeden Franz. Do bardziej precyzyjnych informacji nie mam jednak dostępu...

I ciągle pozostaje otwarta kwestia - gdzie szukać aktu małżeństwa Franciszka z Petronelą?

Pozdrawiam

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

16 paź 2009, 17:55

Listy okrętowe są dostępne w internecie na stronie Ellis Island: http://www.ellisisland.org. W oknie, które się otworzy, poszukaj "Passenger's Last Name" , wpisz nazwisko i kliknij START SEARCH. Dla nazwiska Marianski jest 16 wyników, dla Maryanski - 17.

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

16 paź 2009, 21:02

Witam!

Tak, do list pasażerów dotarłem, ale nie sądziłem, że można z nich wywnioskować kto jest czyim synem, szwagrem, czy kuzynem...

Mam kolejnego kandydata na pradziadka.
Odnalazłem go na tej stronie:
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra

Po wpisaniu nazwiska Maryański ukazało mi się kilka numerów "Kuryera dla wszystkich".
Numer z 1 marca 1915 roku zawiera taki artykuł:
Obrazek

Obrodziło tych Franciszków Maryańskich w początkach XX wieku :).
Jutro jadę do Poznania do rodziny. Może się czegoś dowiem...

Pozdrawiam

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

07 lip 2011, 09:01

Witam ponownie po długiej przerwie!

Moje poszukiwania dalej trwają, w dalszym ciągu bezowocnie.
W chwili obecnej jestem pod Gnieznem i wczoraj odwiedziłem rodzinne strony mojej prababci Petroneli zd. Żółć. Podpytywałem się w Gałęzewie starszych ludzi, czy czegoś o rodzinie Żółciów nie słyszeli, ale niestety nikt już nic nie pamięta. Na cmentarzu w Lubczu też nic nie znalazłem.

W każdym razie co zdołałem ustalić przez ostatnie dwa lata:
Parafią miejscowości Gałęzewo jest Lubcz. Dokumenty dotyczące małżeństw z tamtego okresu już są w archiwum. Idąc tropem, że związki małżeńskie zawierane są tradycyjnie w parafii panny młodej, ściągnąłem od Mormonów mikrofilm parafii Lubcz (i na wszelki wypadek parafii Rogowo) i tam szukałem wpisu o ślubie prababci Petroneli z Franciszkiem Maryańskim. Nic niestety nie znalazłem...

Natomiast wczoraj w Gałęzewie dowiedziałem się, że pobliska wioska Szelejewo należy do innej parafii - parafii Gąsawa. Byłem tam, ładny stary drewniany kościółek.
W zapiskach rodzinnych mam wzmiankę, że Petronela urodziła się właśnie w Szelejewie, mimo, że we wszystkich aktach jest wpis "Gałęzewo". Pomyślałem że może warto pójść tym tropem i przejrzeć akta tej parafii.
Ponadto mam wzmiankę, że prababcia mogła się przeprowadzić ok. 1890 r. do wsi Wieniec, która już może należeć do parafii Palędzie Kościelne lub Niestronno.

Ale zanim będę się bawił w ściąganie mikrofilmów od Mormonów, pomyślałem, że może warto zapytać na forum, czy może ktoś nie przeglądał lub nie ma w planie przeglądać akt z tych parafii (Niestronno, Palędzie Kościelne, Gąsawa)?

Lub może będzie ktoś indeksował do Poznań Project te parafie? Ostatnio lata projektu się poszerzyły o te, mnie interesujące (~1892-1899)...

Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc, czy wskazówki.

Pozdrawiam
Zbyszek

PS
Mam też bardzo mało wiarygodną informację, że prababcia Petronela wyszła za mąż w Puławach w 1896 r, gdzie wyjechać miała ok. 1890 r. Ale to jest inny zabór, więc nie wiem, czy traktować to poważnie.

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

07 lip 2011, 10:33

http://powstanie.dysank.pl/index.php?op ... &Itemid=66
dotyczy Marcina Maryańskiego z Miłosławia
Michał

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

13 gru 2011, 15:13

Witam
Dwa akty z parafii w Buku, może się przydadzą.
Pozdrawiam Marianna.

parafia Buk
1854
Marianna Maryańska, akt nr 129
http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/6. ... Po-RQLyeKA
1836
Franciscus Maryański, akt nr 36
http://szukajwarchiwach.pl/53/3253/0/6. ... NqQlYqjaFQ

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

17 gru 2011, 11:07

Dziękuję za informacje.
Jeśli uda mi się odszukać pradziadka i zidentyfikować jego ojca, to może wtedy jakoś dopasuję te osoby.
Na razie tkwię w martwym punkcie od kilku lat.
Mam ciągle cichą nadzieję, że rozszerzony Poznań Project w końcu zindeksuje ślub Franciszka Maryańskiego z Petronelą Żółć.
Ja po prostu już nie wiem gdzie i jak szukać tego ślubu.

Pozdrawiam
Zbyszek

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

02 sty 2012, 22:10

Witaj. Mam w swoim drzewie żonę mego stryja Ludwika Krygiera który poślubił Helene Mariańska ur.1912r.w.Cegielnia parafia Gościeszyn. Rodzicami jej byli Kazimierz Mariański i Anna Wabich.Było tam dziewięcioro dzieci.Jeden z nich Bogdan mieszka w Elblągu.
Elżbieta

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

19 lut 2013, 21:13

Witam!

Dzisiaj, wreszcie, po ponad trzech latach od założenia niniejszego wątku i ok. pięciu latach poszukiwań wreszcie udało mi się na coś trafić!

W parafii Gąsawa znalazłem akt ślubu Franciszka Maryańskiego z Petronellą Żółć! Zawarli małżeństwo 23 stycznia 1896 roku. Petronella miała 18 lat, zaś Franciszek Maryański 33 i był wdowcem. Urodził się zatem w 1863 roku.

Szybki przegląd Poznań Project pozwolił mi odnaleźć przypuszczalnie pierwsze małżeństwo Franciszka:

Parafia katolicka Rogowo, wpis 1 / 1886 zgodność: Pan młody: 100%
Franciscus Marjański (23)
Eva Duszyńska (20)

A idąc tropem historii rodzinnej, która mówi, iż Franciszek wyemigrował do USA, na Ellis Island znalazłem:
Name of Passenger / Arrived / Age on Arrival
Franc Marjanski / 1896 / 33

Miazga, że tak kolokwialnie powiem!

Pozdrawiam
Zbyszek

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

14 mar 2013, 09:06

Witam!

Czy jest na forum może ktoś, kto mógłby dla mnie przeszukać bazę Ancestry.com lub inne zasoby amerykańskie pod kątem Franciszka Maryańskiego urodzonego ok. 1863 roku?
Chciałbym spróbować odszukać jakieś jego ślady. Jest możliwe, że zmienił nazwisko, co może być gdzieś odnotowane...?

Pozdrawiam
Zbyszek

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

14 mar 2013, 15:17

Zbyszku!

A przeglądałeś tutaj?
https://familysearch.org/search/record/ ... maryanski~


https://familysearch.org/pal:/MM9.1.1/KD7W-BSV

http://www.myheritage.com/research?form ... th+ey.1863

Pozdrawiam
Ela

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

14 mar 2013, 21:04

Witam!

Serdecznie dziękuję za powyższe linki.
Przypuszczam, że ta osoba:
https://familysearch.org/pal:/MM9.1.1/KD7W-BSV
to ta, której szukam.

Po dzisiejszym dniu wiem znowu znacznie więcej! :D
Otrzymałem akty ślubu z Archiwum Państwowego.

Franciszek Maryański urodził się w Popowie Tomkowym w sierpniu 1862 roku, jego ojcem był Michał Maryański, matką Konstantia Drażdżyńska. Z moich wcześniejszych poszukiwań wiem, że dziadkiem był Józef Maryański, babcią Agnieszka Lewandowska :).
Za jednym zamachem udało się wreszcie przyporządkować Franciszka do jednej z kilku gałęzi rodziny Maryańskich, do jakich na przestrzeni lat dotarłem :).

I właśnie tego człowieka szukam w USA. Franciszek Maryański ur. w 1862 r, ojciec Michał.

Wielki dzień dla mnie! :D

Pozdrawiam

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

14 mar 2013, 21:52

Zbyszku,dzień jeszcze większy ,gdyż :D możesz przeglądać darmowo strony na ancestry.com
do 17 marca br.trzeba sie jednak zalogować.
Zerknij na wiadomość z Genealodzy.pl
http://www.ancestry.com/cs/us/passengerlists
http://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 697#167697
Ela

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

17 mar 2013, 09:39

Witam!

Dziękuję za tę informację :).
Do listy pasażerskiej statku już udało mi się wcześniej dotrzeć, a innych informacji nie udostępniają :(.

Do jakiej parafii przynależało Popowo Tomkowe?
I gdzie można obecnie znaleźć akta metrykalne z tej parafii (w którym archiwum)?

Pozdrawiam
Zbyszek

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

17 mar 2013, 13:15

Zbyszku!

Popowo Tomkowe ,par.Kołdrąb pow.Żnin ,AArchidiec.w Gnieznie

http://poznan-project.psnc.pl/data/pari ... rish=zni13

Ela

Re: Maryański Franciszek - pradziadek, poszukuję informacji

20 mar 2013, 10:26

Witam!

Bardzo dziękuję za informacje :).
Mogę zatem spróbować zdobyć akt urodzenia :).

Pozdrawiam
Zbyszek
Odpowiedz