Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Ruchocice

06 lis 2009, 22:02

Dzień Dobry !

Jestem Mateusz, a że młody ze mnie człowiek to Mateuszek. Myślę, że mój wiek jakoś nie będzie mnie bagatelizował. Oczywiście, że nie będę za dużo pisał i wymądrzał się, bo nie mam do tego wiedzy ani autorytetu. Liczę, że wiele się od was nauczę. Moją miłością jest historia, chyba nic nowego wśród państwa ;P

Jak trafiłem tutaj? I właśnie z tym wiąże się prośba. Jako młody człowiek, pełen zapału, gotowy do poświęceń i młodzieńczo niecierpliwy, przystąpiłem do pisanie historii moje wsi. Mieszkam w pięknej wielkopolskiej miejscowości, i tu uwaga, o nazwie Ruchocice. Kiedyś nazywana była przez wielu „Doliną miłości”. Przystąpiłem do tego, bowiem nikt nigdy do tego nie uczynił i jestem pierwszy kto postanowił się za to wziąć. Nie, żebym się chwalił, ale jestem zadowolony z mojej pracy i jej efektów. Jak na tak niedoświadczonego człowieka, gówniarza, jak to kiedyś mówili na młodzieńców w moim wieku, a dziś jak ktoś tak powie, to uznaje się to za obrazę, zgromadziłem wielki materiał. Oczywiście świadom jestem błędów i niedopatrzeń, ale może kiedyś napiszę książkę i spełnię marzenie.

Znowu rozgadałem się i zapomniałem przejść do meritum sprawy. A więc tak:
- szukam wszelkich informacji na temat właścicieli majątku w Ruchocicach (to chyba genealogowie w swoich badaniach potrafią znaleźć). Mozę ktoś w swojej pracy spotkał się z mi9ejścowością,
- informacje o Roderyku (Roderyg) Duninie (1870), który został pochowany w 1928 roku w Ruchocicach. Jednak jego ciało zabrano i ponownie pochowano go gdzieś. Może ktoś wie, może natrafił, bowiem póki co nie potrafię ustalić.
- Wiadomości o ślubach, chrztach jakiś zacnych ludzi w mojej miejscowości, bowiem Ruchocice już od XIV wieku była parafią.
- I wszelkie inne rzeczy, które dotyczyłyby Ruchocic.


Napomnę jeszcze, że o ile będę mógł to wspomogę serwis „księża wielkopolscy”, bowiem kilku kapłanów spoczywa na cmentarzu parafialnym. To tu był kapłanem Paweł Białas (może słyszeliście?) , który był męczennikiem. Wiem to, albowiem dotarłem do osób, które wiedzą to opowiadań świadka.

Mateusz Michalski

Re: Ruchocice

07 lis 2009, 23:55

Bardzo poważne przedsięwzięcie, popieram. Jako, że nie znam tej miejscowości, to tylko życzę powodzenia.

Re: Ruchocice

09 lis 2009, 12:27

Witaj Mateuszu,
Nie mam żadnych informacji dotyczących Ruchocic ale bardzo życzliwie będę przyglądała się Twoim poszukiwaniom.
Niedawno, w trakcie moich poszukiwań rodzinnych korzeni dowiedziałam się, że w 1829 roku w parafii Konojad odbył się ślub moich 2xpradziadków - Anny Niklas z Konojada i Hieronima Klabeckiego - leśniczego (?) z Ruchocic. Nie wiem gdzie urodził się Hieronim. Wiem natomiast, że kilka lat później w Mochach urodziło się Annie i Hieronimowi kilkoro dzieci - a wśród nich mój pradziadek Emil.
Życzę zapału i skucesów. Gdybyś na trafił w trakcie swoich poszukiwań na nazwisko Klabecki - proszę o informacje.
Pozdrawiam
Iza Kamyszek

Re: Ruchocice

22 lis 2009, 23:37

Dziękuję bardzo za dobre życzenia.

Co się tyczy pana leśniczego Klabeckiego to nic o nim mi nie wiadomo. Ożenił się, przeprowadził i tyle pewnie miał związku z moją miejscowością.

Pozdrawiam!

Re: Ruchocice

04 gru 2009, 19:46

Witaj Mateuszu !
Zobacz moje wiadomości o Rodrygu Duninie 1870-1928
na stronie genealogia Rodziny Wize
wpisz w wyszukiwarkę Dunin

Pozdrawiam
M.P
PS wpisz w teki Dworzaczka Ruchocice i tam Znajdziesz informacje
o Osobach zwiazanych z Ruchocicami

Re: Ruchocice

04 gru 2009, 21:28

Witaj Mateuszu !
Zdopingowałeś mnie do poszukiwań wiadomości o Ruchocicach,
przejrzałem Rodowód Krewnych Wilkońskich h.Odrowąż i Zakrzewskich
h.Wyskota i oto wyniki ;

- Piotr Rafał h.Odrowąż Wilkoński *1738 +16.11.1801 Krajewice poch.
Gostyń dz.Żernik i Krajewic kasztelanic krzywiński
[syn Franciszka kasztelana krzywińskiego,starosty gnieźnieńskiego,posła
na sejm KP ]
x 21.07.1771 Ruchocice
Urszula Katarzyna Józefa h.Jastrzębiec Kierska *24.03.1749 Ruchocice
+ po 1818 kasztelanka kamieniecka
[córka Kazimierza *1700 +06.07.1788 Ruchocice w chwili śmierci miał
88 lat 4 m-ce i 2 dni,policz datę urodzenia
kasztelana kamienieckiego,dz.Ruchocic i innych]
oż.25.05.1733 Ruchocice
z Joanną h.Sas Tyszewicz * przed 16.07.1718 Ruchocice +11.04.1773
Ruchocice,Córka wł.Ruchocic i innych

/świadkiem na ślubie był mój Przodek Karol h.Wyskota Zakrzewski
starosta szadkowski,dz.Osieka k.Kościana ,poprzedno współpracownik
Wuja Ignacego Zakrzewskiego Prezydenta Warszawy/

w Ruchocicach ur.się 03.08.1772 ich Syn Wiktor Kazimierz Wilkoński
dz.Żernik i Krajewic po Ojcu +25.05.1825 Poznań
oż.06.10.1814 z Teklą h.Mora Korytowską 1781-1845
Córką Aleksandra podkomorzego królewskiego

O Ich Koligacjach,google Piotr Wilkoński Urszula Kierska
strona PSW autorstwa Pana Minakowskiego

Pozdrawiam
Mirek Paliszewski

Re: Ruchocice

10 gru 2009, 19:41

Witam!

Dziękuję bardzo za informację. Na pewno się przydadzą i wytyczą mi dalszą drogę poszukiwań. Co się tyczy Kierskich, to Kazimierz Kierski był fundatorem naszego kościoła parafialnego.

Pozdrawiam.

Re: Ruchocice

29 lip 2014, 19:55

Mateuszek napisał(a):... Jako młody człowiek, pełen zapału, gotowy do poświęceń i młodzieńczo niecierpliwy, przystąpiłem do pisanie historii moje wsi.


Mateuszu,

ciekawa wzmianka o księdzu malarzu z Ruchocic.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
Odpowiedz