Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Ciesielscy,Kowynia,Ziółkiewicz,Trzebiatowscy

17 gru 2009, 20:29

Poszukuje rodziny:
Ciesielscy okolice Witkowa i Gniezna
Kowynia, Ziółkiewicz
Trzebiatowscy okolice Witkowa i Gniezna.

Re: Poszukuje rodziny

01 sty 2010, 17:40

Może coś będzie pasować
Antoni Ciesielski ok.1870 poślubił Pelagia Ciesielska zd Choryan ok.1873
Ignacy Ciesielski 22.07.1851
Katarzyna Ciesielska zd.Trudzińska
Stefan Ciesielski
Wszystkie te osoby są związane z Powidzem
Pozdrawiam

Re: Poszukuje rodziny

02 sty 2010, 17:50

Franciszek Ciesielski jego żona Petronela Ciesielska (zd.Trzebiatowska )
ich dzieci:
-Bronisława Kowynia (zd. Ciesielska)
-Marianna Tomkowiak (zd. Ciesielska)
-Stefan Ciesielski
-Tadeusz Ciesielski
-Jan Ciesielski
-Marian Ciesielski
- Stanisław Ciesielski
-Czesława Ciesielska

Zgadza się Stefan Ciesielski reszty nie wiem musiałbym dowiedzieć się u źródła (czyli u babci).
Te osoby też troszkę są powiązane z Powidzem. Wszyscy mieszkali w Ruchocinie, a z tego co wiem przed II wojną światową Ruchocin należał do parafii Powidz.

Co do Liberkowskich to mogę powiedzieć, że mieszkają w sąsiedniej wsi Ruchocinku (parafia Powidz), nawet do niedawna ze mną do szkoły chodziła Agnieszka Liberkowska. :D

Re: Poszukuje rodziny

02 sty 2010, 20:00

Jeszcze kilka faktów które udało mi się znaleźć:
1.Stefan Ciesielski i Katarzyna zd. Trudzińska byli rodzicami
Antonia Ciesielskiego, który ożenił(17.05.1896) się z Pelagią Choryan
oni mieli dziecko którego imienia nie zdołałem odczytać ale tu nazwisko w akcie zmienia się na
Cieślicki


ad.1 w Projekt Poznań Pojawia się wpis:
Ostrowite Prymasowskie, wpis 11 / 1852
Stephanus Cieślewicz (28) ojciec: Franciscus Cieślewicz, matka: Dorothea
Catharina Trudzińska (20) ojciec: Adalbertus Trudziński
jest pewne podobieństwo i uważam, że trafne z Twoimi danymi
Ciesielski/Cieślewicz ,Dorothea/Petronela

Jeszcze mam w drzewie Mariannę Nowak, która wyszła za Ciesielskiego. mieli syna Ignacego ur.1851
Ostatnio edytowano 02 sty 2010, 21:33 przez Krys85, łącznie edytowano 1 raz

Re: Poszukuje rodziny

02 sty 2010, 20:49

A co do Liberkowskich:
Władysław Kaczyński ożenił się(ok.23,10,1904) z Heleną Liberkowską, ktora była córką
Walentego i Krystyny zd. Chmiel?(ok. 1853r)
Liberkowscy pochodzą z okolic Witkowa.
będę wdzięczny za informacje
Pozdrawiam

Re: Poszukuje rodziny

03 sty 2010, 00:06

Krys85 napisał(a):Jeszcze kilka faktów które udało mi się znaleźć:
1.Stefan Ciesielski i Katarzyna zd. Trudzińska byli rodzicami
Antonia Ciesielskiego, który ożenił(17.05.1896) się z Pelagią Choryan
oni mieli dziecko którego imienia nie zdołałem odczytać ale tu nazwisko w akcie zmienia się na
Cieślicki


ad.1 w Projekt Poznań Pojawia się wpis:
Ostrowite Prymasowskie, wpis 11 / 1852
Stephanus Cieślewicz (28) ojciec: Franciscus Cieślewicz, matka: Dorothea
Catharina Trudzińska (20) ojciec: Adalbertus Trudziński
jest pewne podobieństwo i uważam, że trafne z Twoimi danymi
Ciesielski/Cieślewicz ,Dorothea/Petronela

Jeszcze mam w drzewie Mariannę Nowak, która wyszła za Ciesielskiego. mieli syna Ignacego ur.1851


Witam !

Czy znane są dane matki Katarzyny Trudzińskiej? Zajmuję się m.in. tworzeniem drzewa rodowego Trudzińskich ze Słoszew k. Powidza i okolic.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Poszukuje rodziny

03 sty 2010, 14:25

Niestety Jarku nie posiadam jak na razie żadnych informacji o Trudzińskich

Re: Poszukuje rodziny

03 sty 2010, 16:29

Ciesielscy okolice Witkowa i Gniezna
piszesz
a od strony Sokolnik/Gniezna, Zdziechowy, Mączniki, też szukasz.
bo pisze na naszych forach o nazwisku Ciesielscy

Re: Ciesielscy,Kowynia,Ziółkiewicz,Trzebiatowscy

04 sty 2010, 08:32

No pewnie. Rodzina Ciesielskich jest bardzo duża więc troszkę się rozproszyli.

Re: Ciesielscy,Kowynia,Ziółkiewicz,Trzebiatowscy

08 lis 2010, 21:49

O Ziołkiewiczach czy Ziółkiewiczach bede Ci mogła niedługo podac troche danych. Zaczynając od Sabiny i Konstantego Ziołkiewiczów wstecz.

Re: Ciesielscy,Kowynia,Ziółkiewicz,Trzebiatowscy

09 lis 2010, 11:17

Będę bardzo wdzięczny:)

Pozdrawiam:
*Wojtek*

Re: Ciesielscy,Kowynia,Ziółkiewicz,Trzebiatowscy

11 lis 2010, 20:26

Po odzyskaniu niepodległości w Strzelnie burmistrzem był Ciesielski. Onegdaj napisałem jego życiorys. Może to Twoja rodzina, Wojtku?

Konstanty Ciesielski 1919-1923

Po śmierci Pińkowskiego nastąpił wakat na stanowisku burmistrza. Obowiązki rada miejska powierzyła na blisko dwa miesiące zastępcy burmistrza Michałowi Stęczniewskiemu (1885-1940), strzeleńskiemu aptekarzowi, późniejszej ofierze Katynia. To on zaprowadził obowiązek prowadzenia od grudnia 1919 r. metrykali USC w języku polskim. Już w styczniu 1920 r. objął wakujące stanowisko, przybyły z Dolska do Strzelna, Konstanty Ciesielski (mianowany 1.01.1920 r., pierwszy jego podpis znajdujemy pod datą 23.01. tegoż roku). Wcześniej, bo przez przeciąg 20 lat sprawował urząd burmistrza w Dolsku pow. śremski.
Konstanty Ciesielski urodził się 7 kwietnia 1869 r. w Dolsku. Był synem Kazimierza i Berty Amalii z domu Gentze, Ciesielskich. Wcześniej Kazimierz poślubił w 1853 r. Kunegundę Wróblewską alias Modzieleską. Po śmierci Kunegundy Kazimierz zawarł drugi związek małżeński w 1863 r. On miał wówczas 40 lat zaś wybranka jego 25 lat. Matka była zapewne pochodzenia niemieckiego. Po jej śmierci ojciec po raz trzeci ożenił się, a wybranką jego, była Zieleżyńska. Małżonkowie zamieszkali w Poznaniu. Z metrykali wynika, że źródłem jego utrzymania był kapitał zgromadzony w bliżej nieznanej formie.
Żoną Konstantego była Zofia z Szymańskich, ur. 15 maja 1876 r., późniejsza urzędniczka USC w Strzelnie. Małżonkowie mieli syna Witolda, podporucznika rezerwy. Zofia zmarła 1 września 1967 r.
Za rządów Ciesielskiego nastąpiła duża migracja ludności, szczególnie w 1921 r., spowodowana licznymi wyjazdami Niemieckich osadników do ich kraju pochodzenia. W ich miejsce przybywała ludność, generalnie z byłego zaboru rosyjskiego. Miasto liczyło wówczas 4927 mieszkańców. Sprowadzając się do Strzelna przywiózł ze sobą ideę wielkopolskich bractw kurkowych. Taka też organizacja pod nazwą Kurkowe Bractwo Strzeleckie powstała 22 stycznia 1922 r. Zaprowadził nowy ład organizacyjny w magistracie strzeleńskim zatrudniając tylko urzędników polskich.
Choć krótko przyszło sprawować mu władzę w Strzelnie, to trafił na ważne historycznie czasy. Krótko po objęciu stanowiska wojsko polskie zaczęła obsadzać, na przełomie stycznia i lutego 1920 r., terytorium byłego zabory pruskiego, w tym Strzelno i okolice. W tym też czasie mieszkańcy ziemi strzeleńskiej wzięli czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Był to również czas rodzenia się w mieście licznych partii politycznych i stowarzyszeń, jak chociażby: Związek Ludowo Narodowy, Narodowa Partia Robotniczej, PSL „Piast”, czy w 1922 r. KS „Kujawianka” i wielu innych.
Konstanty Ciesielski zmarł w wieku niespełna 53 lat, 3 lutego 1923 r. w Strzelnie i został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym przy ul. Kolejowej (tuż przy pomniku powstańców wielkopolskich). Do dziś w Strzelnie i Poznaniu zamieszkują potomkowie tego rodu, dzięki, których uprzejmości możemy zamieścić zdjęcie burmistrza Konstantego Ciesielskiego.

Marian Przybylski - Słowianin
Odpowiedz