Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Folwark Święte koło Trzemeszna.

28 mar 2020, 18:59

Poszukuję informacji na temat folwarku Święte koło Trzemeszna. Pisownia na mapach z 1913 roku - Swiente. Do kogo należał? Czy pozostały zabudowania?

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

28 mar 2020, 19:31

http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... Tom_XI/694
Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

28 mar 2020, 19:43

Super,
Zgadza się, poza kierunkiem geograficznym. Święte leży na południowo-zachód od Trzemeszna.
Dzięki bardzo. Może Wiesz jak nazywa się teraz ulica Königsstraße (nazwa z 1913 roku) w Trzemesznie.
Pozdrawiam.

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

28 mar 2020, 19:58

Maciej_Nowaczyk napisał(a): Może Wiesz jak nazywa się teraz ulica Königsstraße (nazwa z 1913 roku) w Trzemesznie.

Niestety nie.
Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

29 mar 2020, 08:21

Maciej_Nowaczyk napisał(a):Super,
Zgadza się, poza kierunkiem geograficznym. Święte leży na południowo-zachód od Trzemeszna.
Dzięki bardzo. Może Wiesz jak nazywa się teraz ulica Königsstraße (nazwa z 1913 roku) w Trzemesznie.
Pozdrawiam.

Nie bardzo rozumiem, znaczyłoby to, że są dwa Święte w okolicy Trzemeszna? Wydaje mi się to aż nieprawdopodobne. Mam rodzinę osiadłą w Trzemesznie od pokoleń, zadzwonię po południu i popytam.

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

29 mar 2020, 09:57

Pani Danko.
Według mnie jest pomyłka w materiale źródłowym (patrz link podany przez Grzegorza). Na mapie z lat międzywojennych z niemiecką pisownią nazw SWIENTE leży na południowy-zachód od TREMESSEN. Proszę zapytać rodzinę czy istnieją pozostałości po tym folwarku, czy wiedzą kto był właścicielem lub dzierżawcą w 1913 roku?
Pozdrawiam.

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

29 mar 2020, 11:37

Maciej_Nowaczyk napisał(a): Proszę zapytać rodzinę czy wiedzą kto był właścicielem lub dzierżawcą w 1913 roku?
Pozdrawiam.

W 1909 roku właściciel dóbr Święte 227 ha Nowicki.
Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

29 mar 2020, 12:14

Maciej_Nowaczyk napisał(a):Pani Danko.
Według mnie jest pomyłka w materiale źródłowym (patrz link podany przez Grzegorza). Na mapie z lat międzywojennych z niemiecką pisownią nazw SWIENTE leży na południowy-zachód od TREMESSEN. Proszę zapytać rodzinę czy istnieją pozostałości po tym folwarku, czy wiedzą kto był właścicielem lub dzierżawcą w 1913 roku?
Pozdrawiam.


Otóż wg mojego kuzyna, z dworku nie pozostało nic. Jedynie resztki parku. Obecnie jest tam ferma fretek.
Co do ulicy Königsstraße nie wie, ale jak sama nazwa wskazuje musiała to być główna ulica w mieście, czyli obecnie św. Jana. Na pewno nie podrzędna:)
Tyle się dowiedziałam :D

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

29 mar 2020, 12:43

Pani Danko,
Dzięki za info. Co do ulicy: w Trzemesznie była też ulica Johannisstraße i to jest prawdopodobnie dzisiejsza Św. Jana.
Pozdrowienia.

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

29 mar 2020, 13:09

Nie znam na tyle dobrze Trzemeszna, chociaż to miasto rodzinne mojego dziadka, żeby wypowiadać się w temacie. Kuzyn pokoleniowo z lat 50-tych. Jestem ciekawa, jaka to obecnie ulica. I zapewne się dowiemy, henry dzwonił o USC, a tam mają zasięgnąć języka u lokalnych historyków:). Jest nadzieja. Pozdrawiam.

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

29 mar 2020, 13:46

Z publikacji o właścicielach ziemskich wydanej w 1913 r.
Miejscowością Święte pow. Mogilno władał Mikołaj Kowalski.

Obrazek

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

29 mar 2020, 14:38

Poniżej informacja z księgi adresowej z 1907 r.

Obrazek

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

29 mar 2020, 14:56

ebryka1 napisał(a): [...] W 1909 roku właściciel dóbr Święte 227 ha Nowicki.
Pozdrawiam Grzegorz

Poniżej potwierdzenie informacji Grzegorza.
Księga adresowa właścicieli ziemskich wyd. 1909 r.

Obrazek

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

31 mar 2020, 13:49

DankaW napisał(a):Poniżej informacja z księgi adresowej z 1907 r.

Obrazek


Czy tę księgę można znaleźć w sieci. Czy w tej księdze adresowej z 1907 roku znajdują się też adresy miasta Trzemeszno. Interesuje mnie czy przed I Wojną (ok 1913 roku) była ulica Königsstraße.

Re: Folwark Święte koło Trzemeszna.

31 mar 2020, 14:33

Niestety, w księdze nie ma żadnych adresów.
Są tylko takie informacje jak w załączniku.
Odpowiedz