Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Kosciol Swierszkjowski - gdzie to jest ?

05 mar 2010, 18:54

Witam,
Uprzejmie prosze o pomoc kolegow znajacych geografie Wielkiego Ksiestwa Poznanskiego w 1800 roku.
oto co juz wiem:
1. Jozef de Haydes Genderich byl possessorem "Groiecensis" w 1795 roku.
Pewnie jest to Grojec Maly lub Grojec Wielki, pow. babimoski, a parafia Chobienice ?

Okolo 1800 roku odnajduje 3 jego dzieci, kazde ma wpisane inne miejsce urodzenia:
- urodzony w Grojcach w Wielkopolsce
- urodzony we wsi Rojew (pewnie Rojewo), Wielkie Ksiestwo Poznanskie
- metryka z ksiag kosciola Swierszkjowskiego
Chcialabym znalesc miejsce urodzenia corki, ktora przedstawila do slubu, w 1819 roku metryke z ksiag kosciola Swierszkjowskiego.

Inne miejsca zwiazane bezposrednio z ta rodzina pod koniec XVIII i na poczatku XIX wieku to Ciosaniec, Jordan (Jordanowo), Obra, Siedlec kolo Zbaszynia.
Czy ktos umialby przeanalizowac i pomoc mi w odnalezieniu nazwy miejscowosci, w ktorej znajdowal sie "kosciol Swierszkjowski" ?
Bede bardzo wdzieczna.
Serdecznosci
Bozenna

Re: Kosciol Swierszkjowski - gdzie to jest ?

05 mar 2010, 22:43

Pewnie trzeba przeanalizować miejscowości zaczynające się na Świer..., które były parafiami czyli:
Świerczewo, folwark w pow. żnińskim (parafia w Cerekwicy)
Świerczewo pow. poznański zachodni
Świerczyna, dominium w pow. leszczyńskim
Świerkowiec pow. mogileński (parafia w Mogilnie)
Świerkówki, folwark w pow. obornickim
(miejscowości i powiaty z 1922 roku)

Re: Kosciol Swierszkjowski - gdzie to jest ?

06 mar 2010, 17:01

Dziekuje, Marzenko, juz tak myslalam, ale geograficznie nic mi nie pasuje.
Jedyne miejsce, ktore fonetycznie mogloby pasowac do tego zapisu to: "kosciol Smieszkowski", we wsi Smieszkowo.

Smieszkowo jest o 5 km od Ciosanca, a w Ciosancu zmarl ojciec tej panny, ktora wlasnie przedstawila do slubu metryke z "kosciola Swieszkjowskiego".
Moze ten wpis powinien byc: "z kosciola Smieszkowskiego" ?
Wedlug informacji z internetu, gdyz tylko do tych mam dostep, w Smieszkowie jest stary kosciol-parafia, ale gdzie sa ksiegi parafialne ? Internet na ten temat milczy.
Moze ktos juz sie spotkal z tym problemem i pomoze ?
Dziekuje bardzo
Bozenna

Re: Kosciol Swierszkjowski - gdzie to jest ?

06 mar 2010, 17:27

Są mikrofilmy Mormonów zrobione z akt znajdujących się w Lipsku tyle że od 1817 roku:
http://www.familysearch.org/eng/library ... umns=*,0,0

Jest jeszcze drugie Śmieszkowo:
http://www.familysearch.org/eng/library ... umns=*,0,0

Re: Kosciol Swierszkjowski - gdzie to jest ?

06 mar 2010, 18:32

Joasiu,
Widze, ze dzialasz na kilku frontach. Bardzo dziekuje za odpowiedz.
Smieszkowo, o ktorym mysle to jest to drugie, kolo miasta Wschowa.
Akty zaczynaja sie w 1808 roku , ciut za pozno, gdyz ja potrzebuje 1798-1800, ale warto sprawdzic. Akty znajduje sie w AP m.st. Warszawa, a ja jestem czasem gosciem w tym archiwum.
Serdecznosci
Bozenna

Re: Kosciol Swierszkjowski - gdzie to jest ?

21 mar 2015, 15:51

Dzien dobry,
Dzieki pomocy przemilej kolezanki Marianny Nowak "kosciol Swierszkjowski" zostal zlokalizowany.
To jest miasto Skwierzyna, a metryki dzieci Jozefa de Haydes, urodzonych na przelomie XVIII i XIX wieku, zostaly spisane w ksiegach parafii Rokitno, pow. miedzyrzecki, gmina Przytoczna.
Marianno, jeszcze raz bardzo Ci dziekuje za pomoc, ale tez za doskonala pamiec. Moj post napisalam na Forum 5 lat temu.

Teraz szukam metrykalii parafii Ciosaniec (pow. wschowski, gmina Slawa) przed 1819-tym rokiem.
W AP w Zielonej Gorze sa ksiegi od 1874 roku. Czy wczesniejsze ksiegi gdzies sie zachowaly?

Nie moge otworzyc Forum LTG, wiec wpisuje moja prosbe tutaj. Moze ktos z woj. lubuskiego na nia trafi.

A gory dziekuje za informacje,
Serdecznie pozdrawiam,
Bozenna

Re: Kosciol Swierszkjowski - gdzie to jest ?

21 mar 2015, 16:55

Spójrz, może tutaj coś znajdziesz str. 206, http://www.wbc.poznan.pl/Content/152189/index.djvu

Re: Kosciol Swierszkjowski - gdzie to jest ?

21 mar 2015, 17:42

Dziekuje bardzo Lila, zaraz sprawdze,
Bozenna

Re: Kosciol Swierszkjowski - gdzie to jest ?

21 mar 2015, 19:51

Witam
Może te dane się przydadzą:
Archiwum Diecezjalne Zielona Góra - Parafia Ciosaniec.

Parafia Rzymmskokatolicka Ciosaniec (Schussenze) [Księga chrztów 1771-1795, ślubów 1771-1795 i zgonów 1771-1795] 1771 1795
Parafia Rzymmskokatolicka Ciosaniec (Schussenze) [Księga chrztów] 1794 1816
Parafia Rzymmskokatolicka Ciosaniec (Schussenze) [Księga chrztów] 1817 1838
Parafia Rzymmskokatolicka Ciosaniec (Schussenze) [Księga chrztów] 1839 1867
Parafia Rzymmskokatolicka Ciosaniec (Schussenze) Geburts und Taufbuch der katholischen Parafie Schussenze 1868 1893
Parafia Rzymmskokatolicka Ciosaniec (Schussenze) Taufbuch [Księga chrztów] 1931 1958
Parafia Rzymmskokatolicka Ciosaniec (Schussenze) Traunungbuch der katholischen Parafie Schussenze 1873 1926
Parafia Rzymmskokatolicka Ciosaniec (Schussenze) Liber Mortuorum 1893 1896
Parafia Rzymmskokatolicka Ciosaniec (Schussenze) Liber Mortuorum [Księga zmarłych] 1908 1960
Parafia Rzymmskokatolicka Ciosaniec (Schussenze) [Acta urodzenia, Acta Zeyścia, Acta zapowiedzi, Acta Ślubów] 1812 1812

oraz to:
Parafia rzymskokatolicka Śmieszkowo (Lache) Liber baptizatorum 1668-1743, copulatorum 1668-1754, mortuorum 1668-1764 1668 1764
Parafia rzymskokatolicka Śmieszkowo (Lache) Liber baptisatorum 1743 1816
Parafia rzymskokatolicka Śmieszkowo (Lache) Geburtsregister 1808 1817
Parafia rzymskokatolicka Śmieszkowo (Lache) Liber mortuorum 1775 1842
Parafia rzymskokatolicka Śmieszkowo (Lache) Liber mortuorum 1808-1817, confirmatorum 1860-1899 1808 1899

Pozdrawiam Marianna.

Re: Kosciol Swierszkjowski - gdzie to jest ?

21 mar 2015, 23:03

Marianna,
Slicznie dziekuje.
Niestety pech genealogiczny.
W parafii Ciosaniec potrzebuje ksiegi zgonow przed 1820-tym rokiem.
Jozef de Haydes zmarl w Ciosancu przed 27 listopada 1819 roku (data slubu jego corki).

Jest ksiega zgonow na rok 1812. Malutka szansa, ale sprawdzic warto.

Serdecznie pozdrawiam,
Bozenna
Odpowiedz