Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Szak, Mroczkowski

29 gru 2009, 16:47

Moja babcia miała ośmiu braci Szak: Karol zmarł przed I wojną , Antoni miał piekarnie w Kostrzynie i zginął na I wojnie na tej wojnie zginął jeszcze Wacław i chyba Józef i Ludwik, Oprócz tego byli jeszcze Jan Władysław i Stanisław i moja babcia Emilia. Stanisław też był na I wojnie ale nie zginął i umarł w latach sześćdziesiątych. Był chyba ranny w szpitalu w Kołobrzegu. Jan był chyba żołnierzem we wrześniu 1939 a Władysław ułanem kampani wrześniowej później był w niewoli
Ich rodzice to Antoni Szak i Antonina Szak zd Janicka Siostra Antoniego Siostra Antoniego Szaka mieszkała w miejscowości Gułtowy i po mężu nazywała się Czyż Miejscowości związane z moimi krewnymi to Kostrzyn, Gułtowy, Gortatów, Czerlejno i Węgierskie
Moj dziadek Stanisław Mroczkowski przed II wojną był stolarzem w fabryce mebli w Swarzędzu. Tam też przed wojną chyba na ulicy kórnickiej mieszkała jego mama Magdalena natomiast jak miał na imię jego ojciec nie wiem bo zginął na I wojnie. Dziadek w latach 1942 do 1945 siedział w więzieniu we Wronkach.
Miejscowości o których wiem to Swarzędz, Górtatów, Skorzęcin, Gryfino
Jeżeli ktoś wie coś na temat mojej rodziny bardzo proszę o informację

Re: Szak, Mroczkowski

30 gru 2009, 23:21

W moim drzewie jest Szak i Czyż.

Bardzo proszę podpisywać posty-w WTG jest taki dobry zwyczaj.
Pozdrawiam

Re: Szak, Mroczkowski

30 gru 2009, 23:49

Przepraszam nie wiedziałem jestem tutaj nowy. Czy jest wśród nich ktoś odpowiadający mojemu opisowi?

Jeszcze raz przepraszam za uchybienie

Paweł

Re: Szak, Mroczkowski

30 gru 2009, 23:59

Rozumiem-początkujący dopiero poznają nasze zwyczaje, a moja uwaga była naprawdę życzliwą prośbą,a nie krytyką. Zwracamy się też do sobie po imieniu-zatem pozwól Pawle, że przekażę Ci trochę informacji.
Józef Szak poślubił w Czerlejnie w 1841 Józefę Wrześniak. Ich córka Łucja Szak poślubiła Walentego Kajdasza z mojej rodziny.A syn Jakub poślubił Pelagię Czyż. Czyżby to były osoby związane z Twoją rodziną?
Jeżeli idzie o Mroczkowskich to wiem tyle:
Andrzej Mroczkowski vel Mroczek syn Andrzeja i Franciszki ożenił się w 1868 z wdową Magdaleną Sobkowiak z domu Podolak.I mąż Magdaleny to Marcin Sobkowiak poślubiony w 1863.
Andrzej zmarł mając lat 45 5.12.1882r zostawiając żonę i dzieci Jadwigę lat 8 i Stanisławę lat 5.
Magdalena zmarła 31.3.1914 mając lat 75.
Mieli jeszcze 3 córki, które zmarły -Anastazja 8m-cy 10.9.1871
Marianna 2lata zm.17.9.1871 i Marianna lat 2 zm.16.6.1874
Wszystko działo się w Kostrzynie.

Re: Szak, Mroczkowski

31 gru 2009, 00:15

Dziękuje Ci za informacje. Jeżeli chodzi o rodzinę Szak to sądzę że jakieś dalekie pokrewieństwo istnieje ale na razie nie wiem jakie Wnoszę to chćby z tego że miejscowść się zgadza Kiedyś już kontaktowałem się z osobami o ty nazwisku które mieszkają nawet w tych samych miejscowościach ale one niestety nic nie wiedzą. Ostatnio trochę sie doinformowałem i zaczynam się domyślać że niestety chyba bracia mojej babci zginęli i pomarli bezpotomnie mi i z tąd moje problemy z ustaleniem czegokolwiek

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Paweł

Re: Szak, Mroczkowski

07 sty 2010, 18:40

Witam!

W Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej, w "Dzienniku Poznańskim" z dnia 7.4.1897r., w rubryce "Z urzędu stanu cywilnego" jest zapis, że w dniu 5 kwietnia zgłoszono zapowiedzi czeladnika stolarskiego, Stanisława Mroczkowskiego z Rozalią Kozłowską.

Pozdrawiam. Jolanta

Re: Szak, Mroczkowski

01 lut 2011, 09:58

lawak3 napisał(a):Moj dziadek Stanisław Mroczkowski przed II wojną był stolarzem w fabryce mebli w Swarzędzu.

Dużo ciekawych informacji na temat fabryki mebli Antoniego Tabaki na stronie Wirtualnego Muzeum Mebli. Również dużo informacji i archiwalnych zdjęć swarzędzkich stolarzy i ich zakładów:
http://meble.swarzedz.pl/index.php?id=75

Re: Szak, Mroczkowski

02 lut 2011, 18:13

Na cmentarzu w Czerlejnie są 2 groby osób, noszących nazwisko Szak:
Jan Szak ur. 24.06.1937 zm. 30.11.1976 oraz dziecka Kazimierz Szak ur. 27.06.1958 zm. 30.06.1958, Może komuś się przyda.
Odpowiedz