Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Szałaga/Pilarska z Piechanina

08 gru 2020, 15:44

Dzień dobry

Poszukuję aktów urodzeń, małżeństwa i zgonów Andrzeja Szałagi i jego żony Łucji zd. Pilarskiej z Piechanina koło Czempinia.
Andrzej mógł urodzić się około roku 1768, a Łucja około 1779. Ich córka Antonina (zamężna Fryder) urodziła się w roku 1818.
Na poznan-project figuruje takie małżeństwo pod wpisem 4/1808. W Archiwum Państwowym w Poznaniu nie ma jednak takiego
małżeństwa w tym roku. Nie udało mi się więc ustalić tam dokładnej daty ślubu.
Matką Andrzeja Szałagi była przypuszczalnie Marianna Szałaga zmarła w 1810 w Borówku - mam ten akt zgonu.

Czy ktoś posiada bliższe dane odnośnie tych osób i nr aktów? Byłbym bardzo wdzięczny za informacje.
Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

08 gru 2020, 17:08

GrzegorzP napisał(a):Dzień dobry

Poszukuję aktów urodzeń, małżeństwa i zgonów Andrzeja Szałagi i jego żony Łucji zd. Pilarskiej z Piechanina koło Czempinia.
Andrzej mógł urodzić się około roku 1768, a Łucja około 1779. Ich córka Antonina (zamężna Fryder) urodziła się w roku 1818.
Na poznan-project figuruje takie małżeństwo pod wpisem 4/1808. W Archiwum Państwowym w Poznaniu nie ma jednak takiego
małżeństwa w tym roku. Nie udało mi się więc ustalić tam dokładnej daty ślubu.
Matką Andrzeja Szałagi była przypuszczalnie Marianna Szałaga zmarła w 1810 w Borówku - mam ten akt zgonu.

Czy ktoś posiada bliższe dane odnośnie tych osób i nr aktów? Byłbym bardzo wdzięczny za informacje.
Pozdrawiam
Grzegorz

Witam.

Poszukiwany akt ślubu znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.
Nie wiem, czy znane Tobie:
na BaSI jest więcej dzieci Andrzeja i Łucji.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

08 gru 2020, 19:18

GrzegorzP napisał(a):Dzień dobry
Poszukuję aktów urodzeń, małżeństwa i zgonów Andrzeja Szałagi i jego żony Łucji zd. Pilarskiej z Piechanina koło Czempinia. ...

Ślub tej pary jest zapisany w parafii Czempiń, str 76, wpis nr 4.

Jest to pierwszy wpis od kiedy zaczął obowiązywać Kodeksu Napoleona - przy ślubie jest taki dopisek.

Dnia 13 czerwca 1808r.
Andrzej Szałaga, wdowiec lat 40,
Łucja Pilarczanka, famula lat 3? (nie czytelne)
Świadkowie: Ignacy Durka i Jan Szalaga
Wszyscy z Borówka

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

08 gru 2020, 19:35

Czempiń, zgony str. 93, wpis 101.

Pierwsza żona Andrzeja Szałagi
Katarzyna
zmarła 16-11-1807 r.,
miejsce zgonu Borówko
pochowana 18-11-1807 r.

Przy okazji pisania - pierwszy ślub Andrzeja Szalaga.

Czempiń, śluby str. 10, wpis 17.

Borówko
Dn. 06-11-1796 r.
Andrzej Szałaga, młynarz, lat 26,
Katarzyna Młynczonka, panna, lat 21

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

08 gru 2020, 19:56

W Piechaninie urodziła się tylko ta ... str. 102, strona lewa, drugi wpis,

Łucja Józefa
c. Kazimierza, woźnicy dworskiego i Katarzyny
chrzest 21-12-1777 r.

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

08 gru 2020, 20:13

Dziękuję Wam Małgorzato i Danko za tak szybkie informacje. Dane z Basi oczywiście są mi znane.
Posiadam od Mormonów skany ślubów w Czempiniu z lat 1808 (od 20 maja)-1809. Niestety nie ma tam takiego ślubu o jakim
napisałaś Danko. Pierwszy wpis jest z dnia 13 czerwca 1808 i został zawarty przed Burmistrzem miasta Czempinia pomiędzy
Michałem Sucherką a panną Wiktorią Barbarą.
Jest tam też ślub z 13 sierpnia 1808 zawarty w kościele przez Antoniego Szałagę z Katarzyną Nowak. Jednak ślubu
Andrzeja z Łucją jakimś cudem tam nie ma.
Mam do Ciebie Danko prośbę. Jeśli posiadasz skany tych aktów małżeństwa, czy zechciałabyś się podzielić ze mną tymi dokumentami?
Byłbym niezmiernie wdzięczny.

Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

08 gru 2020, 20:30

GrzegorzP napisał(a):... Posiadam od Mormonów skany ślubów w Czempiniu z lat 1808 (od 20 maja)-1809. Niestety nie ma tam takiego ślubu o jakim napisałaś Danko. Pierwszy wpis jest z dnia 13 czerwca 1808 i został zawarty przed Burmistrzem miasta Czempinia pomiędzy
Michałem Sucherką a panną Wiktorią Barbarą. [Walczanką]
Jest tam też ślub z 13 sierpnia 1808 zawarty w kościele przez Antoniego Szałagę z Katarzyną Nowak. Jednak ślubu
Andrzeja z Łucją jakimś cudem tam nie ma.
Mam do Ciebie Danko prośbę. Jeśli posiadasz skany tych aktów małżeństwa, czy zechciałabyś się podzielić ze mną tymi dokumentami?
Byłbym niezmiernie wdzięczny.

Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz

W tym przypadku cudu nie ma. Na str. 76 pod lewą ręką mam początek zapisów w 1808 r. i ślub z 31-01-1808.:

Obrazek

Przykro mi, ale Cię nie zadowolę, skanów nie rozsyłam. :)
Ostatnio edytowano 08 gru 2020, 20:31 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

08 gru 2020, 20:31

Grzegorzu, mam ich w swoim drzewie. Odbierz pocztę.

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

08 gru 2020, 20:38

DankaW napisał(a):W Piechaninie urodziła się tylko ta ... str. 102, strona lewa, drugi wpis,

Łucja Józefa
c. Kazimierza, woźnicy dworskiego i Katarzyny
chrzest 21-12-1777 r.



Co do Łucji, to rok urodzenia z grubsza mógłby się zgadzać, bo w roku 1809 mając lat 30 urodziła w Piechaninie córkę Łucję,
która zmarła po trzech tygodniach. Zatem ta żona Andrzeja urodziła się około roku 1779, ale nie ma jednak pewności, czy ona
urodziła się w Piechaninie.
Grzegorz

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

08 gru 2020, 22:53

GrzegorzP napisał(a):
DankaW napisał(a):W Piechaninie urodziła się tylko ta ... str. 102, strona lewa, drugi wpis,

Łucja Józefa
c. Kazimierza, woźnicy dworskiego i Katarzyny
chrzest 21-12-1777 r.



Co do Łucji, to rok urodzenia z grubsza mógłby się zgadzać, bo w roku 1809 mając lat 30 urodziła w Piechaninie córkę Łucję,
która zmarła po trzech tygodniach. Zatem ta żona Andrzeja urodziła się około roku 1779, ale nie ma jednak pewności, czy ona
urodziła się w Piechaninie.
Grzegorz

Łucja Józefa na 100 % urodziła się w Piechaninie.
Sprawdź akt chrztu.
Ale czy to jest właśnie ta Łucja, której szukasz - tego niestety nie wiem.

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

09 gru 2020, 07:39

Dziękuję Danko za bardzo cenne informacje.
Ta Łucja Józefa urodziła się w Piechaninie, ale nie mam pewności czy w Piechaninie urodziła się Łucja Pilarczanka - żona Andrzeja Szałagi.
Jeżeli ona (Łucja Pilarczanka) też się tam urodziła, to wtedy byłoby niemal pewne, że to ta sama osoba i Łucja Józefa mogłaby być żoną Andrzeja.
Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

09 gru 2020, 08:01

Kontynuując wątek Łucji Pilarczanki żony Andrzeja Szałagi - jej akt zgonu mógłby nieco ułatwić identyfikację.
Niestety nie mam tego aktu i nie wiem kiedy oraz gdzie zmarła. Może tam wpisane jest miejsce jej urodzenia.
To samo dotyczy jej męża Andrzeja. Jeśli ktoś posiada takie informacje, bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Grzegorz

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

09 gru 2020, 10:24

GrzegorzP napisał(a):Kontynuując wątek Łucji Pilarczanki żony Andrzeja Szałagi ...

... jej akt zgonu znajduje się tutaj.

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

09 gru 2020, 10:42

Danko, bardzo Ci dziękuję. Z tego aktu wynika, że zmarła pod nazwiskiem Bielak. Zatem musiała być dwa razy zamężna. Masz może jakieś
informacje o zgonach obu jej mężów?

Grzegorz

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

09 gru 2020, 11:53

Zgon drugiego męża Łucji - Tomasza Bielaka znalazłem. Zmarł w 07.05.1842. Zatem Andrzej Szałaga zmarł wcześniej.

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

09 gru 2020, 13:47

Andrzej Szałaga +26.12.1829 Piechanin Parafia Czempiń LM Nr.100/1829 str.25

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

09 gru 2020, 14:09

Witam.

Grzegorzu, drugi ślub Łucji z Tomaszem Bielakiem-

Czempiń, wpis 22/1839.
Tomasz Bielak, lat 56, wdowiec.
Łucja Sałażyna, lat 50, wdowa.

Akt w AAP.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

09 gru 2020, 16:24

Dziękuję za pomoc, która okazała się bardzo przydatna. Pozostaje mi szukać aktów urodzenia oraz rodziców Andrzeja Szałagi i jego żony Łucji (może to ta, o której napisała Danka).
Jeżeli faktycznie jedyną Łucją urodzoną w latach 1777-1779 była ta Łucja Józefa, to raczej to chodzi o żonę Andrzeja.

Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

09 gru 2020, 17:37

GrzegorzP napisał(a):Dziękuję za pomoc, która okazała się bardzo przydatna. Pozostaje mi szukać aktów urodzenia oraz rodziców Andrzeja Szałagi i jego żony Łucji (może to ta, o której napisała Danka).
Jeżeli faktycznie jedyną Łucją urodzoną w latach 1777-1779 była ta Łucja Józefa, to raczej to chodzi o żonę Andrzeja.

Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz

Grzegorzu, czytaj uważniej, ja nie pisałam, że jest jedyną Łucją.
Pisałam, że w 1777r. jest jedyną Łucją urodzoną w Piechaninie.
Teraz dodam, że w 1778 r. nie rodzi się w Piechaninie żadna Łucja.

Akt zgonu Łucji jest z 1853 r.,
zgon zgłasza córka, której nazwisko jest zgodne z tym, które podajesz Sam w pierwszym poście,
od roku zgonu czyli 1853 odejmij 76 przeżytych lat i wychodzi dokładnie 1777 r.


W akcie jej chrztu są podani rodzice, popatrz wyżej.

Poznan Project

Czempiń, wpis 22/1839.
Tomasz Bielak, lat 56, wdowiec.
Łucja Sałażyna, lat 50, wdowa.

Sporo się Łucja odmłodziła, rzeczywiście miała wówczas 62 lata.
Musiała o tym wiedzieć, ponieważ córka do jej aktu zgonu podała poprawny wiek.

Re: Szałaga/Pilarska z Piechanina

09 gru 2020, 18:10

Przepraszam Danko, że niejasno napisałem w poście. Oczywiście zrozumiałem, że napisałaś o jedynej Łucji urodzonej w Piechaninie.
W swoim poście jakoś podświadomie zastosowałem skrót myślowy i pominąłem wyraz Piechanin. Absolutnie masz też rację
co do tego, że idealnie pasowałby rok urodzenia 1777. Jest wielce prawdopodobne, że żona Andrzeja Szałagi urodziła się
w Piechaninie i wtedy na pewno chodziłoby o wymienioną przez Ciebie Łucję Józefę. Nie mogę jednak wykluczyć, że żona A.Szałagi urodziła
się w innej miejscowości. Istnieje więc mały margines, który powstrzymuje mnie przed przyjęciem za pewnik tego, że Łucja Józefa
była żoną Andrzeja.

Pozdrawiam
Grzegorz
Odpowiedz