Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

14 gru 2009, 18:46

Arendt, Arnt i inne fonetyczne formy tego nazwiska.
Zofia Arendt


Dzisiaj na forum WTG w tekscie wymieniane jest to nazwisko.
Arendt, Arnt i inne fonetyczne formy w trójkącie Gniezno, Moglino, Wągrowiec dość często występuje. Wypisywałem te nazwiska w czasie kwarendy w AAGniezno.
Ich kontakty powiązane były z nazwiskami którym jestem zainteresowany.
Pisząc ten tekst liczę na rozwinięcie tego tematu

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

14 gru 2009, 20:31

Leszku,
Domyślam się, że moja krótka wzmianka na temat żon architektów tj. Z.Gorgolewskiego i R.Sławskiego wzbudziła Twoje zainteresowanie. Z rodziną Arendtów jestem spokrewniony dosyć odlegle bo nasz wspólny przodek Michał Dutkiewicz żył w drugiej połowie XVIII wieku (w Gnieźnie). Jego wnuczka Fryderyka Salbach poślubiła Karola Arendta z Rogoźna. Jak do tej pory zdołałem ustalić, że z tego związku narodziło się czterech synów i jedna córka. Karol Arendt był dyrektorem sądu w Rogoźnie, a w tym samym czasie większość tej mojej rodziny (tj. Dutkiewiczowie, Szulczewscy, Laskowscy, Lipowiczowie i Arendtowie) tam mieszkali albo w jego okolicach (Boguniewo, Runowo, Pruśce itd.). Więcej na temat samych Arendtów będę widział już jutro bo właśnie odnalazłem kuzyna z tej właśnie rodziny.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

14 gru 2009, 20:48

Skromny grób księdza wikarego Józefa Arendta znajduje się na cmentarzu w Babimoście, oto link do zdjęcia:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f87 ... 32836.html

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

14 gru 2009, 21:12

Raczej tak, liczę na "dobre duszyczki" które dalej będa pisać i dodawać swoje uwagi.
Wiele forum inicjowalem z bardzo dobrym skutkiem.

Kabat kabacińscy z okolic Mogilna, Dębno lata przełom XVIII/XIX. to powiazania z Arent.
Taki wypisów mam w programie około 25.
Metody które ja "stosuje/są też skuteczne, ale jak wywnioskowałem kontrowersyjne i mało przekonywujace/" to szeroki krąg poszukiwań.
Liczę na odpowiedzi, podpowiedzi które uścisniają, eliminują [czasmi tymczasowo, czasmi po latach wracają z sukcesem]
Chyba ta forma częstego ogłaszania jest lepsza, skuteczniejsza.
Sukcesem jest to ze fora inicjowanie świetnie prosperują, przynoszą dane i moje dalekie co prawda dalekie, ale jak ja piszę logiczne i udokumentowane powiązania.
Tak i jak tutaj [raczej na forum Arent] ogłaszam liczę na sukcesy...
Widzę nazwisko Laskowski myśle że Eugeniusz Forman będzie pytał o Laskowskich.

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

14 gru 2009, 21:26

Witam,
Cieszę się, że iskierki nadziei w odszukaniu kolejnych krewnych zaświeciły się w tym temacie. Laskowskich w moim drzewie jest cała masa, a na cmentarzu w Rogoźnie kilka starych nagrobków.
Większość mojej rodziny z XIX wieku jest pochowana na jednym kawałku ziemi w Rogoźnie. Robiąc nie więcej niż 50 kroków odwiedzam około pięćdziesięciu krewnych.

Ksiądz Józef Arendt to jeden z synów wspomnianego małżeństwa Karola Arendta i Fryderyki Salbach. Brat Józefa – Antoni Arendt był również księdzem.

Tak przy okazji tej rodziny będę wdzięczny za informacje dotyczące familii Salbach. Wiem że mąż córki Michała – Jadwigi Dutkiewicz (po mężu Salbach ) był sędzią.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

15 gru 2009, 20:19

Witaj Leszku,
W mojej rodzinie jest nazwisko Arendt. Herbert Arendt był mężem Stanisławy Busler, siostry mojego ojca. (Stanisława ur. w 1912 r. w Niestronnie). Małżonkowie pobrali się prawdopodobnie w 1937 r. Mieszkali w Józefowie k/Palędzia Kościelnego. Herbert Arendt zmarł w 1942 r. i spoczywana na cmentarzu w Strzelnie. Jego córka a moja kuzynka mieszka dziś w Gdyni.
Pozdrawiam
Marian

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

17 gru 2009, 20:22

Witam. W miejscowości Ruchocin (pow. gnieźnieński) przed wojną mieszkał Erich Arndt.

Wojciech Ziółkieiwcz

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

18 gru 2009, 21:43

Witam,
do dzisiaj Arndtowie mieszkają w Gnieźnie. Paweł Arndt jest posłem na sejm. Wystarczy książka telefoniczna.
Pozdrawiam
Barbara Bilińska
--------------------------------------------------------------------------
Łykowscy, Kozubscy, Skorniak, Meller, Głowscy,Grajek
Wierzbiczany,Garby, Kosowo, Miława, Bojanice, Komorze

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

19 gru 2009, 07:51

Senatorem

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

21 gru 2009, 21:14

A mnie ciekawi Herbert pochowany w Strzelnie. Rzut beretem ode mnie mieszkają Arendtowie, małżeństwo z córką w wieku 10-11 lat, czy mogą pochodzić od Herberta? Mam popytać?

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

22 gru 2009, 14:05

Witaj Marzeno,
Dziękuję za informację i inicjatywę. Z tego co wiem to Herbert jest pochowany w Strzelnie ale tam nie mieszkał tylko trafił do szpitala i zmarł. Miał jedną córkę mieszkającą w Gdyni więc pochodzenie Twoich sąsiadów od Herberta wykluczone. Poza tym nie chciałbym poszukiwać związków bez zgody (nie)zainteresowanej rodziny z Gdyni.
Pozdrawiam
Marian

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

28 gru 2009, 22:10

Łykowscy, Kozubscy, Skorniak, Meller, Głowscy,Grajek
Wierzbiczany,Garby, Kosowo, Miława, Bojanice, Komorze

przeglądając parfię w Trójcy Gniezno zgony (dane na parafii)
spisałem tak wpis
zgon R. Łykowski lat 26 30 .10.1932 rodzice Tomasz Łykowski i Antonina Meller
R. zapisałem R ale czy to jest Rozalia czy Roman głowy nie dam - Przepraszam, skoryguje przy nastepnym pobycie

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

29 gru 2009, 17:44

Bardzo dziękuję. R. Łykowski - to Roman Łykowski, brat mojego dziadka Augustyna, syn Tomasza Łykowskiego i Antoniny Meller. Natomiast ciągle nie wiem kiedy zmarł Tomasz Łykowski i gdzie jest pochowany.Przekazy rodzinne o tym nie mówią.
Może parafia św. Trójcy to jakiś ślad?
Pozdrawiam
Barbara Bilińska
---------------------------------------------------------------------------
Łykowski, Meller, Ręklewski, Skorniak, Kozubski, Grajek, Głowski,
Wierzbiczany, Miława, Kosowo, Garby, Kosowo, Bojanice

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

29 gru 2009, 18:42

Cieszę się ze mogłem w tym forum coś podpowiedzieć.
Sugerowalem się podpowiedziami jakich nazwisk szukasz.
Miałem Więcej szczęcia i nie skasowano mego postu.
Bo na forum Fiskus, niestety taki manewr był niemile widziany i skasowano trafny czy nie trafny ? post.
A podpowiadałem tak jak tutaj nazwiska wg. profilu jakich nazwisk szuka dana osoba.
Co robić takmi podpowiedziami, które nie kwalifikują się na zakłanie forum.

Będe przeglądał i zwrócę na nazwiska o których pisałem. zwłaszcza że to jest na parafii o godzinach otwarcia 9 -10 rano.

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

29 gru 2009, 19:07

Wacław Arendt kierownik szkoły w Piaskach w 1932r.
Michał

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

30 gru 2009, 00:58

bbarbara napisał(a):Witam,
do dzisiaj Arndtowie mieszkają w Gnieźnie. Paweł Arndt jest posłem na sejm. Wystarczy książka telefoniczna.
Pozdrawiam
Barbara Bilińska
--------------------------------------------------------------------------
Łykowscy, Kozubscy, Skorniak, Meller, Głowscy,Grajek
Wierzbiczany,Garby, Kosowo, Miława, Bojanice, Komorze

Witam serdecznie!
Poszukuję informacji na temat Rozalii Meller urodzonej w 1810,która w 1830r. w parafii Łęgowo-Tarnowo poślubiła Piotra Gramsa,ur.w 1797r.Para ta miała czwórkę dzieci.
Pozdrawiam :D
Edyta

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

30 gru 2009, 16:48

Niestety, nie mogę pomóc. Narazie doszłam do Wojciecha Mellera i jego żony Justyny Góreckiej. Bezskutecznie poszukuję ich ślubu. W 1817 roku urodził się im syn Ignacy w Miławie, parafia Kamieniec. Mimo zachowanych w parafii wcześniejszych ksiąg nie ma wzmianki o "moich" Mellerach. Mam zamiar przeszukać okoliczne parafie,ale na efekt przyjdzie jeszcze poczekać ( remont AA Gniezno).
Pozdrawiam
Barbara Bilińska
-------------------------------------------------------------
Łykowski, Meller, Ręklewski, Skorniak, Kozubski, Grajek, Głowski,
Wierzbiczany, Miława, Kosowo, Garby, Kosowo, Bojanice

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

30 gru 2009, 19:41

Mam zamiar przeszukać okoliczne parafie,ale na efekt przyjdzie jeszcze poczekać ( remont AA Gniezno).
tak po czasie wracamy do już przeglądanych parafii.
W Miławie rodziła sie moja babcia Marta Nowak d. Springer w 1902, jeśli dane są w parafii,
Czy przeglądajac tą parafie "przypominasz" sobie to nazwisko Springer Priebe

Archdiocesan Archive in Gniezno są takie dane
B 1671-1752 1754-1786 1808 1810 1815-1874 PRZERWA W DANYCH 1911-1951
M 1671-1752 1755-1786 1808-1810 1815-1874 PRZERWA W DANYCH 1909-1937 1945-1950
A jakie masz wiadomości jak te lata są reprezentowane w Archiwum USC Poznań, lub innych materiałach typu spis mieszkanców ,itp

Inna sprawg pewnie płowa ksiąg jest w konserwacji, a pozosają nam tylko sany z tej parafii , i to pewnie z zagranicy.

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

30 gru 2009, 20:58

Wydaje mi się, że nazwisko Priebe nie jest mi obce,ale nie przeglądałam ksiąg parafialnych z początku XX wieku, gdyż moja rodzina wyprowadziła się do Wierzbiczan ( ślub Antoniny Meller z Miławy z Tomaszem Łykowskim z Wierzbiczan w 1852 r). Pewnie dalsza rodzina tam pozostała, ale to jeszcze przede mną (genealogią zajmuję się zaledwie od roku).
Przeglądałam bazę Pradziad i wydaje się ,że XIX wiek jest w komplecie w AP Poznań. Niestety sama tego nie sprawdzałam, choć ciągle się do tego przymierzam. Jeśli w końcu tam dotrę obiecuję,że będę pamiętać o nazwiskach interesujących Ciebie.
Pozdrawiam
Barbara Bilińska
-------------------------------------------------------
Łykowscy, Kozubscy, Skorniak, Meller, Głowscy,Grajek
Wierzbiczany,Garby, Kosowo, Miława, Bojanice, Komorze

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

30 gru 2009, 21:15

W tej chwili indeksuję parafię w Pelplinie. Tam spotkałam parę osób o nazwisku Arendt i podobne. Prawdopodabnie dokończę w połowie stycznia i wrzucę do geneteki. Pozdrawiam Bożena

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

06 sty 2010, 17:42

Bożena napisał(a):W tej chwili indeksuję parafię w Pelplinie. Tam spotkałam parę osób o nazwisku Arendt i podobne. Prawdopodabnie dokończę w połowie stycznia i wrzucę do geneteki. Pozdrawiam Bożena

Witam wszystkich zainteresowanych nazwiskiem Arendt!
W 1921 r.Jan Płoszyński z Mogilna wykupił od pana Arendta-nie znam imienia-skład bławatów wraz z nieruchomością przy ul.Szerokiej 16 w Wągrowcu.To wszystko co wiem na ten temat.
Pozdrawiam
Edyta :D

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

07 sty 2010, 21:19

Witam,
Rodzina o nazwisku ARENT, mieszkała w okolicy Wielenia w końcu XVIII wieku.
Ksiądz Antoni Arent był w 1873 plebanem w Pilskim, a wcześniej wikariuszem w Czarnkowie i "mansyonarzem" w poznańskiej farze. Miał też problemy z władzą pruską.

Pozdrawiam Kasia

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

09 sty 2010, 21:20

Witam!

W parafii Budzyń, w dniu 20 listopada 1879 roku związek małżeński zawali Jan Arendt lat 25 z Rogoźna i Antonina Burzyńska lat 24 i 3/4 z Budzynia.

Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

17 sty 2010, 14:31

Witam !
Natrafiłem na Karola Arendta świadka ślubu ;

-19.04.1842 Rogoźno
Edward Błażej h.Pomian Lubomęski *05.05.1810 Poznań +ca 1860
/data śmierci ,genealogia okiem/
posesor Hutki k.Czarnkowa
[syn Ignacego *1780 +14.09.1852 Września - cholera
podsędka powiatowego w Obornikach a od 1827 sędziego pokoju w Poznaniu
oż.03.05.1810 Poznań,ślub cywilny
z Salomeą Marchlewską pv Klin *1781 +03.08.1849 Rogoźno]
x 19.04.1842 Rogoźno
Emilia Antonina Kwiatkowska z Rogoźna *1826 +ca 1880 /data śmierci
genealogia okiem / Córka ? być może Franciszka sekretarza regencji
poznańskiej

Świadkowie ślubu :Teofil Paliszewski,Karol Arendt

Teofil Paliszewski to zapewnie mój Przodek Leopold Paliszewski 1812-1903
wł.Gębic i Hutki oraz wł.Skrzyszowa w Galicji,powst.1830/31 kawaler
orderu złotego VM,por.WP,udziałowiec Bazaru poznańskiego.
Hutkę ma po Stryju Kazimierzu 1768-1837 regencie powiatu obornickiego
i zapewnie z nadmiaru obowiązków-administruje Skrzyszowem,
Edward Lubomęski jest posesorem Hutki k.Czarnkowa.

Karol Arendt Dyr.Sądu w Rogoźnie oż.z Fryderyką Salbach
wg informacji Piotra Dutkiewicza

Czy Edward i Emilia zostawili Potomstwo ?

Pozdrawiam
Mirek Paliszewski

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

12 lip 2012, 08:47

W WBC w "Dzienniku Poznańskim" z dnia 1.3.1903r., na str.3 jest wspomnienie pośmiertne śp.Kazimierza Arendta.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

25 wrz 2012, 06:42

KPBC "Gazeta Toruńska" nr13 z dnia 17-1-1911r., str.3 :
"Czarnków. 13 letni syn gospodarza Arndta w Kruczu zarwał się przy ślizganiu na jeziorze w oczach towarzyszy. Zanim mu pospieszono na pomoc, chłopak utonął".

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Arendt Arnt i inne forymy fonetyczne tego nazwiska

08 paź 2012, 07:05

WBC "Dziennik Poznański" nr 114 z dnia 19-05-1865 r., str.3 - ogłoszenie, sprzedaż konieczna: Czesławice własność Fryderyk Rudolf Caezar Arndt.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz
Odpowiedz