Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Szukam Labitzke - Zduny, Poznań, Schönrock, Krüger - Poznań

09 sty 2010, 19:43

Szukam trzech nazwisk:
- Labitzke (parafia ewangelicka w Zdunach),
- Schönrock Kicin koło Poznania (parfia ewangelicka Świętego Krzyża w Poznaniu)
- Krüger (parfia ewangelicka Świętego Krzyża w Poznaniu).


Swoją przygodę z genealogią zacząłem latem 2009 r. Wpisałem w wyszukiwarkę imię i nazwisko (Wilhelm Labitzke) mojego prapradziadka i pojawiło się
http://www.online-ofb.de/famreport.php? ... s=&lang=de
Nawiązałem kontakt z autorem, otrzymałem książkę, w której autor pisze m.in. o losach mojej rodziny w latach 1920-1945. Zainteresowałem się wcześniejszymi losami i trafiłem do Poznania i okolic, a następnie do okolic Krotoszyna.

Odkryłem, że mój Wilhelm Labitzke urodził się w Bestwinie w gminie Zduny. Miałem jego akt zgonu, w kótrym była podana miejscowość Bestevin. Z aktu urodzenia wynika, że Johann Wilhelm Labitzke ( bo tak został ochrzczony) urodził się w 02.03.1877 r., a jego rodzicami byli Georg Labitzke i Susanne Schwabe. Niestety akty niemieckie są ubogie w informacje, nie ma wieku rodziców. Do przeszukania są więc akty małżeństwa prawdopodobnie z gminy Zduny. Wiem, że w AP w Kaliszu są akta z lat 1874-1877 jednak nie są one zmikrofilmowane i tylko osobista wizyta pozwoli mi na sprawdzenie informacji.

Poszukałem trochę na http://www.familysearch.org i znalazłem sporo osób o nazwisku Labitzke z gminy Zduny, a nawet z Bestwina dwie duże rodziny. Nie mogę ich jednak połączyć, gdyż dane pochodzą z pierwszej połowy XIX w. Nazwisko Labitzke w tym czasie występuje w całym powiecie krotoszyńskim, koźmińskim i okolicach dosyć często.

Wracając do losów mojego Wilhelma znalazł się on w 1905 r. w Poznaniu (nie wiem jak), gdzie ożenił się z Marią Schönrock urodzoną w Kicinie. Mieli sześcioro dzieci m.in. moją prababkę. Wszyscy urodzili się w Poznaniu w Latach 1905-1919. Udało mi się odszukać Wilhelma w księgach adresowych Poznania z tego okresu. Wiem, że Wilhelm występował w nich jako robotnik, a później jako pracownik wojska. Po 1919 r. Wraz dziećmi i żoną trafił do Nowej Marchii (Neu Markt), gdzie pracował jako robotnik rolny. Zginął w czasie wysiedleń ludności niemieckiej w grudniu 1945 r. A dzieci trafiły do Niemiec i znalazły się po dwóch stronach "żelaznej kurtyny, jedna z córek do Danii, a moja prababka została w Polsce, gdzie zmarła samotnie, gdyż mąż nie wrócił do niej po wojnie (zamieszkał w zachodniej strefie okupacyjnej).

Żona Wilhelma Maria Schönrock zmarła w 1938 r. Na początku lat 90-tych udało mi się odszukać jej grób 40 km od obecnego mojego miejsca zamieszkania. Niestety oczyszczenie nagrobka doprowadziło do jego zniszczenia. Przy kolejnej wizycie na starym poniemieckim, zarośniętym cmentarzu znalazłem tylko potrzaskaną płytę nagrobną i rozrzucone fragmenty nagrobka.

Metrykę urodzenia Marii Schönrock udało mi się odszukać w parafii św Krzyża w Poznaniu. I tu pojawia się Poznań Project, gdzie odnalazłem akt ślubu jej rodziców, za co jestem b. wdzięczny. Kolejna wizyta na stronie http://www.familysearch.org pozwoliła odszukać siostrę Marii - Alwine Bertha Schönrock (18.07.1874r.). Niestety nie mam na jej temat żadnych informacji.

Obecnie czekam na akt ślubu rodziców Marii - Augusta Schönrock i Evy Rosiny Krüger oraz akt urodzenia Evy Rosiny.

Opisałem pobieżnie historię mojej rodziny, aby przybliżyć zakres moich poszukiwań.

Za wszelkie informacje dotyczące wymienionych przeze mnie nazwisk na podanym obszarze będę niezmiernie wdzięczny.

Re: Szukam Labitzke - Zduny, Poznań, Schönrock, Krüger - Poznań

01 wrz 2010, 15:24

Minęło sporo czasu zebrałem trochę więcej informacji i poszerzyłem zakres moich poszukiwań.

W dalszym ciągu poszukuję:
- Labitzke (parafia ewangelicka w Zdunach),
- Schönrock, Schnick Kicin koło Poznania (parfia ewangelicka Świętego Krzyża w Poznaniu)
- Krüger, Zerbe Czerwonak Hauland (parfia ewangelicka Świętego Krzyża w Poznaniu)

Re: Szukam Labitzke - Zduny, Poznań, Schönrock, Krüger - Poznań

01 wrz 2010, 20:06

Krzysztofie!
Na Krügerów musisz uważać, żebyś nie pomylił rodzin, ponieważ jest ich baaardzo dużo! Wiem bo sam mam z tym problem (moja babci jest z d. Krüger). Postaraj się znaleźć jak najwięcej informacji, spokojnie przeanalizować. Ponieważ jest to parafia ewangelicka spróbuj udać się do kościoła ewangelickiego w Poznaniu, pastorem jest Jan Ostryk, być może On Cie pokieruje gdzie są trzymane akta archiwalne zboru ewangelickiego. Skromna moja rada, ale może sie przyda. Pozdrawiam.

Re: Szukam Labitzke - Zduny, Poznań, Schönrock, Krüger - Poznań

02 wrz 2010, 09:41

Dziękuję za podpowiedź. Zauważyłem mnogość osób o nazwisku Krüger, dlatego dodałem skąd są moi - Czerwonak.
Tam mieszkał Carl Krüger (1819-?) z żoną Caroliną Fridericką Krüger zd.Zerbe (1821-?). Ustaliłem ich datę ślubu oraz dzieci:
- Gottfried Krüger (1840-1840)
- Anna Juliana Krüger (1843-?)
- Friedrich Wilhelm Krüger (1847-1851)
- Eva Rosina Krüger (1849-?) w 1873 wyszła za mąż za Augusta Schönrock i zamieszkała w Kicinie (moja 3x prababka)
- Carl Heinrich Krüger (1852-?)
- Wilhelimne Caroline Krüger (1854-1946). W1874 r. w Poznaniu wyszła za mąż . Jej mężem był Friedrich Wilhelm Schnick Zmarła w Egg Harbor, Door, Wisconsin. T
- Henriette Krüger (1857-?) W 1875 roku wyszła za mąż. Jej mężem był Carl August Böttcher
- Anna Luise Krüger (1859-?) W 1883 roku wyszła za mąż. Jej mężem był Albert Binders

Teraz problem jest w tym, skąd był Carl Kruger? Znalazłem metrykę ur.,ale nie mam 100 % pewności, że to mój Carl. Nie mogę odczytać całości. Jest ona w dziale tłumaczenia.

Najciekawsza historia była z siostrą mojej pra... Wyjechała z mężem i dziećmi do USA w 1892r. Tam urodziło się jeszcze dwoje dzieci. Potomkowie zamieszkali w wielu stanach USA i Kanady. W te wakacje poprzez różne fora genealogiczne odnalazł mnie jej prawnuk mieszkający w Kanadzie. I pewnego sierpniowego poranka pojawił się w mojej miejscowości. Przez kilka dni mieliśmy o czym rozmawiać. Co ciekawe nasze badania doszły do tego samego miejsca. A ciekawostką jest to, że mój daleki kuzyn lub pra...wujek :wink: należy do Kościoła Mormonów.

Nie wiem natomiast, czy jakiekolwiek metryki będą w parafii. Raczej wszystko jest w archiwum w Poznaniu. Tym bardziej, że moja pra...babka, a raczej jej córka wyjechała w 1919 r. z Wielkopolski na tereny dzisiejszego pogranicza lubuskiego i zachodniopomorskiego. Wszystkie chrzty oraz ślubu odbywały się w parafii Św. Krzyża w Poznaniu.

Re: Szukam Labitzke - Zduny, Poznań, Schönrock, Krüger - Poznań

03 wrz 2010, 23:12

Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu skupia jeśli się nie mylę miejscowości z tych regionów w swoich zbiorach. Moi Krügerowie pochodzą (przynajmniej tam gdzie dotarłem - 1821 ur. Joseph Krüger) głownie z Rogoźna Wlkp.
Powiem Tobie, że bardzo miło sie czyta takie posty gdzie daleki, daleki krewny też szuka i dochodzi do wspólnego spotkania.Gratuluje Ci! Ja wiem coś o tym, ponieważ sam w ciągu ostatnich paru lat odnalazłem swoich krewnych, co prawda nie wszyscy szukali ale mieli sporo ważnych dokumentów.Teraz utrzymujemy kontakt. Dla nich to nic a dla mnie to skarbnica dokumentów i zdjęć. A od zdjęcia do zdjęcia rozszyfrowałem dużą część rodziny i mogłem uzupełnić moje drzewo genealogiczne. Pozdrawiam

Re: Szukam Labitzke - Zduny, Poznań, Schönrock, Krüger - Poz

04 wrz 2012, 18:32

Witam
Może przydadzą się te dane.
Akt zgonu z roku 1893 : Emma Schornick, lat 23, córka Carla Schornick i Anny geb. Krüger.
Urodzona, zamieszkała i zmarła w Zbąszyniu.
Akt zgonu z roku 1894 : Louise Krüger, lat 53, urodzona w Stefanowie.
Akt zgonu z roku 1886: Carl Schornik, lat 68, żona Anna Schornik geb. Krieger.
Pozdrawiam Marianna.

Re: Szukam Labitzke - Zduny, Poznań, Schönrock, Krüger - Poz

18 mar 2013, 17:13

USC Rozdrażew rok 1882 zgłaszający zgon L? Labitzki
http://www.szukajwarchiwach.pl/11/686/0 ... uSw4B9oqYw

Re: Szukam Labitzke - Zduny, Poznań, Schönrock, Krüger - Poz

18 mar 2013, 18:07

Skany z USC Zduny już są na "www.szukajwarchiwach.pl". Powodzenia w poszukiwaniach.

Pozdrawiam. Paweł

Re: Szukam Labitzke - Zduny, Poznań, Schönrock, Krüger - Poz

18 mar 2013, 21:02

Kicin na pewno w okresie międzywojennym nazywany był Buschdorf
Odpowiedz