Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Parafia ewangelicka w Witkowie

29 mar 2010, 10:55

Gdzie można znaleźć informacje na temat parafii ewangelickiej w Witkowie i cmentarza ewangelickiego w Ruchocinie?

*Wojtek*

Re: Parafia ewangelicka w Witkowie

29 mar 2010, 17:44

Dokumenty w AP Poznań.

Re: Parafia ewangelicka w Witkowie

29 mar 2010, 19:56

Dziękuje:) A czy udostępniają dokumenty ?

*Wojtek*

Re: Parafia ewangelicka w Witkowie

01 kwi 2010, 20:02

Jak tam się znajdują dokumenty to dlaczego nie można ich zobaczyć? Pobierz z pradziada namiary.

Re: Parafia ewangelicka w Witkowie

01 kwi 2010, 21:55

Warto przejrzeć zasób archiwalny Konsystrorza Ewangelickiego dla parafii w Witkowie. Powinieneś znaleźć tam wykazy parafian płacących różnego rodzaju podatki. Opisane są tam najróżniejsze aspekty funkcjonowania parafii. Tak było w przypadku parafii ewangelickiej w Nekielce (Nekla Hauland).
Nie wiem czy znajdziesz tam coś konkretnego na temat cmentarza. Z pewnością w księgach metrykalnych będą odnotowani mieszkańcy tej miejscowości pochowani na cmentarzu w Ruchocinie. Czy masz zdjęcia z tego cmentarza? Jeśli tak prosiłbym o przesłanie na adres oledrzy_nekla@wp.pl , a umieścimy je w naszej galerii http://oledry.nekla.pl/news/foto_wielkopolska.php

Pozdrawiam
Jerzy

Re: Parafia ewangelicka w Witkowie

01 kwi 2010, 22:07

Dziękuje za zainteresowanie znalazłem zdjęcie kościoła ewangelickiego i dowiedziałem się od moich dziadków, że w latach tzw. "komuny" kościół ten służył jako pomieszczenie do składowania i przechowywania zboża. Co do zdjęć cmentarza z Ruchocina to prześle je Panu w poniedziałek (zrobię nowe bo te które mam aktualnie robiłem pod kątem wyrzucania śmieci na ten cmentarz, więc są nieciekawe).


Pozdrawiam serdecznie i dziękuje:

*Wojtek*

Re: Parafia ewangelicka w Witkowie

02 kwi 2010, 11:32

Coś kojarzę że koło kościola katolickiego stał drugi kosciół.
Czy czasami dzisaj nie jest tam skwerek i stoi tam pomnik, dalej stacja paliw i dalej kościól katolicki w Witkowie.
Kojarze taki widok z lat 70 dy jedziliśmy do Sokrzęcina.
Wejdz na ten link
http://www.geoportal.gov.pl/
Zarejestruj się i z map lotniczych szukaj pozostałości po cmentarzu w Ruchocinku.
Przyciski ortogonalne map i stopniowo z map w różnej skali wejdziesz do nalotu topograficznego.
Archeolodzy zawsze szukaja z powietrza, pozostałości na powierzchni ziemi są lepiej widziane z powietrza.
Stare topograficzne mapy powinny zanaczyć gdzie był cmentarz.
W praktyce na obrzerzach cmentarza jest zbiorowisko śmieci, to taki "dziwny sposób odreagowywania" na dawne czasy.

Re: Parafia ewangelicka w Witkowie

02 kwi 2010, 15:24

Dobrze sobie Pan kojarzy obecnie w miejscu gdzie stał kościół ewangelicki stoi pomnik-obelisk, stacja paliw stała (obecnie już jej nie ma).

Pozdrawiam:
*Wojtek*

Re: Parafia ewangelicka w Witkowie

22 kwi 2014, 10:41

Witam! Informacja dla Wojtka1425, zerknij na ten post na wtg: viewtopic.php?f=5&t=7902&p=80017#p80017
posiadam ksiegę parafialną Evangelische Kirche Wittingen za lata 1780 -1797. Mój sasiąd był pracownikiem magazynu zbożowego w tym kościele. Jako dzieciak, korzystałem z tej znajomości i wiele razy wchodziliśmu do kościoła. Wielkim oredownikiem zburzenia kościoła ewangelickiego we Witkowie był politruk ofcer LWP z Powidza mieszkający we Witkowie i on doprowadził do rozbiórki. Zresztą jego rodzina straszne miała przejścia, śmierc dwóch synów...jeśli potrzebujesz jakieś nazwiska mogę poszukac w indeksie. Pozdrawiam GM

Re: Parafia ewangelicka w Witkowie

24 kwi 2014, 06:00

Informacja o budowie kościoła
Oeffentlicher Anzeiger zum Amtsblatt No.48. 1827 p0010 Witkowo kościól ewangielicki
Obrazek
Odpowiedz