Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Ks. Michał Stankiewicz - prepozyt Św. Ducha, Pobiedziska

16 cze 2018, 18:29

Poszukuję informacji na temat ks. Michała Stankiewicza.
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main.php?akcja=opis&id=4289
Na chwilę obecną udało mi się ustalić, że w latach 1793-1794 był komendarzem kościoła w Koszutach, w latach 1800-1801 jest wymieniany jako prepozyt szpitala Św. Ducha w Pobiedziskach, a w latach 1802-1806 był kuratorem kościoła w Węglewie.
Za każdą informację będę ogromnie wdzięczny.

Re: Ks. Michał Stankiewicz - prepozyt Św. Ducha, Pobiedziska

17 cze 2018, 15:52

Wojciechu,
ks. Michał Stankiewicz do 1741r. Siedlemin
https://siedlemin.jimdo.com/ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82/

Re: Ks. Michał Stankiewicz - prepozyt Św. Ducha, Pobiedziska

17 cze 2018, 16:45

Pytanie, czy to aby na pewno ten... Nie dotarłem do jego aktu zgonu, więc nie wiem, ile lat liczył sobie w chwili śmierci. Jeśli był świeżo po święceniach, to teoretycznie mógłby być on, jednak będąc w Koszutach liczyłby sobie już około 75 lat, a proboszczując w Węglewie miałby już prawie 90. Wydaje mi się, że już wtedy księża również mieli coś w rodzaju emerytury, choć nie mogę wykluczyć, że mogli go jeszcze przenieść w takim wieku.

Re: Ks. Michał Stankiewicz - prepozyt Św. Ducha, Pobiedziska

18 cze 2018, 16:26

Wojciechy z ks. Michałem Stankiewiczem "spotkałam" się w Pobiedziskach w roku 1771, ostatni raz w 1792, więc w te lata na pewno przebywał w tym mieści i był proboszczem kościoła p.w. Św. Ducha. Potem już księgi były pisane po niemiecku.

Re: Ks. Michał Stankiewicz - prepozyt Św. Ducha, Pobiedziska

18 cze 2018, 18:02

O proszę, czyli był w Pobiedziskach już o wiele wcześniej, niż się spodziewałem :) Jednak jedno mi nie daje spokoju, ponieważ w Wielkopolskich Księżach zapisano, że zmarł w 1806 r., powołując się przy tym na elenchus archidiecezji gnieźnieńskiej z 1806 i 1807 r., a w Węglewie, gdzie był proboszczem, nie znajduję jego aktu zgonu... Podobnie nie znajduję go w księgach zgonów w Pobiedziskach.

Re: Ks. Michał Stankiewicz - prepozyt Św. Ducha, Pobiedziska

18 cze 2018, 18:11

Może zmarł np. w Gnieźnie?

Re: Ks. Michał Stankiewicz - prepozyt Św. Ducha, Pobiedziska

18 cze 2018, 18:20

Jeśli byłoby to Gniezno, to w grę wchodzi raczej parafia katedralna... Mało prawdopodobne, ale sprawdzę.
W razie czego wysłałem maila z pytaniem.
Odpowiedz