Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Piaski k. Gostynia

15 mar 2010, 22:43

Witam !

Zamieszczam to ogłoszenie w imieniu mojego Krewnego:
Jakób Górski na przełomie lat 1896 i 1897 przebywał w szpitalu "Marysin" w Piaskach pod Gostyniem i 23 lutego 1897 tamże zmarł. Szpital ten, prowadzony przez siostry zakonne, do dzisiaj istnieje, ale na e-maile nie odpowiada.
Czy ktoś może mi pomóc w odszukaniu dokumentacji tego szpitala dotyczącej tamtego okresu? Przeglądałem księgi metrykalne parafii Strzelce Wielkie, Gostyń Stary i Gostyń. Nie ma tam zapisu o śmierci Jakóba. Dziwne, bo był katolikiem. Może w księdze USC będzie wpis. Jednak który to USC?

Pozdrawiam
Tadeusz

Re: Piaski k. Gostynia

15 mar 2010, 23:23

Jarku! W Piaskach (Sandberg) istniał od 1874 USC. Jego akta znajdują się w AP Leszno.
Pozdrawiam.

Re: Piaski k. Gostynia

16 mar 2010, 01:02

Ośrodek na Marysinie w Piaskach prowadzą obecnie bonifratrzy.Przyjmują w ramach NFZ na turnusy sanatoryjne pacjentów z całej Polski,leczą schorzenia kręgosłupa.Personel zakonny jest bardzo nieliczny.
Ciebie może dotyczyć informacja,że tuż przy szpitalu znajduje się stary częściowo zaniedbany cmentarz,na którym chowano
siostry i braci zakonnych,także sporadycznie osoby świeckie.
Do spisania grobów z tego cmentarza przymierzam się już od dawna,może uda się to tego lata.
Pozdrawiam.Barbara Król

Skąd był Jakób i czy znani są jego rodzice?
Spróbuję pomóc,ale trochę potrwa.

Re: Piaski k. Gostynia

16 mar 2010, 15:29

Michał Zieliński II napisał(a):Jarku! W Piaskach (Sandberg) istniał od 1874 USC. Jego akta znajdują się w AP Leszno.
Pozdrawiam.

Witam serdecznie!
Mnie również interesują rodziny Zielińskich i Nowickich.Dokładnie chodzi o dwie bratanice mojej prababci.Janina Maciejewska ur.w 1906r. wyszła za mąż za Jana Zielińskiego,a Maria Maciejewska ur.w 1904,wyszła za Antoniego Nowickiego,pochodzącego lub mieszkającego przed wojną w okolicach Międzyrzecza.Ojciec Janiny i Marii-Jan Maciejewski ur.się w Wągrowcu w 1877r.
pozdrawiam
Edyta

Re: Piaski k. Gostynia

16 mar 2010, 19:07

Edyto! W moim drzewku występuje i Jan Zieliński, i Antoni Nowicki.
Jan Zieliński, to kuzyn mojego dziadka, ur. się 17.12.1907 r. w Obornikach, lecz to wszystko co o nim wiem, więc nie wiadomo czy jest tożsamym z Twoim Janem. Natomiast Antoni Nowicki, brat mojej babci ożenił się z Władysławą Gruszczewską, więc nie o niego chyba chodzi.
Pozdrawiam
Michał

Re: Piaski k. Gostynia

16 mar 2010, 19:45

pepowianka napisał(a):Ośrodek na Marysinie w Piaskach prowadzą obecnie bonifratrzy.Przyjmują w ramach NFZ na turnusy sanatoryjne pacjentów z całej Polski,leczą schorzenia kręgosłupa.Personel zakonny jest bardzo nieliczny.
Ciebie może dotyczyć informacja,że tuż przy szpitalu znajduje się stary częściowo zaniedbany cmentarz,na którym chowano
siostry i braci zakonnych,także sporadycznie osoby świeckie.
Do spisania grobów z tego cmentarza przymierzam się już od dawna,może uda się to tego lata.
Pozdrawiam.Barbara Król

Skąd był Jakób i czy znani są jego rodzice?
Spróbuję pomóc,ale trochę potrwa.


Dziękuję Wam za informacje. Brat mojego prapradziadka Jakób Górski urodził się 20.06.1836 r. w m. Stare par. Lechlin k. Wągrowca. Był synem Józefa Górskiego i Marianny Pytlińskiej. Jego żoną była Anna Banaszkiewicz. Jakób mieszkał w Podrzeczu (Gostyń). Miał 7 dzieci. Na podstawie odpisu z księgi zgonów w szpitalu Marysinie na Piaskach pod Gostyniem wiadomo, że Jakób został przyjęty do szpitala 30.11.1896 r., wypuszczony 11.02.1897 r., ponownie przyjęty 18.02.1897 r., zmarł 23.02.1897 r. Już dawno temu jego potomkowie interesowali się genealogią.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Piaski k. Gostynia

16 mar 2010, 20:18

Skoro mieszkał w Podrzeczu,to jest na pewno pochowany na swoim parafialnym cmentarzu,bo to blisko Piasków i nie było problemu z przewiezieniem zwłok.Podane przez Ciebie dane ułatwią dotarcie do dokumentów,o ile przeor się na to zgodzi.
Pozdrawiam.Barbara Król
Odpowiedz