Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Apolinary Maciejewski

15 lis 2009, 10:36

Wiem,że Maciejewscy mają swój grobowiec w Wągrowcu,ale syn Apolinarego został pochowany w Kcyni.Drugi z synów ożenił się ze Stanisławą Priebe,której rodzina pochodziła z okolic Trzemeszna.Apolinary urodził się w 1840r.,a zmarł w 1928.

Re: Apolinary Maciejewski

15 lis 2009, 11:29

Stanisławą Priebe,której rodzina pochodziła z okolic Trzemeszna

Znasz rodziców Stanisławy?
Jestem zainteresowany nazwiskiem Piotr Springer i Anna d.Prybe Pribe Priebe +- 1850 rok urodzenia-Duszno? okolice Mogilna, Trzeżal ( Jakub Priebe wystepuje w dokumentach podziałowych w katastrze)

Re: Apolinary Maciejewski

15 lis 2009, 18:59

Polecam stronę www.zjazdy.Priebe lub Priebe.pl,dikładnie nie pamiętam,ale Stanisława urodziła się w okolicach Trzemeszna.Daj znać czy to "twoja" Stanisława-jest to rodzina mojej prababci.
Pozdrawiam

Re: Apolinary Maciejewski

25 gru 2009, 21:54

A ja szukam wszelkich inf.o małżeństwie Banedykta Ławickiego i Barbary Maciejewskiej zawartego w 1822 roku w parafii Tulce.
Najważniejsze sa dla mnie imiona obojga małżonków.i inf,o dzieciach.
Stefan

Re: Apolinary Maciejewski

18 kwi 2010, 19:07

posiadam wszelkie informacje dot. Stanisławy Maciejewskiej zd.Priebe, która była moją babcią, a także całej rodziny Priebe pochodzącej z Dyśka koło Trzemeszna, posiadam także kronikę rodzinną i informacje na temat zjazdów rodzinnych odbywających się od 1989r. cyklicznie co 2 lata we Wągrowcu; pozdrowienia - czekam na odpowiedź

Re: Apolinary Maciejewski

29 kwi 2010, 16:29

tomasz.maciejewski napisał(a):posiadam wszelkie informacje dot. Stanisławy Maciejewskiej zd.Priebe, która była moją babcią, a także całej rodziny Priebe pochodzącej z Dyśka koło Trzemeszna, posiadam także kronikę rodzinną i informacje na temat zjazdów rodzinnych odbywających się od 1989r. cyklicznie co 2 lata we Wągrowcu; pozdrowienia - czekam na odpowiedź

Witam serdecznie!
Wysłałam maila i wiadomość na pw,z niecierpliwością oczekuję odpowiedzi.
pozdrawiam
Edyta

Re: Apolinary Maciejewski

30 kwi 2010, 05:48

Moje dane to rodzice babci
Piotr Springer Anna Springer d. Priebe lata 1860
dzieci
Walenty Springer I wojna
Teresa Mikołajewska d. Springer Francja
Helena Ochotna d. Springer Zdziechowa [ linia naszego kolegi z forum Sławka Lubińskiego]
Franciszka Pawlak d. Springer Wydartowo
Joanna Lisiecka d. Springer Inowrocław
Sylwester Springer Wydartowo zgon II wojana
Maria_Rossipe?_d. Springer
Franciszka Jasiak d. Springer Inowrocław ?
Stanisław Springer > dalej nazwiska dzieci Sybe Głoska
Marta Nowak d. Springer ur. Miława zamieszkanie Woźniki zgon Gniezno Jan Nowak [To my Ala i Leszek]
Michał Springer Miława zgon Strzelno dzieci Kubiczek Witakowska
Roman Wacław Springer ur. Ostrowite Prymasowskie

Z opowieści babci Marty pamietam matka z d Priebe mieszkal urodzona Trzemżal.
Byli dość zamożni, później kłopoty finansowe [kto gra w karty ten ma łeb obdarty tak mówiła babcia Marta]

Szukam i przeszukałem dość dużo ksiag w archidiecezji Gniezno juz 7 lat , słaby kontakt ze strony rodziny Babci.
Brak efektów
Podobno Anna pochowana na cmentarzu Duszno a z urodzenia dzieci jest to mozliwe dopiero po 1908 roku.
Byłem na cmentarzu w Dusznie nie znalazłem grobu, co nie znaczy że nie figuruje w księgach zgonu parafii Duszno.
Tyle o nazwisku Priebie i Springer

http://www.leszekkabacinski.unl.pl/spin/24kor1Marta.jpg to zdjęcie użyczył Sławek linia Ochotnych.
http://www.leszekkabacinski.unl.pl/10_s ... odzina.htm

Kluczem do sprawy springer to ksiegi parafii Duszno znajdujace sie na plebanii.

Re: Apolinary Maciejewski

30 kwi 2010, 22:38

ewanowaczek napisał(a):Wiem,że Maciejewscy mają swój grobowiec w Wągrowcu,ale syn Apolinarego został pochowany w Kcyni.Drugi z synów ożenił się ze Stanisławą Priebe,której rodzina pochodziła z okolic Trzemeszna.Apolinary urodził się w 1840r.,a zmarł w 1928.

Maciejewscy maja rowniez swoj grobowiec w Mogilnie. http://www.faramogilno.pl/wyszukaj.htm Wielu jest pochowanych na cmentarzu w Mogilnie.

Re: Apolinary Maciejewski

26 lis 2012, 11:58

A ja szukam wszelkich inf.o małżeństwie Banedykta Ławickiego i Barbary Maciejewskiej zawartego w 1822 roku w parafii Tulce. Najważniejsze sa dla mnie imiona obojga małżonków.i inf,o dzieciach.
Stefan

Parafia katolicka Tulce, wpis 5 / 1822
Benedictus Ławicki (30)
Barbara Maciejewska (28)

Benedykt Paweł (*24-03-1792 Buk), syn Franciszka i Heleny Ławickich.

Re: Apolinary Maciejewski

30 lis 2012, 14:17

Po odzyskaniu niepodległości regulacji poddane zostało funkcjonowanie folwarku w Padniewku k. Mogilna, który dotychczas znajdował się we władaniu Seydlitzów, a konkretnie Marii v. Seydlitz-Kurzbach. Folwark został przejęty przez Okręgowy Urząd Ziemski w Poznaniu i puszczony w dzierżawę. Dzierżawcą folwarku został Władysław Barczak , dotychczasowy dzierżawca majętności rządowej Krzyżanna pod Strzelcami. Z nim związane jest tragiczne wydarzenie, jakie rozegrało się na polach Padniewka w grudniu 1923 r.

Otóż, dzierżawca folwarku Padniewko Władysław Barczak na tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, 17 grudnia 1923 r. zorganizował w swoim rewirze łowieckim obejmującym Padniewko polowanie na zające. W tym celu zaprosił okolicznych ziemian i znajomych. Między gośćmi był dzierżawca majątku Palędzie Kościelne Bolesław Maciejewski i Domachowski z Gozdawy. Pan Bolesław był znaną postacią i ogólnie szanowanym obywatelem ziemi kujawskiej. Jego brat Zygmunt był dyrektorem młynów bydgoskich i znamienitą postacią w kręgach bydgoskich i ziemiańskich. Podczas pędzenia zajęcy przez nagankę, jednemu szarakowi udało się przedostać przez linię strzału. A że pędził on wprost na Maciejewskiego, stojący obok niego Domachowski wypalił do szaraka bez zachowania ostrożności tak nieszczęśliwie, że cały ładunek zamiast w zwierzęciu utkwił w brzuchu Maciejewskiego. Stał on o kilkanaście kroków od strzelca i natychmiast padł bez przytomności na ziemię.

Rannego natychmiast odwieziono do szpitala, a tam zapadły decyzje by przetransportować go najbliższym pociągiem do Poznania. Tam na miejscu chirurg lecznicy miejskiej dr Nowakowski usunął z brzucha ofiary 35 śrucin. Na nic zdała się dwukrotnie przeprowadzona operacja, Bolesław Maciejewski zmarł po tygodniu pobytu w szpitalu poznańskim. Tragedia była to wielka, gdyż zmarły pozostawił po sobie żonę wraz z siedmiorgiem dzieci, a był on w kwiecie wieku, gdyż liczył zaledwie 48 lat. Jak zapisano w słowie pożegnalnym: Pozostaje po nim szczery żal nie tylko rodziny, ale i wszystkich tych, którzy go znali, którzy z nim czy to w życiu zawodowym, czy też w społecznym się stykali, odznaczał się bowiem pracą niezmordowaną, uczynnością i wysokim poczuciem obowiązku obywatelskiego. Śp. Bolesław Maciejewski został pochowany 29 stycznia 1923 r. w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Mogilnie. Nie był to pierwszy ani ostatni wypadek w międzywojennym Padniewku, który pociągnął za sobą ofiary śmiertelne.

Może ten fragment opowieści przyda się Tobie w poszukiwaniach?

Marian Przybylski - Słowianin

Re: Apolinary Maciejewski

30 lis 2012, 17:07

Ciekawa historia.
Marianie,mam pytanie-czy wiadomo kim byli rodzice Bolesława Maciejewskiego?

Re: Apolinary Maciejewski

11 cze 2016, 16:10

Rodzice Bolesława to Natalia Rybarczyk i Franciszek Maciejewski z Wilcza

Re: Apolinary Maciejewski

11 cze 2016, 21:27

Basiu-dziękuję,po tylu latach......już zapomniałam o tym wątku
Odpowiedz