Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

16 paź 2009, 21:11

Poszukuję wszelkich,informacji o miejscowości Szczurkowo w ziemi Kościańskiej,chyba dzisiaj już nie istniejące pod taką
nazwą, może Szurkowo może Czarkowo,pochodzimy stamtąd według Tek Dworzaczka,proszę o pomoc!
Z Poważaniem,
Jan Korab Szczurkowski.
meil,jan.szczurkowski@wp.pl

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

17 paź 2009, 20:24

Szurkowo-wieś w pow.rawickim w Wielkopolsce w okolicach Miejskiej Górki.Od średniowiecza do rozbiorów tereny te należały do pow.kościańskiego.W r.1887 właścicielką była księżna Elżbieta Czartoryska.Jutro podam,do jakiej parafii należy Szurkowo.
Pozdrawiam.Barbara

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

17 paź 2009, 20:59

Szurkowo obecnie należy do parafii Niepart. I o ile się nie mylę zawsze należało do tej parafii.

Pozdrawiam
Roman

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

17 paź 2009, 21:04

Roman_Szynka napisał(a):Szurkowo obecnie należy do parafii Niepart. I o ile się nie mylę należało do tej parafii od zawsze.

Pozdrawiam
Roman

Pozdrawiam,
i dziękuję za zainteresowanie,ja poszukuję Szczurkowa chyba że to ta sama miejscowośc?Ale bardzo dziękuję sprubuję
w Parafji.
Jan Korab Szczurkowski.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

17 paź 2009, 21:07

pepowianka napisał(a):Szurkowo-wieś w pow.rawickim w Wielkopolsce w okolicach Miejskiej Górki.Od średniowiecza do rozbiorów tereny te należały do pow.kościańskiego.W r.1887 właścicielką była księżna Elżbieta Czartoryska.Jutro podam,do jakiej parafii należy Szurkowo.
Pozdrawiam.Barbara

Pozdrawiam i bardzo dziękuję,ale czy to Szurkowo to kiedyś Szczurkowo? jak to sprawdzić?
Pozdrawiam ,
Jan korab Szczurkowski.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

17 paź 2009, 21:16

Jeśli chodzi o księgi z wieku XIX i wcześniejszych z parafii w Nieparcie to znajdują się one w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu lub na mikrofilmach w Centrum Historii Rodziny u Mormonów. Nie wiem czy istniała miejscowość Szczurkowo. Wieś Szurkowo bywała określana czasem jako Szurków.

Pozdrawiam
Roman

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

17 paź 2009, 21:25

Janie

Proponuję zajrzeć do wikipedii. pod hasłem Szurkowo są dwie miejscowości. Jedna w powiecie gostyńskim druga w kościańskim.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szurkowo

Pozdrawiam
Roman

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

17 paź 2009, 21:50

Nazwisko Szczurkowski nie występuje w Kościanie i okolicy.. co więcej wg portalu moikrewni nie występuje nawet w Wielkopolsce:
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/szczurkowski.html

Sprawdziłem w "Dziejach Kościana" pod red. K. Zimniewicza i w indeksie miejscowości brak Szczurkowa czy też Szurkowa...
w okolicy samego Kościana jest wieś Szczodrowo.

Jakich lat dotyczą wpisy u Dworzaczka?

No i co mnie zastanawia.. skąd Pan wie, że jest Pan "herbowy" (napisał Pan, że jest herbu Korab), skoro nie zna Pan szczegółów dot. pochodzenia...
Polecam wątek na forgenie:
http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f=25&t=2209&hilit=zmiana+nazwiska+szlacheckie

Szymon

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

17 paź 2009, 22:42

Witam,

Widzę że Pańska genealogia została już zbadana i otrzymał Pan informację, że rodzina wywodzi się z ziemi mazowieckiej
http://www.genealogia.okiem.pl/forum/vi ... =32&t=1098
Tutaj rozpisane drzewo od 2xpradziadka:
http://www.genealogia.okiem.pl/szczurkowski.htm

Po co więc szukać w Szczurowa w Wielkopolsce?

edit:
Dobra, nie doczytałem. Tam podobno jest błąd i pomylono te dwie rodziny. Może rzeczywiście więc trzeba szukać w kościańskim, ale aby być tego pewnym najpierw bym się zajął poszukiwaniem własnych przodków. Inaczej będą to tylko domysły, a nie sądzę aby w ~1840 nadal mieszkali na miejscu.

Pozdrawiam
Piotr Skałecki

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

17 paź 2009, 23:35

W Tekach sa tylko 3 wpisy Szczurkowskich i to z XVI wieku. Niemozliwe by sie zapadli pod ziemie nawet jakby ich gniazdo rodowe Szczurkowo przestalo istniec. No chyba ze przeniesli sie na Mazury i tam zalozyli wies Szczurkowo istniejaca do dzisiaj.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

18 paź 2009, 07:06

schymek napisał(a):Nazwisko Szczurkowski nie występuje w Kościanie i okolicy.. co więcej wg portalu moikrewni nie występuje nawet w Wielkopolsce:
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/szczurkowski.html

Sprawdziłem w "Dziejach Kościana" pod red. K. Zimniewicza i w indeksie miejscowości brak Szczurkowa czy też Szurkowa...
w okolicy samego Kościana jest wieś Szczodrowo.

Jakich lat dotyczą wpisy u Dworzaczka?

No i co mnie zastanawia.. skąd Pan wie, że jest Pan "herbowy" (napisał Pan, że jest herbu Korab), skoro nie zna Pan szczegółów dot. pochodzenia...
Polecam wątek na forgenie:
http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f=25&t=2209&hilit=zmiana+nazwiska+szlacheckie

Szymon

Pozdrawiam,
Panie Szymonie,herb jest potwierdzony przez archiwum akt Dawnych w Warszawie to nie jest dla mnie problemem
dla mnie problemem jest imię mojego pradziadka,wykazany jako Antonii ale mam wątpliwości,przekaz rodzinny
proszę Pana aby Pan zajrzał na moją stronę w Herbarzu Dynamicznym Pana Niewaldy tam są wypisy z Dworzaczka
po prostu Maciej Szczurski+Jadwiga Bojanowska,gdy umierał był już Szczurkowskim i jego dzieci też, a Szczurscy to bezprzecznie Korabie,szukam aktu urodzenia mojego Dziadka ur,1865r w Warszawie [powstanie i te raz problemy]
Jeszcze Raz dziękuję za zainteresowanie i pomoc,
Jan.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

18 paź 2009, 09:38

Krzysztof Dobrzynski napisał(a):W Tekach sa tylko 3 wpisy Szczurkowskich i to z XVI wieku. Niemozliwe by sie zapadli pod ziemie nawet jakby ich gniazdo rodowe Szczurkowo przestalo istniec. No chyba ze przeniesli sie na Mazury i tam zalozyli wies Szczurkowo istniejaca do dzisiaj.


Rzuciłem teraz okiem - wygląda to na błąd w Tekach Dworzaczka (omyłka skryby grodzkiego lub osoby przepisującej pracę Profesora). W pozostałych, wielu wpisach dotyczących tej rodziny jest już wymieniane nazwisko Szurkowski oraz miejscowość Szurkowo - rzeczywiście to koło Niepartu, o którym wspomniała pani Basia.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

18 paź 2009, 11:07

Bartek napisał(a):
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):W Tekach sa tylko 3 wpisy Szczurkowskich i to z XVI wieku. Niemozliwe by sie zapadli pod ziemie nawet jakby ich gniazdo rodowe Szczurkowo przestalo istniec. No chyba ze przeniesli sie na Mazury i tam zalozyli wies Szczurkowo istniejaca do dzisiaj.


Rzuciłem teraz okiem - wygląda to na błąd w Tekach Dworzaczka (omyłka skryby grodzkiego lub osoby przepisującej pracę Profesora). W pozostałych, wielu wpisach dotyczących tej rodziny jest już wymieniane nazwisko Szurkowski oraz miejscowość Szurkowo - rzeczywiście to koło Niepartu, o którym wspomniała pani Basia.

Pozdrawiam,
Nazwisko Szurkowski,znamy nawet z herbem Wężyk tylko raz wymienione,no ale nie można zaprzeczyć ze taki ród tam był
to znaczy Szczurkowski,do końca XVI-tego wieku,to ustalone i brane pod uwagę,przez Pana Marcina Niewaldę gdzie mam
swoje drzewo,jeszcze raz dziękuję za każdą wiadomość.
Jan.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

18 paź 2009, 11:30

skała napisał(a):Witam,

Widzę że Pańska genealogia została już zbadana i otrzymał Pan informację, że rodzina wywodzi się z ziemi mazowieckiej
http://www.genealogia.okiem.pl/forum/vi ... =32&t=1098
Tutaj rozpisane drzewo od 2xpradziadka:
http://www.genealogia.okiem.pl/szczurkowski.htm

Po co więc szukać w Szczurowa w Wielkopolsce?

edit:
Dobra, nie doczytałem. Tam podobno jest błąd i pomylono te dwie rodziny. Może rzeczywiście więc trzeba szukać w kościańskim, ale aby być tego pewnym najpierw bym się zajął poszukiwaniem własnych przodków. Inaczej będą to tylko domysły, a nie sądzę aby w ~1840 nadal mieszkali na miejscu.

Pozdrawiam
Piotr Skałecki

Panie Piotrze,
i to jest ważna wiadomość,że w 1840r niema Szczurkowskich w Kościańskim,bo teoretycznie mógł urodzony 1840- tym
mieć syna Stanisława i wyjechać z różnych powodów[Listopadowe]to dla mnie dowód że muszę szukać Warszawa i okolice
jestem mile zaskoczony pomocą której chcą udzielić forumowicze,za którą bardzo dziękuję.
Wrócę na chwile do herbu,Szczurkowski-Szczurowski subdelegat Sandomierski u Milewskiego i Niesieckiego
Ignacy Szczurkowski elektor Stanisława Augusta ale z ziemi Wileńskiej,tom VII-Volumina Legum
Wojciech Szczurkowski powstaniec Listopadowy[Zbiór Kaczkowskiego]
Właśnie ten Wojciech jest ojcem Antoniego który według Biura Heraldyczneo jest ojcem mego dziadka Stanisława
ale właśnie ze względu na podejrzenie pomyłki,te moje dociekania które są ważne bo nie możemy połączyć drzewa.
Bardzo dziękuję,pozdrawiam
Jan.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

18 paź 2009, 11:46

Tego czy nie ma Szczurkowskich w okolicach Kościana, to pewnym być nie możemy, jednak pojawia się kilka wpisów z tym nazwiskiem w Poznan Project:

Parafia katolicka Chomętowo, wpis 10 / 1842 zgodność: Pan młody: 100%
Jacobus Szczurkowski (40) ojciec: Sebastianus, matka: Catharina
Josepha Antoniak (22)

Parafia katolicka Ludzisko, wpis 4 / 1841 zgodność: Panna młoda: 100%
Adalbertus Paluszak (25) ojciec: Adalbertus, matka: Lucia
Francisca Szczurkowska alias Świeykuwna? (22) ojciec: Martinus, matka: Marianna

Parafia katolicka Murowana Goślina [Murowana-Goslin], wpis 14 / 1839 zgodność: Panna młoda: 100%
Michael Owsian (28)
Anna Szczurkowska (26)

Parafia ewangelicka Poznań - Św.Krzyż [Posen-Kreuzkirche], wpis 66 / 1882 zgodność: Panna młoda: 100%
Johann Carl Hermann Sommer (24)
Josephine Szczurkowska (22)

Parafia katolicka Poznań - Św.Marcin [Posen-St.Martin], wpis 45 / 1874 zgodność: Pan młody: 100%
Bronislaus Szczurkowski (27)
Bronislava Skorczynska (24)

Parafia katolicka Pępowo [Pempowo], wpis 1-2 / 1847 zgodność: Pan młody: 100% Panna młoda: 35%
Joseph Szczurkowski (41)
Anna Tuckowska (41)

Jeśli szukamy w Wielkopolsce, to w pierwszej kolejności sprawdziłbym te wpisy w dokumentach, wypisał świadków, poszukał dzieci. Może coś w ten sposób uda się ustalić. Niemniej jednoznacznie gniazda rodowego z tych trafień w Wielkopolsce niestety nie widać.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

18 paź 2009, 12:05

Jeśli mogę coś Panu Janowi doradzić (poza sugestiami Przedmówców), to nie uciekać ;) od utożsamiania Szurkowskich z Szczurkowskimi, które spotykamy wszak u samego Dworzaczka. Przeanalizować te wpisy z Szurkowskimi w "Tekach" - jest ich sporo. Całkiem możliwe, że miała miejsce taka oboczność Szczurkowski-Szurkowski, zwłaszcza że w tym okresie są jeszcze powszechne nazwiska "ex loco" tj. od miejsca - np. na Szurkowie Szurkowski.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

18 paź 2009, 13:23

skała napisał(a):Tego czy nie ma Szczurkowskich w okolicach Kościana, to pewnym być nie możemy, jednak pojawia się kilka wpisów z tym nazwiskiem w Poznan Project:

Parafia katolicka Chomętowo, wpis 10 / 1842 zgodność: Pan młody: 100%
Jacobus Szczurkowski (40) ojciec: Sebastianus, matka: Catharina
Josepha Antoniak (22)

Parafia katolicka Ludzisko, wpis 4 / 1841 zgodność: Panna młoda: 100%
Adalbertus Paluszak (25) ojciec: Adalbertus, matka: Lucia
Francisca Szczurkowska alias Świeykuwna? (22) ojciec: Martinus, matka: Marianna

Parafia katolicka Murowana Goślina [Murowana-Goslin], wpis 14 / 1839 zgodność: Panna młoda: 100%
Michael Owsian (28)
Anna Szczurkowska (26)

Parafia ewangelicka Poznań - Św.Krzyż [Posen-Kreuzkirche], wpis 66 / 1882 zgodność: Panna młoda: 100%
Johann Carl Hermann Sommer (24)
Josephine Szczurkowska (22)

Parafia katolicka Poznań - Św.Marcin [Posen-St.Martin], wpis 45 / 1874 zgodność: Pan młody: 100%
Bronislaus Szczurkowski (27)
Bronislava Skorczynska (24)

Parafia katolicka Pępowo [Pempowo], wpis 1-2 / 1847 zgodność: Pan młody: 100% Panna młoda: 35%
Joseph Szczurkowski (41)
Anna Tuckowska (41)

Jeśli szukamy w Wielkopolsce, to w pierwszej kolejności sprawdziłbym te wpisy w dokumentach, wypisał świadków, poszukał dzieci. Może coś w ten sposób uda się ustalić. Niemniej jednoznacznie gniazda rodowego z tych trafień w Wielkopolsce niestety nie widać.

Pozdrawiam
Piotr

Panie Piotrze,.
dziękuję za pomoc,ale te zapisy już mam w drzewie.
Herbarz Dynamiczny Pana Niewaldy,genealogja Okiem.
Pozdrawiam,
Jan.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

18 paź 2009, 14:45

Tak, ja to wiem, widziałem. Pisałem jednak o sprawdzeniu oryginalnych akt, w których być może znajdzie się więcej informacji. Tych informacji na stronie genealogia okiem nie ma, także widzę że nie udało się odszukać chociażby dzieci wspomnianych Szczurkowskich?

Pozdrawiam
Piotr

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

18 paź 2009, 15:47

skała napisał(a):Tak, ja to wiem, widziałem. Pisałem jednak o sprawdzeniu oryginalnych akt, w których być może znajdzie się więcej informacji. Tych informacji na stronie genealogia okiem nie ma, także widzę że nie udało się odszukać chociażby dzieci wspomnianych Szczurkowskich?

Pozdrawiam
Piotr

Panie Piotrze,
mieliśmy kiedyś,zamysł właśnie w archiwach Poznańskich,a czy Pan ma taką możliwość i jeśli tak to jaki to byłby koszt?
tych poszukiwań,bo zdaję sobie sprawę że pewności nie ma.
Jan.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

19 paź 2009, 12:16

W obecnej chwili nie dysponuję wystarczającą ilością wolnego czasu, aby podjąć się tych poszukiwań. Można jednak z powodzeniem zlecić kwerendę pracownikom archiwum.
Co do parafii Pępowo, to dodam że występowało tam nazwisko Szczurny, od którego mogła powstać forma Szczurkowski zapisana przy Józefie w 1841 roku. Są to tylko i wyłącznie jednak moje domysły i równie dobrze mógł tam się pojawić jakiś inny Szczurkowski nie związany z tą rodziną.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

19 paź 2009, 12:59

skała napisał(a):W obecnej chwili nie dysponuję wystarczającą ilością wolnego czasu, aby podjąć się tych poszukiwań. Można jednak z powodzeniem zlecić kwerendę pracownikom archiwum.
Co do parafii Pępowo, to dodam że występowało tam nazwisko Szczurny, od którego mogła powstać forma Szczurkowski zapisana przy Józefie w 1841 roku. Są to tylko i wyłącznie jednak moje domysły i równie dobrze mógł tam się pojawić jakiś inny Szczurkowski nie związany z tą rodziną.

Pozdrawiam
Piotr

Pozdrawiam,
i dziękuję dam pod rozwagę Panu Marcinowi Niewaldzie,ale prosze mieć na uwadze gdyby jakaś informacja? to proszę.
Jan.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

19 paź 2009, 17:26

Nazwisko Szczurny występuje w Pępowie do dziś.Najsłynniejszy to Jan Szczurny ur.w Frauendorf,a rozstrzelany przez Niemców na rynku w Krobi 21.10.1939r.wraz z 14 innymi Polakami.
W Polsce najwięcej Szczurnych mieszka w pow.gostyńskim i rawickim.Pozdrawiam.Barbara

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

20 paź 2009, 17:48

Cytat z książki:Z.Boras,L.Trzeciakowski"W dawnym Poznaniu"s.59/60
"1501r.-W sobotę przed dniem św.Michała pobito na Rynku poznańskim burmistrza kościańskiego Jana Cziglara.Napad miał miejsce w biały dzień...a jego sprawcami byli szlachcice Andrzej Szczurowski i Bniński.Przybysz otrzymał w głowę kilka cięć szablą i po kilku dniach umarł z odniesionych ran.Kroniki miejskie nic nie wspominają o przyczynie zbrodni."
W tej samej książce wymieniona jest też aktorka Nuna Młodziejowska-Szczurkiewiczowa(1918r.).
Tak więc od wspólnego rdzenia Szczur-wywodzą się różne formy nazwisk.
Pozdrawiam.Barbara

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

22 paź 2009, 18:29

Witam.
Zobacz tutaj: : http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=1351 na stronie 196 jest w kościańskim Szczurkowo
(przedtem p.nm.Marienhof) folwark pod Krzywiniem.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

22 paź 2009, 19:15

Piętka_Jacek napisał(a):Witam.
Zobacz tutaj: : http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=1351 na stronie 196 jest w kościańskim Szczurkowo
(przedtem p.nm.Marienhof) folwark pod Krzywiniem.

Pozdrawiam serdecznie,
i bardzo dziękuję Panu,miałem z tym problem bo nie mogliśmy ustalić gdzie to Szczurkowo wiedzieliśmy że tam gdzieś było
znam Dzieło Kozierowskiego,Ród Korabitów ale tego akurat nie ciekawe czy jest tam dzisiaj jakaś wieś?
Pozdrawiam,
i jeszcze raz dziękuję!
Jan Korab Szczurkowski.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

22 paź 2009, 20:49

Jan napisał(a):
Piętka_Jacek napisał(a):Witam.
Zobacz tutaj: : http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=1351 na stronie 196 jest w kościańskim Szczurkowo
(przedtem p.nm.Marienhof) folwark pod Krzywiniem.

Pozdrawiam serdecznie,
i bardzo dziękuję Panu,miałem z tym problem bo nie mogliśmy ustalić gdzie to Szczurkowo wiedzieliśmy że tam gdzieś było
znam Dzieło Kozierowskiego,Ród Korabitów ale tego akurat nie ciekawe czy jest tam dzisiaj jakaś wieś?
Pozdrawiam,
i jeszcze raz dziękuję!
Jan Korab Szczurkowski.

P.S.
Proszę Pana,
ciekawe do jakiej Parafji należy to Szczurkowo,może Krzywiń?

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

22 paź 2009, 20:52

Przypuszczam,że nalezało do parafii Krzywiń.Jaki to folwark może być w tej chwili to powinien wyjasnić Szymon.
Pozdrawiam

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

22 paź 2009, 21:06

Marienhof lub Marianhain to Mariankowo w gminie Krzywiń zobacz: http://worsten.org/grandpolio/koscian/weok_krzywin.htm

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

22 paź 2009, 21:20

Piętka_Jacek napisał(a):Marienhof lub Marianhain to Mariankowo w gminie Krzywiń zobacz: http://worsten.org/grandpolio/koscian/weok_krzywin.htm

Proszę Pana,
czy mam rozumieć,że Mariankowo to dawne Szczurkowo,bo u Kozierowskiego jest Marienchof-Szczurkowo?
Bardzo dziękuję za pomoc.
Jan Korab Szczurkowski

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

22 paź 2009, 21:39

Wg mnie Kozierski ma na myśli Szurkowo pod Krzywiniem:

Obrazek


Szymon

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

22 paź 2009, 21:47

Jan napisał(a):
schymek napisał(a):Nazwisko Szczurkowski nie występuje w Kościanie i okolicy.. co więcej wg portalu moikrewni nie występuje nawet w Wielkopolsce:
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/szczurkowski.html

Sprawdziłem w "Dziejach Kościana" pod red. K. Zimniewicza i w indeksie miejscowości brak Szczurkowa czy też Szurkowa...
w okolicy samego Kościana jest wieś Szczodrowo.

Jakich lat dotyczą wpisy u Dworzaczka?

No i co mnie zastanawia.. skąd Pan wie, że jest Pan "herbowy" (napisał Pan, że jest herbu Korab), skoro nie zna Pan szczegółów dot. pochodzenia...
Polecam wątek na forgenie:
http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f=25&t=2209&hilit=zmiana+nazwiska+szlacheckie

Szymon

Pozdrawiam,
Panie Szymonie,herb jest potwierdzony przez archiwum akt Dawnych w Warszawie to nie jest dla mnie problemem
dla mnie problemem jest imię mojego pradziadka,wykazany jako Antonii ale mam wątpliwości,przekaz rodzinny
proszę Pana aby Pan zajrzał na moją stronę w Herbarzu Dynamicznym Pana Niewaldy tam są wypisy z Dworzaczka
po prostu Maciej Szczurski+Jadwiga Bojanowska,gdy umierał był już Szczurkowskim i jego dzieci też, a Szczurscy to bezprzecznie Korabie,szukam aktu urodzenia mojego Dziadka ur,1865r w Warszawie [powstanie i te raz problemy]
Jeszcze Raz dziękuję za zainteresowanie i pomoc,
Jan.

Pozdrawiam,
Panie Szymonie.
mam prośbę ,czy to Marienhof-Szczurkowo,które występuje u Kozierowskiego w Topografji to dzisiaj Marianowo koło
Krzywinia?
Z Poważaniem,
Jan Korab Szczurkowski.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

22 paź 2009, 22:23

W okolicy samego Krzywinia nie ma miejscowości Marian(k)owo. Moim zdaniem wpis u Kozierskiego:
"Szczurkowo (przedtem p. nm. Marienhof) folw. pod Krzywiniem"
odnosi się do miejscowości Szurkowo, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Krzywinia (patrz mapa).
Dodatkowo trzeba odnotować, że u Kozierskiego nie występuje forma "Szurkowo".

Ale to tylko moje zdanie i domysły
Pozdrawiam
Szymon

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

23 paź 2009, 17:06

schymek napisał(a):W okolicy samego Krzywinia nie ma miejscowości Marian(k)owo. Moim zdaniem wpis u Kozierskiego:
"Szczurkowo (przedtem p. nm. Marienhof) folw. pod Krzywiniem"
odnosi się do miejscowości Szurkowo, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Krzywinia (patrz mapa).
Dodatkowo trzeba odnotować, że u Kozierskiego nie występuje forma "Szurkowo".

Ale to tylko moje zdanie i domysły
Pozdrawiam
Szymon

Pozdrawiam,
Panie Szymonie,
jest Szurkowo w gminie Poniec i Krzywiń-Szczurkowo-Szurkowo według Kozierowskiego rok 1920-ty,to chyba sie niewiele zmieniło,może własnie były dwie gałęzie rodu? jak Pan Mysli?
Jan Korab Szczurkowski.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

23 paź 2009, 22:04

"Słownik miejscowości województwa poznańskiego z roku 1922" wymienia w powiecie kościańskim folwark Szczurkowo (z niem. Marienhof), folwark ten należał do Nowego dworu (z niem. Neuhof)

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

24 paź 2009, 06:55

menka napisał(a):"Słownik miejscowości województwa poznańskiego z roku 1922" wymienia w powiecie kościańskim folwark Szczurkowo (z niem. Marienhof), folwark ten należał do Nowego dworu (z niem. Neuhof)

Pozdrawiam,
I bardzo dziękuję Pani za pomoc,ciągle poszukuję wsi lub innej własności którą posiadali Szczurkowscy może oprócz
tego Szczurkowa było coś innego,muszę przeszukać Topografję Kozierowskiego.
Dziękuję.
Jan.
P.S.
Ciekawe czy pod tą nazwą jest jakiś przysiółek dzisiaj?

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

24 paź 2009, 12:05

Ów folwarczek pod Nowym Dworem (w 1905 r. 2 domy 24 mieszkańców), nazywany pierwotnie Neuhofer Vorwerk czy Marienhof (czyżby na cześć teściowej założyciela? ;)), po polsku zaś w jednych źrodłach Szurkowem, w innych Szczurkowem, administracyjnie przynależał do Nowego Dworu (parafia Lubiń) i dziś stanowi jedno z osiedli tej wsi. Teren należał do klasztoru lubińskiego od XIII wieku nieprzerwanie aż do jego kasaty w 1793 roku. Nazwa Szurkowo czy Szczurkowo w odniesieniu do tego folwarku nie występuje w źródłach starszych niż z II połowy XIX wieku – bardzo możliwe, że powstał on dopiero „za Niemca”. Ja z lektury ksiąg metrykalnych krzywińskich czy lubińskich również nie przypominam sobie miejscowości o takiej nazwie.

Pozdrawiam

PS. Polecam też Panu sprawdzić hasła Szurkowo i Szczurkowo w znakomitym, choć wciąż jeszcze mało cenionym przez genealogów „Słowniku historyczno-geograficznym województwa poznańskiego w średniowieczu”, wydawanym przez PTPN:
http://www.ptpn.poznan.pl/Wydawnictwo/n ... wosci.html
Ostatnio edytowano 24 paź 2009, 14:25 przez Bartek, łącznie edytowano 1 raz

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

24 paź 2009, 12:27

Bartek napisał(a):Ów folwarczek pod Nowym Dworem (w 1905 r. 2 domy 24 mieszkańców), nazywany pierwotnie Neuhofer Vorwerk czy Marienhof (czyżby na cześć teściowej założyciela? ;)), po polsku zaś w jednych źrodłach Szurkowem, w innych Szczurkowem, administracyjnie przynależał do Nowego Dworu (parafia Lubiń) i dziś stanowi jedno z osiedli tej wsi. Teren należał do klasztoru lubińskiego od XIII wieku nieprzerwanie aż do jego kasaty w 1793 roku. Nazwa Szczurkowo czy Szczurkowo w odniesieniu do tego folwarku nie występuje w źródłach starszych niż z II połowy XIX wieku – bardzo możliwe, że powstał on dopiero „za Niemca”. Ja z lektury ksiąg metrykalnych krzywińskich czy lubińskich również nie przypominam sobie miejscowości o takiej nazwie.

Pozdrawiam

PS. Polecam też Panu sprawdzić hasła Szurkowo i Szczurkowo w znakomitym, choć wciąż jeszcze mało cenionym przez genealogów „Słowniku historyczno-geograficznym województwa poznańskiego w średniowieczu”, wydawanym przez PTPN:
http://www.ptpn.poznan.pl/Wydawnictwo/n ... wosci.html

Pozdrawiam,
i dziękuję bardzo,to Szczurkowo jest w tekach Dworzaczka jako wieś Jana Sędzimira Szczurkowskiego 1543r
ale wychodzi że to Szurkowo to jest to Szczurkowo,w szczątkowej formie przetrwało do naszych czasów
Biorąc pod uwagę obraz malowany przez Mariana Szczurkowskiego[ucznia Matejki] w Górce Duchownej w 1927r
to jakieś związki naszej rodziny ciągle się odnajdują.
Pozdrawiam
Jan Korab Szczurkowski.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

24 paź 2009, 14:50

Jan napisał(a):Szczurkowo jest w tekach Dworzaczka jako wieś Jana Sędzimira Szczurkowskiego 1543r
ale wychodzi że to Szurkowo to jest to Szczurkowo,w szczątkowej formie przetrwało do naszych czasów

Wypowiedź pozbawiona gestykulacji wiele traci w świecie wirtualnym... ;)

Nie bardzo rozumiem, na jakiej podstawie kojarzy Pan przywołane przez Dworzaczka w 1543 r. Szczurkowo z tym podkrzywińskim folwarkiem, podczas gdy pozostałe zapisy z „Tek” dotyczące tego rodu (oboczności: Szurkowski, Surkowski), tak dalece bogate w informacje, że można by się pokusić o wyprowadzenie na ich podstawie linii sukcesji dóbr, wskazują na Szurkowo pod Niepartem. Wystarczy spojrzeć na ich sąsiedztwo i krewieństwo: Gostkowscy z Gostkowa, Kawieccy z Kawcza, Żytowieccy z Żytowiecka, Krajewscy z Krajewic, Pakosławscy z Pakosławia.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

24 paź 2009, 15:03

Bartek napisał(a):
Jan napisał(a):Szczurkowo jest w tekach Dworzaczka jako wieś Jana Sędzimira Szczurkowskiego 1543r
ale wychodzi że to Szurkowo to jest to Szczurkowo,w szczątkowej formie przetrwało do naszych czasów

Wypowiedź pozbawiona gestykulacji wiele traci w świecie wirtualnym... ;)

Nie bardzo rozumiem, na jakiej podstawie kojarzy Pan przywołane przez Dworzaczka w 1543 r. Szczurkowo z tym podkrzywińskim folwarkiem, podczas gdy pozostałe zapisy z „Tek” dotyczące tego rodu (oboczności: Szurkowski, Surkowski), tak dalece bogate w informacje, że można by się pokusić o wyprowadzenie na ich podstawie linii sukcesji dóbr, wskazują na Szurkowo pod Niepartem. Wystarczy spojrzeć na ich sąsiedztwo i krewieństwo: Gostkowscy z Gostkowa, Kawieccy z Kawcza, Żytowieccy z Żytowiecka, Krajewscy z Krajewic, Pakosławscy z Pakosławia.

Panie Bartoszu,
no tak ale ja się trzymam Szczurkowskich brak dowodu że Szurkowski to Szczurkowski chciałbym aby tak było bo więcej
zrudeł,Pan Niewalda i ja opieramy się na Dworzaczku,Jan Sędzimir Szczurkowski 1543r.
Jan.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

24 paź 2009, 17:15

A czy p. Niewalda weryfikował ten wpis o Szczurkowskim w innych źródłach, np. w rejestrach podatkowych? Zachował się takowy dla powiatu kościańskiego za rok 1542.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

24 paź 2009, 20:46

Bartek napisał(a):A czy p. Niewalda weryfikował ten wpis o Szczurkowskim w innych źródłach, np. w rejestrach podatkowych? Zachował się takowy dla powiatu kościańskiego za rok 1542.

Naprawdę dziękuję za pomoc,zaraz wyslę pytanie do Pana Marcina Niewaldy.
Pozdrawiam,
Jan.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

25 paź 2009, 16:38

Bartek napisał(a):A czy p. Niewalda weryfikował ten wpis o Szczurkowskim w innych źródłach, np. w rejestrach podatkowych? Zachował się takowy dla powiatu kościańskiego za rok 1542.

Proszę Pana.
jak patrzę na te zapisy,Szurkowskich i te wyprzedaże majątków na przełomie wieku i dalszy brak zapisów na tym terenie
to wygląda że może właśnie przenieśli się na Mazowsze,szczególnie że nazwiska i imiona sie nakładaja?
Jan.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

25 paź 2009, 17:09

Bartek napisał(a):A czy p. Niewalda weryfikował ten wpis o Szczurkowskim w innych źródłach, np. w rejestrach podatkowych? Zachował się takowy dla powiatu kościańskiego za rok 1542.

Pozdrawiam,
a czy mógłby Pan się odnieść,do tego zapisu:894[NR14]1595r,Dworzaczek.
Jadwiga ze Spławia,wdowa po Macieju Szczurkowskim jako opiekunka ,Adama,Macieja,Jerzego i Stanisława,SS,oMac,i swoich
z Jakub Kołudzki wojski Inowrocławski.
Dlaczego oni mają być Szurkowskimi?
Przepraszam,za te naiwne pytania ale ciągle nie rozumiem?
Jan.
P.S.
A przedtem występuje jako żona Macieja Szczurskiego?

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

25 paź 2009, 19:46

Teki Dworzaczka są wypisami „z natury” czyli z zachowaniem oryginalnej pisowni, bez narzucania przez Profesora własnej interpretacji zapisu. I tak na przykład XVI-wieczna para: Jan Szurkowski i Katarzyna Andrzychowska z Szurkowa, niemal w każdym wypisie opisana jest inną formą nazwisk. On raz jest Szurkowskim, raz Surkowskim, Shurkowskim, Schurkowskim. Ona Jandrzychowską, Jędrzejkowską, Jędrzejowską, Andrzyjaszewską, Andrachowską... Pan przywołał dwa zapisy dotyczące Jana Sędziwoja Szczurkowskiego i Barbary Taczalskiej – w WIELU innych aktach Barbara występuje już jako Szurkowska.

Jedynie ów trzeci i ostatni zapis z nazwiskiem Szczurkowski:

Grodzkie i ziemskie > Wschowa > Część 1
894 (Nr. 14) 1595
Jadwiga Bojanowska, ze Spławia, wdowa po ol. Macieju Szczurkowskim, jako op. Adama, Macieja, Jerzego i Stanisława S. S., ss. o. Mac. i swoich z I i Jakub Kołudzki wojski inowrocł. dz. w Grambkowie z II kontrakt (f. 152) 1595. 11/X. w Gr. spis.

trudno zweryfikować. Nawet nie wiemy, o które Spławie chodzi. Najprościej byłoby zamówić z Archiwum Państwowego w Poznaniu cyfrowe zdjęcie inskrypcji (usługa kilkakroć tańsza niż w AGAD :)) – być może znajdą się tam szczegóły pozwalające ustalić coś więcej, być może przedmiot kontraktu.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

25 paź 2009, 20:05

Bartek napisał(a):Teki Dworzaczka są wypisami „z natury” czyli z zachowaniem oryginalnej pisowni, bez narzucania przez Profesora własnej interpretacji zapisu. I tak na przykład XVI-wieczna para: Jan Szurkowski i Katarzyna Andrzychowska z Szurkowa, niemal w każdym wypisie opisana jest inną formą nazwisk. On raz jest Szurkowskim, raz Surkowskim, Shurkowskim, Schurkowskim. Ona Jandrzychowską, Jędrzejkowską, Jędrzejowską, Andrzyjaszewską, Andrachowską... Pan przywołał dwa zapisy dotyczące Jana Sędziwoja Szczurkowskiego i Barbary Taczalskiej – w WIELU innych aktach Barbara występuje już jako Szurkowska.

Jedynie ów trzeci i ostatni zapis z nazwiskiem Szczurkowski:

Grodzkie i ziemskie > Wschowa > Część 1
894 (Nr. 14) 1595
Jadwiga Bojanowska, ze Spławia, wdowa po ol. Macieju Szczurkowskim, jako op. Adama, Macieja, Jerzego i Stanisława S. S., ss. o. Mac. i swoich z I i Jakub Kołudzki wojski inowrocł. dz. w Grambkowie z II kontrakt (f. 152) 1595. 11/X. w Gr. spis.

Dziękuję,
ale jak się zwrócić do archiwum aby wiedzeli co przysłać czy wystarczy podać powyższy tekst? może dokładny adres?
Jan.
trudno zweryfikować. Nawet nie wiemy, o które Spławie chodzi. Najprościej byłoby zamówić z Archiwum Państwowego w Poznaniu cyfrowe zdjęcie inskrypcji (usługa kilkakroć tańsza niż w AGAD :)) – być może znajdą się tam szczegóły pozwalające ustalić coś więcej, być może przedmiot kontraktu.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

25 paź 2009, 20:18

Proszę zamówić zdjęcie cyfrowe z zespołu "Księgi grodzkie wschowskie", sygnatura Wschowa Gr.23 (stara sygnatura: 14), od folio 152 do 156v.

W mailu podać, że chodzi o środkowy akt z tych trzech (żeby archiwista wykonujący zdjęcie połapał się w treści na wypadek, gdyby zaszła tu jakaś rozbieżność w paginacji, np. jeśli po kwerendzie prof. Dworzaczka - od której minęło wszak 40 lat - zaprowadzono nową paginację):

893 (Nr. 14) 1595
Krzysztof Krakwicz de Schital, s. i spadkob. ol. Mikoł. i Barbara Krakw., c. o. Hieronima K., żona Jana Glambitza, jego siostra stryjeczna, 100 zł. w. jako 1/2 z s. 200 zł. w. posagu ol. Małgorzaty Bergerin żony ol. Kaspra Krakwitza, na nich spadłej, odebrali od Krzysztofa i Kaspra Nostwoczów Drzewieckich ss. o. Kaspra i kwit. z tej sumy Salomeę Salomeę Bergerin, wd. po ol. Joachimie Thoss burgr. zs. wschow., a Małgorzaty siostrę rodz. (f. 151v) Barbara jed. c. i spadkob. ol. Hier. K. (f. 152)

894 (Nr. 14) 1595
Jadwiga Bojanowska, ze Spławia, wdowa po ol. Macieju Szczurkowskim, jako op. Adama, Macieja, Jerzego i Stanisława S. S., ss. o. Mac. i swoich z I i Jakub Kołudzki wojski inowrocł. dz. w Grambkowie z II kontrakt (f. 152) 1595. 11/X. w Gr. spis.

895 (Nr. 14) 1595
Dorota Miaskowska, ż. Jana Ossowskiego w Dębowejłęce dziedzica, w tow. brata rodz. Seweryna M., zapis. ewikc. dany przez męża z racji d. Tuchorza p. kość. wraz z jego br. rodz. Jerzym O., rezygnuje Stanisławowi O. dziedzicowi w Boszkowie (f. 156v)


Bardzo możliwe, że pomiędzy drugim i trzecim aktem znajduje się jakiś inny wpis pominięty przez prof. Dworzaczka w wypisach, jako nie dotyczący szlachty wielkopolskiej. Podany zakres fotografowania (152-156v) ujmie go, no ale nie sposób wymagać od fotografującego lektury całego wpisu i podjęcia za Pana decyzji o jego odrzuceniu lub nie.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

22 wrz 2011, 12:04

Jan napisał(a):
Bartek napisał(a):Teki Dworzaczka są wypisami „z natury” czyli z zachowaniem oryginalnej pisowni, bez narzucania przez Profesora własnej interpretacji zapisu. I tak na przykład XVI-wieczna para: Jan Szurkowski i Katarzyna Andrzychowska z Szurkowa, niemal w każdym wypisie opisana jest inną formą nazwisk. On raz jest Szurkowskim, raz Surkowskim, Shurkowskim, Schurkowskim. Ona Jandrzychowską, Jędrzejkowską, Jędrzejowską, Andrzyjaszewską, Andrachowską... Pan przywołał dwa zapisy dotyczące Jana Sędziwoja Szczurkowskiego i Barbary Taczalskiej – w WIELU innych aktach Barbara występuje już jako Szurkowska.

Jedynie ów trzeci i ostatni zapis z nazwiskiem Szczurkowski:

Grodzkie i ziemskie > Wschowa > Część 1
894 (Nr. 14) 1595
Jadwiga Bojanowska, ze Spławia, wdowa po ol. Macieju Szczurkowskim, jako op. Adama, Macieja, Jerzego i Stanisława S. S., ss. o. Mac. i swoich z I i Jakub Kołudzki wojski inowrocł. dz. w Grambkowie z II kontrakt (f. 152) 1595. 11/X. w Gr. sp
Dziękuję,
ale jak się zwrócić do archiwum aby wiedzeli co przysłać czy wystarczy podać powyższy tekst? może dokładny adres?
Jan.
trudno zweryfikować. Nawet nie wiemy, o które Spławie chodzi. Najprościej byłoby zamówić z Archiwum Państwowego w Poznaniu cyfrowe zdjęcie inskrypcji (usługa kilkakroć tańsza niż w AGAD :)) – być może znajdą się tam szczegóły pozwalające ustalić coś więcej, być może przedmiot kontraktu.

Pozdrawiam,
na dodatek tego wszystkiego!znalazłem akt zgonu 1-szej żony mego dziadka na nazwisko Surkowska teraz nie wiem gdzie mógł być błąd,ale może będzie w akcie ślubu który mam nadzieję odnaleźć,biorąc pod uwagę zapisy,u Dworzaczka
Surkowski Szczurkowski i Szczurkowski!?wszystko jest możliwe.
Jan.

Re: Szczurkowo w ziemi Kościańskiej

28 wrz 2011, 22:02

Bartek napisał(a):Jeśli mogę coś Panu Janowi doradzić (poza sugestiami Przedmówców), to nie uciekać ;) od utożsamiania Szurkowskich z Szczurkowskimi, które spotykamy wszak u samego Dworzaczka. Przeanalizować te wpisy z Szurkowskimi w "Tekach" - jest ich sporo. Całkiem możliwe, że miała miejsce taka oboczność Szczurkowski-Szurkowski, zwłaszcza że w tym okresie są jeszcze powszechne nazwiska "ex loco" tj. od miejsca - np. na Szurkowie Szurkowski.


Pozdrawiam,
są nowe fakty w sprawie mojego dziadka,okazało się że w akcie zgonu pierwszej żony jest nazwisko Surkowska Antonina
zona Surkowkiego Stanisława,i w akcie ślubu z moją babką jest zapisany jako Surkowski Stanisław,po rosyjsku i Polsku,
biorąc pod uwagę,że u Dworzaczka występują,Surkowski,Szurkowski,Szczurkowski?ale skąd nas zapisał jako Szczurkowskich?
cały czas myślałem,że ten Surkowski to błąd w zapisie po rosyjsku.Myslę jednak że to jest ta sama rodzina.
Więc teraz od początku zaczynam szukać aktu urodzenia,na Nazwisko Surkowski Stanisław ur,1865r proszę o pomoc jakąś wskazówkę
Jan.

P.S.
A właściwie Szurkowski Stanisław!
Odpowiedz