Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Miejscowość Majdany

26 lut 2010, 15:45

Witam serdecznie,
Poszukuję informacji na temat miejscowości Majdany. Problem w tym, że mapy Zumi znajdują dwie lokalizacje w obrębie Księstwa Poznańskiego: Majdany k.Zaniemyśla i Majdany k.Koła.
Zgodnie z informacjami jakie posiadam, mój 2xpradziad miał się urodzić właśnie w Majdanach w Ks.Poznańskim. Notka ta pochodzi z aktu ślubu 2xpradziadka Wincentego Kłosowicza, którego ojciec (Ignacy) miał być właścicielem tychże dóbr. Dodam, że Wincenty urodził się ok. 1821.
Pytałem już o te dobra w temacie o Zaniemyślu, ale pozwoliłem sobie założyć nowy temat.
Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,

Re: Miejscowość Majdany

26 lut 2010, 22:23

jeszcze Majdany w pow. szubińskim

Re: Miejscowość Majdany

16 kwi 2010, 14:52

Witam,
otrzymałem niedawno skan aktu ślubu mojego 3xpradziadka i jest tam napisane:
"[...]pomiędzy Wincentym Kłosowicz lat 22 mającym młodzianem w wsi Majdany w Księstwie Poznańskim urodzonym z Ignacego żyjącego właściciela tychże wsi[...]"

Prawdę mówiąc, nie wiem gdzie dalej szukać, nie mam żadnego, większego punktu zaczepienia, oprócz nazwy miejscowości.
Czy posiadają Państwo informacje na temat innych Majdan niż te koło Zaniemyśla?

Pozdrawiam,
Ostatnio edytowano 22 kwi 2010, 08:10 przez LukaszRzeszotek, łącznie edytowano 1 raz

Re: Miejscowość Majdany

16 kwi 2010, 15:25

Łukaszu,mam coś takiego:

Gmina wiejska Zazdrość pow.Szubin
Osada-Majdany(Fliesshain)


Powiat średzki miasto Zaniemyśl
Majdany-pustkowie

Re: Miejscowość Majdany

20 kwi 2010, 19:14

W chwili obecnej w Kłecku w powiecie gnieźnieńskim znajduje się ulica o nazwie Majdany, ale według Księdza Dydyńskiego autora książki pt: "Wiadomości historyczne o Mieście Kłecku" wydanego w 1858r. do miasta należało przedmieście, które nazywało się Majdany. "...Nazwa "Majdany" pochodzić się zdaje od starodawnego wyrazu "Majdan", którym oznaczano czynność składania zdobyczy przez cale wojsko w celu wspólnej sprzedaży i równego podziału wartości miedzy wszystkich, ponieważ zaś nazwa ta aż do najnowszych przechowała się czasów i już dzisiaj nie owa czynność, ale raczej to miejsce zapewne oznacza, w którem zdobycz wojenna składano, przeto jest bardzo do prawdy podobno, ze w Kłecku taki majdan się odbył. Stalo się to niezawodnie za bytności krzyżaków na początku XIV wieku po zburzeniu przez nich i złupieniu miasta Kłecka i grodu. Poza miastem wiec nastąpił podział łupu przez Krzyżaków, czyli odbył się ów majdan. W czasach późniejszych stracił wyraz ten swe pierwotne znaczenie i używanym był, jak wiadomo, w rozkładzie obozów dawnego wojska polskiego. Według Lelewela jest "Majdan" wyrazem tureckim i oznacza plac publiczny, miejsce otwarte, gdzie w ruskich stronach Polski potaż wypalano ..."
Pozdrawiam
Jacek Molenda

Re: Miejscowość Majdany

21 kwi 2010, 21:38

Zobacz tutaj http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_V/918

Re: Miejscowość Majdany

22 kwi 2010, 08:14

Witam serdecznie,
Bardzo dziękuję za wskazówki. Postaram się skorzystać ze wszystkich, a nóż widelec trafię na dalszy ślad rodziny :)
Wydaje mi się, że rozwiązaniem może być sprawdzenie aktu małżeństwa, hipotetycznego brata mojego 3xpra, - Franciszka Kłosowicza, który wziął ślub w Murzynowie Kościelnym w 1856 (Informacja z Poznań Project). Może tam będą jakieś "dokładniejsze namiary" na pochodzenie i profesję ich ojca - Ignacego.

Pozdrawiam,

Re: Miejscowość Majdany

16 maja 2010, 10:02

Jeśli przodkowie brali ślub w Murzynowie Koś., to skłaniałabym sie do miejscowości Majdany k/ Zaniemyśla.
Odległość dzieląca te miejscowości to około 20 km.

Re: Miejscowość Majdany

16 maja 2010, 13:35

Dlatego właśnie celuję w Zaniemyśl i okolice, ale niestety znaczna odległość między Warszawą, a Zaniemyślem ogranicza działania.
Odpowiedz